Kategoriler
Doğru beslen!

Akdeniz Diyeti İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Ülkemiz iklim kuşağı ve coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz ülkesi olarak görülse de yaşam tarzımız çok farklıdır. Modern dünya ve günlük hayatın getirisi bizi bu kültürden ve beslenme şeklinden epey uzaklaştırmıştır. Akdeniz besinlerinin sağlıklı dünyasına kapınızı açarak daha sağlıklı beslenmeniz mümkündür.

Diyet Nelerin Yenmesini Tavsiye Eder?

Akdeniz diyetinde bol bol taze sebze, protein deposu sayılan bakliyatlar, yağsız veya az yağlı etler veya meyveler yer almaktadır. Bildiğiniz üzere yemeklerin neredeyse tamamında zeytinyağı kullanılmaktadır. Zeytin yağı çok önemli bir yere sahiptir içerisinde hem doymamış yağ hem de anti-inflamatuar bulunmaktadır. Ülkemizde yönünüzü güneye çevirdikçe aklınıza elbette balık gelecektir. Bol taze balık ile sağlıklı beslenebilirsiniz. Akdeniz mutfaklarına bakarsanız et yemeklerinin çeşidi balık yemeklerinden daha azdır ve balık ve tavuk eti çok fazla tüketilmektedir. İlk koşul olarak zeytinyağı ve balık tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Sebze yemeklerinde ise çok pişkin olanlar yerine az pişmiş veya çiğ şekilde tüketilmesi istenilir. Çünkü sebzelerin gerçek yararı ve besleyici özelliklerinin bu yöntem ile tam alınacağı düşünülmektedir. Salatalarının çok ünlü olduğu bu kültürde kırmızı şarabı da unutmamak gerekir. Uzmanlarda kırmızı şarabın çok fazla tüketilmediği takdirde vücut için yararlı olduğunu söylemektedir.

Ketojenik Diyet Uygulayanlarda Deneyebilir

Temel olarak gözden geçirildiğinde iki diyetin veya beslenme şeklini de birçok ortak noktası bulunmaktadır. İkisinde de işlenmiş gıdalar tercih edilmezken şeker ve ununda yeri yoktur. İki yeme şeklide vücuttaki kötü kolesterolü düşürdüğü gibi kalp sağlığı için önemlidir. İkisinde de yine taze sebze, meyve veya gıda tüketimi tavsiye edilmektedir. Ancak et yemeyi seviyor veya karbonhidrat seviyesini çok fazla önemsemiyorsanız Akdeniz beslenme şekli daha uygun olacaktır.

Vegan Kişiler Akdeniz Diyetini Uygulayabilir mi?

Vegan kişiler yahut vejetaryen kişiler Akdeniz diyetini rahatlıkla uygulayabilir. Hatta glütensiz beslenen kişiler içinde uygun bir diyet programı olacaktır. Çünkü bu beslenme şeklinde bol miktarda meyve ve sebze bulunmaktadır.

İki Diyet Arasında Ne Gibi Farklar Bulunur?

Ketojenik diyette yüksek protein ve düşük karbonhidrat içerirken et ve meyvelerden olabildiğince uzak bir beslenme düzeni oluşturulur. Diyetin ismi de vücutta keton oluşumunu engellemek içindir. Akdeniz diyetinin yanında çok daha katı kuralları bulunur. Ilımlı ve çok zorlamayan bir diyet arıyorsanız tercihiniz Akdeniz diyeti olmalıdır. Akdeniz diyetinde ise yüksek karbonhidrat bulunmaktadır ve vücudunuz alışkın değilse birkaç gün zorluk yaşayabilirsiniz ve yedikleriniz size ağır gelebilir. Bazı kişiler ise iki diyetin karışımını alarak kendilerine program uygulamaktadır. Burada amaç Akdeniz diyetinin sunduğu miktardan daha az karbonhidrat tüketmek isteyenler içindir.

Akdeniz diyetinde unlu tatlılar dışında tatlının tamamen yasak olmaması da farkları arasındadır. Meyve ve ballı tatlılardan belirli bir oranda tüketmenize izin verilmektedir ve diyetin içerisinde de günde çok fazla meyve tüketildiğinden vücudun tatlı ihtiyacını da karşılaşmaktadır. Ancak bu durum iştahınızı kabartmasın çünkü meyvelerin içerisinde de şeker olduğunu unutmayın ve zayıflamak isterken aksi durumlarla karşılaşmayın. Hangi diyeti yaparsanız yapın bunu düzenli ve dengeli hale getirmeniz ve egzersiz programlarıyla desteklemeniz gerekmektedir.

Sağlıkla Kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir