Kategoriler
Doğru beslen!

Antrenman Sonrası Vücudun Gereksinimleri Karşılayan İçecekler

İyi bir egzersiz sadece spor öncesi veya anında değil antrenman sonrasında da desteklenmelidir. Kas ağrılarının azalmasına yardımcı olan ve toparlanma sürecini hızlandıran içecekler ile vücudun ihtiyacı olan protein ve vitaminlerle dolu karışım hazırlayabilirsiniz. Antrenman sonrasında beslenme düzeninde dikkat edilmesi gereken husus protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin olmasıdır. Böylece kas gelişimini de hızlı hale getirebilirsiniz. Egzersiz sonrası süreci iyileştirecek ve hızlı toparlanmanıza yardım edecek içecek tariflerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Karışımlar

Antrenman sonrasında içecek hazırlamak için dilerseniz uygun tarifleri denemeden kendinize göre de hazırlayabilirsiniz. Örneğin yaz aylarında karpuz suyunu tüketebilirsiniz. Karpuzu bir çırpıcıya alıp suyunu çıkardıktan sonra buz dolabında bir süre beklettikten sonra hemen antrenman sonrasında tüketebilirsiniz. Karpuz suyunun içerisinde likopen bulunurken ayrıca kan akışını da hızlandıracaktır. Bu durum hem toparlanma sürecini hızlandırırken hem de stresi azaltırken mutluluk hormonunun artmasına yardımcı olacaktır.

Muzlu İçecek

Muzlu smoothie hazırlamak hem oldukça kolay hem de antrenman sonrasında etkilidir. İhtiyacınız olan malzemeler buz, kaymaksız yoğurt veya süt, bir adet orta boy muz ve yumurta beyazıdır. Hazırlarken öncelikle üç yumurtanın beyazını ayırın. Ardından muzları doğrayın ve küçük kâse yoğurt veya iki bardak süt ile karıştırın. Yumurtanın beyazlarının kıvamını alabilmesi için 40 dakika kadar mikrodalgada bıraktıktan sonra muzlu karışıma ekleyin ve çırpıcı yardımı ile iyice ezilip karıştırdıktan sonra soğuk olması için içerisine buz ekleyerek tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi İle Hem Sağlıklı Hem Doyurucu İçecek

Yulaf ezmeli içecek hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 2 bardak inek sütü tercihen değiştirebilirsiniz. 100 gram süzme peynir, iki orta boy muz, 5 yumurta beyazı ve 50 gram yulaftır. Öncelikle yumurtaların sarısı ile beyazını ayırın ve 40 dakika kadar mikrodalgada bekletin. Ardından sütü bir kâseye boşaltın ve içine süzme peyniri, muzu, yumurtanın beyazını da ekleyerek bir kaşık yardımı ile karıştırın. İçecek kıvamına gelmesi için ise mikserde geçirebilirsiniz. Tüm besinler karıştıktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Bu karışım lif oranından zengindir ve diyet yapan kişiler içinde uygundur.

Yeşil İçecekler

Yeşil tazelenme ve antioksidan rengi olarak bilinir. Dilerseniz kivi, yeşil çay veya salatalık gibi malzemeler ile dilediğiniz içeceği hazırlayabilirsiniz. Örnek olması için örnek tarifimiz ile kivili yeşil smoothie olacak. Kivili içeceğinizi hazırlamak için orta boy kivi, taze sıkılmış elma suyu, misket limon, ıspanak yaprağı ve biraz süt kullanabilirsiniz. Tüm malzemeleri bir kapta toplayın ve ardından karıştırıcı yardımı ile pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. Spor sonrası bol vitaminli, protein ve karbonhidratı kuvvetli içeceğinizi tüketebilirsiniz. Antrenmandan alınan verimi arttırmak ve kas gelişiminizi hızlandırmak istiyorsanız spor sonrası beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Uzmanlar tarafından önerilen bu tarifleri egzersiz sonrası tüketerek sağlığınız ve antrenmanlarınız için olumlu etkiyi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir