Kategoriler
Doğru beslen!

Avokado İle Yenilenin

Avokado ülkemizde eskiye oranla son dönemlerde büyük bir popülarite kazanmıştır. Ülkemize ait meyvelerden biri olmadığı için damak tadımıza biraz aykırı bir durumu varken görüntüsü ile de farklılığını bize göstermektedir. Ancak gerek meyvesi ve gerek yağı ile birçok kullanım alanı sunmakla birlikte içerdiği vitamin ve mineraller açısından olumlu yönleri de bulunmaktadır. İçerisinde A vitamini, E vitamini, D vitamini, doymamış yağ, protein ve potasyum bulundurması onu faydalanılması gereken meyveler arasına sokmaktadır. Avokado meyvesini birçok yerden kolayca bulabilecekken yağını satın alırken en doğal içerikli olanı bulmaya özen gösterebilirsiniz. Avokadonun meyvesinin ve yağının faydalarını sizler için sıraladık, iyi okumalar dileriz.

Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokadonun içerisinde yer alan E ve C vitaminleri cilt dokusunun yenilenmesine ve ciltteki dokuların tazelenmesine neden olurken ayrıca C vitamini ile doğal kolajen oluşumunu sağlamaktadır. Kolajen sadece cilt için değil, kemiklerin, dişlerin, bağ dokularının, derinin ve saçın iyileşmesi gibi birçok yerde görev alır. Haftada iki gün düzenli uygulanan avokado maskesi ile göz etrafınızdaki kırışıkların ve göz çevresindeki morlukların azaldığını görebilirsiniz. Cildiniz havadan, zararlı alışkanlıklardan ve nemsizlikten matlaşıyor ise avokado maskesi ile cildin parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Cildiniz kuru ise oluşan kızarık ve döküntüler ede iyi gelirken cildin doğal esnekliğini korumak için de düzenli olarak kullanılabilir.

Vücuda Faydaları Nelerdir?

Avokado meyvesinin içerisinde bulunan K vitamini ile vücuda zor bulunan ve oldukça gerekli vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz. Kalp ve göz sağlığını korumak ve iyileştirmek için tüketilebilirken içerisindeki lif oranı ile kişinin kendini daha tok hissetmesini sağlayarak diyet yapan kişiler de salatalarına veya ara öğünlerine katarak kullanabilir. Lipid açısından zengin olup yaşlanmayı geciktirici etkisi ile öne çıkarken sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların da daha düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Hormonlardan kan basıncına kadar birçok durumu düzenlerden kansere karşı da etkilidir.

Zararı Var Mıdır?

Her zaman olduğu gibi en yararlı şey bile fazla alındığında vücutta bazı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu sebepten avokado tükettikten veya maskesini yaptıktan sonra cildinizde kızarıklık veya kaşıntı olursa bir daha kullanmamanızı öneririz. Uzmanlar tarafından hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar için önerilmeyen meyveler arasındadır. Anne sütünün azalmasına neden olabilecek etkenler gösterebilmektedir. Kararında tüketildiğinde kolesterolü düzenlerken fazla tüketildiğinde ise tam tersi etkiye sahip olarak dengeyi bozmaktadır. Ayrıca karaciğer rahatsızlığı yaşayan kişilere tüketilmesi önerilmezken kararında tüketilmesi önemlidir.

Avokado Yağının Kullanım Alanları

Avokado meyvesini tüketebilir ve ezerek maskesini yapabildiğiniz gibi yağından da faydalanabilirsiniz. Yağını saçlarınızı beslemek ve yumuşatmak için kullanabileceğiniz gibi ucuna sürerek yeni kırıkların oluşmasını da engelleyebilirsiniz. Özellikle kuru saçlı kişilere ihtiyacı olan nemi sağladığı da bilinmektedir. Yağını çeşitli maskelerin içine katarak cildinize sürebilirsiniz. Ciltteki ölü derinin atılmasına yardımcı olurken ayrıca yine parlaklık etkisi söz konusudur. Oldukça yararlı olan avokadoyu düzenli ve kararında kullanarak kendinize olumlu etkiler katabilirsiniz.