Kategoriler
Doğru beslen!

Azteklerin Mucizesi Spirulina İle Tanışın

Azteklerin Mucizesi Spirulina İle Tanışın; Besin takviyesi olarak kullanılan Spirulina mavi yeşil alg türü olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde yüksek miktarda demir, protein, beta karoten ve B vitamini bulunmaktadır. İlk olarak Aztekler tarafından kullanılan bu besin takviyesi vejetaryen kişiler tarafında da tercih ediliyor oluşu kullanım kitlesini büyütmektedir. Son dönemlerin en doğal ve en süper gıdası olan Spirulina ile ilgili tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Spirulina İncelemesi

Mavi yeşil alg türü olan ve hem tatlı hem de tuzlu suda yetişen deniz yosunu mavi ve yeşil renklerindeyken tadı da oldukça yumuşaktır. Lif bulunmaması yapısını yumuşatırken klorofil açısından zengin oluşu kolay sindirilmesini sağlamaktadır. Orta Amerika’da tüketilmeye başlanan bu besin son dönemlerde süper gıda olarak tanımlanmaya başlamıştır. Son araştırmalar Spirulina besininin uzayda da yetiştirildiğini ve astronotların vitamin ve protein ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığını ortaya çıkarmıştır. 1960’lı yılların başında araştırılmaya başlanan bu alp türü NASA tarafından yapılan araştırma ile etkisi ortaya çıkmıştır.

Azteklerin Mucizesi Spirulina İle Tanışın; Spirulina Faydaları

Sağlık açısından faydaları oldukça fazla olan Spirulina öncelikle vücudun günlük protein ihtiyacını karşılamak da etkilidir. Yağsız yapıda olması diyet yapan veya kilo vermek isteyen kişiler içinde uykundan antioksidan barındıran yapısı ile vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. D vitamini açısından zengindir ve demir vitamini eksikliği yaşayanlar için kullanılabilir. Spor yapan kişiler protein barındırmasının yanı sıra kasların da onarılmasında etkili olmasından ötürü tercih ederken bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser gibi rahatsızlıkların oluşmasında ve iyileşmesinde etkilidir. Ayrıca kansızlık gibi rahatsızlarda da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Azteklerin Mucizesi Spirulina İle Tanışın

Spirulina Nasıl Tüketilmelidir?

Spirulina besin takviyesinin keşfi uzun yıllara dayandığından birçok formunda bulmak ve tüketmek mümkündür. Dilerseniz hap şeklinde besin takviyesi olarak alabileceğiniz gibi dilerseniz spirulina tozu şeklinde de tüketebilirsiniz. Hap formu su ile tüketilirken toz halini ise damak zevkinize göre çorbanıza, salatanıza, çayınıza veya tatlıya katarak tüketebilirsiniz. Bu besin takviyesini tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalı ve uygun gördüğü oranda tüketmelisiniz.

Azteklerin Mucizesi Spirulina İle Tanışın; Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

İçerisindeki vitamin ve mineral yapısı ile birçok durumda kullanılması öngörülür. D vitamini barındırıyor oluşu ile demir vitamini eksikliği yaşayan kişiler doktorun da önerisiyle kullanabilir. Yine yapısı ile toz kısmı maske olarak hazırlanarak doğrudan cilt içinde kullanılabilir. Arındırıcı özelliği cildi tazeler ve kirlerden temizler. Henüz ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu besin takviyesi yurt dışında hatırı sayılır bir üne sahiptir. Yapılan bazı araştırmalar düzenli tüketildiği takdirde yaşlanma belirtilerini azalttığı ve geciktirdiği belirtilirken dilerseniz tüm vücuda duş öncesi de sürebilirsiniz. İçeriğinin büyük kısmı protein iken karbonhidratta bulundurur. Yüksek protein içermesi spor yapan beslenme düzenine dikkat eden veya zayıflamak isteyen kişiler tarafında da tercih edilir. Amerika’da yapılan araştırmaya bir kişi günde 5 gram spirulina takviyesi alarak metabolizmasını hızlandırmış ve kilo verme de etkisini ortaya çıkarmıştır. Bu ve daha fazla yararı için doktorunuza da danışarak kullanabilirsiniz.