Kategoriler
Doğru beslen!

Bacak Eritme Diyeti

Bacak kaslarını güçlendirmek ve bacak çevresinde oluşan yağı kaybetmek isteyenler bacak eritme diyeti yapabilir. Bacak eritme diyeti nedir; yağların yakılması ve kasların korunmasına yönelik bir diyettir. Bacakları ödemden kurtarmak ve toksik maddeleri yok etmek için tercih edilir.

Bacak Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

Kadın vücudunda, erkek vücuduna oranla daha az yağ oranı bulunur. Hormon farklılıkları dolayısıyla da kas gelişimi, kadınlarda erkeklere göre daha zordur. Yapılan antrenmanlar ne kadar yoğun olursa olsun, kadın bacakları çok daha kalın olmaz. Vücut geliştirici kadınlar ise, aldıkları yüklü hormon takviyeleri yüzünden, daha kaslı görünürler.

Belli bir süre düzgün bacak antrenmanı yapan erkekler; haftada 1 gün 4-5 setlik squat egzersizleriyle bacaklarını inceltebilir. Düşük yağ oranına sahip olan orantısız bacakların sebebi egzersiz yapmak değil, yanlış beslenmektir.

Bacak Eritme Diyeti
Bacak Eritme Diyeti

Bacak eritme diyeti nasıl yapılır; bacak etrafında biriken fazla yağların yok edilmesi gerekir. Bunun için metabolizmayı hızlandırmak, diyette yağ yakıcı besinlere yer vermek gerekir.

Bacak eritme diyeti aşamaları; yağların yeterli derecede yakılması, kas ve su kaybına uğramadan gerçekleştirilmelidir. Bu diyette önemli olan aç kalmak olmamalı; beslenme içeriğini değiştirerek, yeme alışkanlıklarını bir düzen içine sokmak olmalıdır.

  • Protein ağırlıklı beslenilir. Ancak karbonhidrat, yağ ve protein dengesi sağlanmalıdır.
  • Diyet yemekleri doğru pişirme yöntemleriyle yapılır. Haşlama, buğulama, ızgara gibi yöntemler tercih edilir.
  • Kırmızı et fazla tüketilmez ağırlık olarak beyaz et ve balık eti tercih edilir.
  • Hamur işleri yenmez. Meyve ve sebze ağırlıklı yenir.
  • Özellikle sabahları aç karnına ılık limonlu su içilerek, metabolizma hareketlendirilir.
  • Yemeklerde kimyon, tarçın gibi baharatlar da kullanılarak, metabolizma daha da hızlandırılır.
  • Lahana, brokoli, maydanoz gibi sebzeler dışında; greyfurt, portakal, nar gibi mevsime uygun meyveler bolca yenir.
  • Kilo vermeyi hızlandıracak bitki çayları, zencefil çayı, yeşil çay ya da limonlu çay tüketilir.
  • Yağ yağmak yanında tok kalmak için de ara öğünlerde yoğurt yenir.

Diyet süresince tuz alımı en aza indirilirken, kepekli ya da tam tahıllı ekmekler tercih edilir. Şeker de tıpkı tuz gibi, en düşük oranda tüketilir. Şeker ihtiyacı meyvelerden sağlanır.

Diyet uygulanırken kesinlikle ana ya da ara öğünler atlanmamalı, uzun süreli aç kalınmamalı ve kan şekeri dengede tutulmalıdır. Bu yüzden diyette, meyve ve sebzeye daha çok ağırlık verilir.

Bacak Eritme Diyeti
Bacak Eritme Diyeti

Diyetin Faydaları

Bacak yağının olması hem sağlıklı hem de normal bir durumdur. Vücut yağı çoğunlukla eşit olarak dağıtılır ancak, bazı bölgelerde daha yoğunlaşabilir. Bunun nedeni genlerdir. Bacak yağları deri altında ve kas içinde olmak üzere farklı yağ hücrelerinden oluşur.

Bacak yağının büyük çoğunluğu deri altındadır ve daha uzun sürede ortaya çıkar. Bunun yanında bacak eritme diyeti sağlıklı mı; doğru şekilde gerçekleştirildiğinde, büyük kas gruplarının olduğu bacaklarda, doğru miktarda yağ kaybı meydana gelir.

Bununla birlikte bacak eritme diyeti doğrultusunda, uygun şekilde yapılacak egzersiz planı sayesinde, hızlı bir değişim meydana gelir. Diyet programıyla birlikte Squat, Romanian Deadlift, Kettlebell Swing, Lunges gibi bacak ve kalça egzersizleri uygulanabilir.

Bacaktaki Fazlalıkları Eritme Diyeti Yapanlar

Bacak eritme diyeti; meyve ve sebze ağırlıklı ama aynı zamanda karbonhidrat, protein ve yağın dengeli şekilde alındığı bir diyet programıdır. Diyetin amacı; egzersizle beraber diyet uygulanarak, bacaklardaki fazla yağın yakılmasını sağlamaktır.

Armut, esmer pirinç, brokoli, kuru baklagiller, elma, bezelye, badem, kinoa, yulaf, çilek, enginar, greyfurt gibi besinler, diyet boyunca bolca tüketilmelidir. Bacakları eritme diyeti yapanlar; tıka basa mideyi doldurmak yerine, sadece öğünlerde doyduktan sonra kalkarak, mideyi fazla doldurmaktan kaçınır. Böylece sindirim sistemi de sorunlara yol açmaz ve daha fazla kalori alınmaz.

Bunun yanında şeker alımında, işlenmiş şekerler yerine doğal meyvelerden yararlanılır. Diyet süresince çay ve kahve şekersiz içilebilir. Şekersiz içemeyenler için; çay ya da kahve yanında hurma, kayısı, kuru erik gibi doğal tatlandırıcılar denenerek, diyet daha başarılı olabilir.