Kategoriler
Doğru beslen!

Bademi Daha Fazla Tüketmek İçin Nedenleriniz Var

Kuruyemişlerin özellikle bizim ülkemizde yeri çok başkadır. Gün içerisinde atıştırmalık olarak, ara öğünlerde, akşam arkadaş ortamında veya televizyon karşısında muhakkak önümüze bir tabak kuruyemiş alır ve severiz. Bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi hem çok lezzetli olmaları hem de içerisinde protein, mineral ve vitamin bulunmasıdır. Bazılarında ise çok değerli yağ asitleri bulunur. Bu değerli yağların bulunduğu yemişlerden biri de bademdir. Bu sebepten günlük beslenme rutininde badem mutlaka yer almalıdır. Badem sağlıklı beslenmek isteyen herkesin ihtiyacı olan önemli besinler içermektedir. Elbette her şeyin olduğu gibi bademde dozunda tüketildiği zaman sporculara da dahil herkese oldukça faydası vardır. Bugün sizlere bademi daha fazla hayatınıza almanız için nedenler sıralayacağız.

Sporcu Dostudur

Spor yapanlar bilir ki her zaman her şey yenmez. Belirli bir düzen ve liste bulunmaktadır. Bu listede ise badem kendisine mutlaka yer bulmalıdır. Günlük beslenme rutininize sınırlı sayıda kuruyemiş alacaksanız öncelikli tercihinizin badem olması sağlıklıdır. Çünkü bademin içerisinde yüksek orasında yağ bulunur ve bu yağ kişinin tüketmesi gereken miktarın altındadır. Yani sadece badem yediğiniz için kilo almanız söz konusu olamaz. Sporcuların çok fazla tüketmek istediği besinlerden biri olan protein de bulunur. Proteinin yanı sıra içerisinde E vitamini ve potasyum ve magnezyum bulundurması bademi sporcuların en sevdiği kuruyemiş yapmaya yetecektir. Bilindiği üzere magnezyum kas gelişimini desteklemektedir. Bu sebeplerden ötürü ara öğün olarak kararında badem tüketerek egzersiz programınızı destekleyebilirsiniz.

Kan Şekerini Düzenler

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi bademin içerisinde bulunan magnezyum ve potasyum kalbe ve kemiklere çok iyi gelmektedir. Kan şekeriniz düzenleneceğinden gün içerisinde ani açlık yaşamaz ve dengeli bir beslenme programı oluştururken sizi dengeleyecektir. Ayrıca tansiyonunuzu da dengelerken bu durum doğrudan kalp sağlığını etkileyecek ve ileri dönemlerde kalp ve damar sorunlarının yaşanmasını engelleyecektir.

Sindirim Sistemini Korur

Sağlıklı yaşamın koşullarından biri de sindirim sisteminin düzenli çalışmasıdır. Bademin zarı olarak bilinen o kahverengimsi dokuda prebiyotik bulunur ve bu durumda sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirim sisteminin çok fazla çalışmasını da engelleyeceğinden dengeli ve düzenli çalışan sindirim sistemi kabızlık veya ishal gibi sorunlarda yaşamanıza da engel olacaktır. Bunların yanında badem kemikleri de desteklemekte olup içerisindeki vitaminler sayesinde saçında daha parlak ve gür olmasını sağlamaktadır.

Kaç Kalori?

Badem tüketirken aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir. 100 gram kavrulmuş badem ortalama olarak 600 kaloriye denk gelmektedir ki bu 1 porsiyonun 200 kalori olduğu anlamına gelir. Besin değerlerine bakacak olursak ise İçerisinde en fazla yağ bulunur ve %53’lük değerli yağlar bulundururken %20 protein ve %15 ise lif içerir. Lif içermesinden ötürü diyet yapan kişilerde rahatlıkla badem tüketebilir. Geri kalan kısımlar ise magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyumdur. Uzmanlar günde bir avuç badem tüketilmesini önerirken diyet yapan kişilere 6-7 bademin yeterli olacağı bilgisini vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir