Kategoriler
Doğru beslen!

Bağırsaklar İçin Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Yediğimiz her besinin sindirilmesi bağırsaklarda gerçekleşmektedir. Ağızda başlayan sindirim bağırsaklarda son bulmaktadır ve sindirimin gerçek görevini bağırsaklarda gerçekleşmektedir. Burada besinler parçalanır. Besinlerin parçalanması için probiyotik adı verilen yararlı bakteriler ile sağlanmaktadır. Bu yararlı bakteriler sayesinde besinlerdeki vitaminler ve mineraller vücuda alınır. Bu bakterilerin sayısı vücutta değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten bazı bağırsak dostu besinler tüketerek besinlerin bağırsaklardaki sindirimi kolaylaşır ve vücudun dengesi sağlanır. Bağırsak dostu besinleri sizler için araştırdık.

Süt ve Süt Ürünleri

Bağırsağımızdaki bakteri çeşidi arttıkça bağırsakların sağlığı iyileşmektedir. Bakteri çeşidini arttırmak için ise düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri tercih etmek bu bağlamda önemlidir. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde iyi bakteriler yer alır. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde çok fazla probiyotik bulunduğundan düzenli tüketmek gerekir. Yararlı bakteriler bağırsakları güçlendirir ve özellikle diyet listelerinde de kullanılabilir. İçerisindeki yüksek lif oranları sayesinde ayrıca tokluk seviyesini de arttırır. Süt ve türevlerini alırken ambalajların üzerinde yazılan ibarelere dikkat edebilirsiniz. Bağırsaklara bu canlı kültürler daha olumlu etki eder. Yahut dilerseniz evinize de yoğurt mayalayabilir veya kefir yapabilirsiniz.

Barbunya ve Bulgur Tüketebilirsiniz

Tam buğday ekmeği, bulgur, yulaf, kuru fasulye ve nohut gibi besinlerin içerisinde çok fazla posa bulunur ve bu posalar bağırsakların hareketini arttırarak besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar. Bağırsaklardaki bu hareketlilik besinlerin uzun süre burada kalmamasını sağlar ve bu durum da iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsak florasının artması da vücut sağlığınızı da geliştirecektir.

Elma, Ispanak ve Badem Etkilidir

Sebze ve meyveler bağırsaklar üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Özellikle elma ve ıspanak bağırsak için en olumlu etkiye sahip iki besindir. Ispanağın içerisinde faydalı şeker bulunurken ayrıca bağırsak floralarını da arttırmaktadır. Elma ise hem posası hem de lifleri sayesinde bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlarken midenin de rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ispanak ve elmanın yanında dilerseniz günlük hayatınıza Hindistan cevizini de dahil edebilirsiniz. Yediğiniz besinlere katarak sindirimin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kemik suyu da bağırsaklara iyi gelir. Dilerseniz marketlerden hazır olarak dilerseniz kemiğin suyunu kaynatarak dondurucuda saklayarak yemeklerinize katabilirsiniz.

Doktora Görünebilirsiniz

Bağırsaklar kalıtım ve çevresel faktörlerden çok etkilenmektedir. Bu sebepten özellikle hangi gıdanın size etki ettiğini bilmenizde yarar vardır. Probiyotik ve çeşitli besinlerin kullanımın yanı sıra takviye gıdalardan da destek alabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun besinlere karşı nasıl tepki vereceğini bilmekte sağlık için önemlidir. Bunu öğrenmek için uzmana danışabilir ve vücudunuzu daha iyi tanıyabilirsiniz. Son olarak ise bağırsak florasını iyileştirmek ve iyi bakterilerin sayısını çoğaltmak için düzenli spor yapılmalıdır. Yürüyüş, yüzme, koşu, pilates yahut fitness fark etmeksizin vücudun düzenli olarak hareket etmesi bağırsak için faydalıdır.