Kategoriler
Doğru beslen!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin En Etkili Yolları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi hastalıklara karşı direncin yükselmesi için gereklidir. Bağışıklık sistemini kuvvetli olan kişilerin hastalıklara yakalanma oranı daha azken vücudun doğal savunması da daha yüksek olmaktadır. Kronik ve bulaşıcı hastalıkların birçoğu doğrudan bağışıklık sistemine saldırmaktadır ve sistemi zayıf olan kişiler kanser gibi rahatsızlıklara yakalanma oranı yüksektir. Sağlıklı olabilmek için bağışıklık sisteminin kuvvetli tutulması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? Tüm ayrıntıları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflamasının Nedenleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin düşük olması kişiyi yorgun ve hastalıklara yakın hissettirir. Bağışıklık sisteminizin zayıflamasının en büyük nedenlerinden biri yetersiz beslenmedir. Yeterli seviyede su içmemek, meyve tüketiminin azlığı, zararlı alışkanlıklar, beslenme bozukluğu ve hareketsiz yaşam sonucunda bağışıklık sistemini zayıflamaktadır. Beslenme düzeninize dikkat ederek ve egzersiz yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bağışıklık sistemini vücudun kendini savunması için etkilidir ve hayatın düzenli olması gerekir. Yaşam tarzınızı gözden geçirerek sistemi kuvvetlendirmek ve güçlü sistemi korumak gerekir. İdeal kilonuzda olmak, stresten kaçınmak, düzenli spor yapmak, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, kaliteli uyku ve vücut temizliğine önem vermek bağışıklık sistemini güçlendirmek için dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir.

Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için brokoli tüketimini arttırabilirsiniz. Brokolinin içerisinde bol miktarda C vitamini bulunurken ayrıca antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Brokoli yemeği yaparak, haşlayarak, çorbasını yaparak veya salatasını tüketebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer sebze ise tatlı patatestir. Tatlı patatesin içerisinde A vitamin, C vitamini bulunurken ayrıca içerisinde beta karoten bulunur. Bu bileşim bağışıklık sisteminin yanında cilt sağlığı içinde önemlidir. Cilt hasarlarını azaltırken cildin parlamasına yardımcı olur. Ispanak içerisindeki E vitamini, C vitamini ve karotenoidler bulundurması açısından yine bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan özelliği ile yine vücudun temizlenmesini sağlarken ayrıca DNA onarımını sağlamaktadır. Bir diğer besin ise sarımsaktır. Çok eski zamanlardan beri solunum yolu rahatsızlıkları için sarımsak kullanıldığı bilinmektedir. Bu inanış günümüzde birçok araştırmaya da konu olmuştur ve sarımsağın içerisindeki maddeler soğuk algınlığında olumlu sonuçlar göstermekle birlikte düzenli sarımsak tüketen kişilerin bağışıklık sisteminin güçlendiği açıklanmıştır.

Yeşil Çay ve Portakalın Önemi

Yeşil çayın içerisindeki flavonoidler kanın akışını düzenlerken, kötü kolesterolü de düşürmektedir. Yapılan araştırmalar içerisinde flavonoid bulunan besinlerin özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ispatlamıştır. Bu sebepten yeşil çay gibi yaban mersini tüketimi de bu dönemde arttırabilir. Portakal, kivi, mandalina ve greyfurt gibi asitli meyveler ise C vitamini bakımından zengindir. C vitamini ise vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında kişiyi olumlu yönde desteklemektedir. C vitamini hastalığın süresini azaltırken vücuda güç vererek semptomların daha az görülmesine yardımcı olur. Son olarak ise beslenme düzeninin yanında mutlaka gün içerisinde çeşitli egzersizler ile beden güçlendirilmelidir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan inşa edebilirsiniz.