Kategoriler
Doğru beslen!

Bahar Gelemedi! Boğaz Ağrınıza İyi Gelecek 12 İçecek/ Yiyecek!

Bahar Gelemedi! Boğaz Ağrınıza İyi Gelecek 12 İçecek / Yiyecek!; Size boğaz ağrınız olduğunda önerilen bazı içecek ve yiyeceklerin yanı sıra lezzetli tarifler sunuyoruz. Ateşsiz ağrı, öksürük ve ses kısıklığı gibi semptomları giderin!

İşte boğazınıza iyi gelen bazı yiyecek ve içecekler!

1: Turp

Turpta bulunan izotiyosiyanatın antibakteriyel ve antienflamatuar etkileri vardır ve boğazdaki iltihabı azaltması beklenebilir.

2: Bal Kullanılan İçecekler

Su oranı düşük ve bol şeker içeren balın bakteri yok edici ve antibakteriyel etkileri olduğu ve boğazda bakteri üremesini baskıladığı söylenmektedir. Ayrıca viskozitesinden dolayı boğazın mukoza zarını koruması beklenir.

Çok fazla şeker ve sitrik asit içeren ballı limon suyu boğaz ağrınız olduğunda tavsiye edilir ve aynı zamanda yorgunluğu azaltır.

3: Zencefil İle Yapılan İçecekler

Taze zencefilde bulunan Gingerol’ün antiinflamatuar, bakterisidal ve analjezik etkileri olduÄŸu söylenmektedir. Çayınıza rendelenmiÅŸ zencefil katabileceÄŸiniz gibi dilimlenmiÅŸ zencefili bal ile karıştırıp ılık su ekleyerek içebilirsiniz.

Boğaz Ağrınıza İyi Gelecek 12 İçecek

4: Bitki Çayı (Nane Çayı)

Sıcak bitki çayı da boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Pek çok bitki çayı çeşidi vardır ancak en çok tavsiye edileni nane çayıdır. Nanenin iltihap önleyici ve serinletici etkileri vardır, bu nedenle boğazınız tahriş olduğunda veya ağrınız olduğunda tavsiye edilir.

5: Siyah Çay

Siyah çaylar arasında assam çayı, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir tür polifenol olan theaflavini büyük miktarda içerir.

6: Yeşil Çay

Antibakteriyel özelliklere sahip kateşinler içeren yeşil çay da tavsiye edilir. Marketlerde ve süpermarketlerde satılanları kullanabilirsiniz, ancak yapabiliyorsanız taze çay yaprakları kullanın. Daha fazla kateşin alabilirsiniz.

7: Kakao

Kakao, öksürüğü hafiflettiği söylenen teofilin içerir. Ayrıca polifenoller, mineraller, vitaminler ve diyet lifi açısından da zengindir.

Siyah çay, yeşil çay ve kakao marketlerde kolayca bulunabilir, bu nedenle boğazınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bunları tüketmenizde yarar var.

8: Armut Ve Elma

Armutun öksürük ve balgamı bastırıcı, ciğerleri nemlendirici ve iltihaplanmayı yok edici etkisi olduğu söylenir. Kuruluğa bağlı kuru öksürüğü olanlara ve boğaz ağrısı çekenlere tavsiye edilir.

Ancak armut vücudu soğutur. Üşümekten endişeleniyorsanız, yerine elma kullanabilirsiniz. Sindirim sistemini kolaylaştırır, akciğerleri ve bağırsakları nemlendirir.

9: Badem Tofu

Badem tofu, Çin mutfağının temeli olarak tanıdık bir tatlı haline geldi. Badem tofunun hammaddesi olan kayısı çekirdeği, Çin tıbbında kullanılan ham ilaçlardan biridir ve boğazın durumunu düzenleyici ve öksürüğü baskılayıcı etkiye sahiptir.

10: Kamkat

Kumkuat olarak bilinen Kamkatın iltihabı ve bakteri üremesini baskılama yeteneğine sahip olduğu söylenir. Ayrıca boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenir ve marmelat halinde marketlerde bulabilirsiniz.

Boğaz Ağrınıza İyi Gelecek 12 İçecek

11: Dondurma

Boğaz ağrınız kötüleşirse ve iştahınız yoksa dondurma önerilir. Dondurma ham maddesi olan yumurta, süt protein, yağ ve şeker bakımından oldukça zengindir.

12: YeÅŸil SoÄŸan

Yeşil soğanın boğaz, burun, göz gibi mukus zarlarında bulunan IgA antikorunu arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. IgA antikorları, patojen gibi yabancı maddelerin vücuda girişini engelleyen, soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarını önlemede yararlı olmasıyla dikkat çeken antikorlardır.

Boğaz Ağrısını Tedavi Etmek İçin Önerilen Tarifler

İşte boğaz ağrısını iyileştirmek istediğinizde önerebileceğimiz bazı tarifler.

Ballı Turp

Doğranmış turpları bir kavanoza koyun ve antiseptik balı üzerine dökün, yaklaşık 3 saat bekletin. Ortaya çıkan şerbeti su ile karıştırılıp için.

Turp Çorbası

 • RendelenmiÅŸ turp……1 adet
 • Tavuk suyu …… 1 bardak
 • 1 yumurta
 • Su……600mL
 • Tuz ……uygun miktar
 • DoÄŸranmış yeÅŸil soÄŸan……Uygun miktar
 • RendelenmiÅŸ zencefil……Uygun miktar

Kaynayan suya tavuk suyu ve rendelenmiÅŸ turpu ekleyin.

Çırpılmış yumurtayı ekleyin ve karıştırın. Sonra rendelenmiş zencefili ve doğranmış yeşil soğanı ekleyin. Tuz serpin ve servis yapın.

Bahar Gelemedi! Boğaz Ağrınıza İyi Gelecek 12 İçecek Yiyecek!

Zencefilli Elma Çayı

Boğazınıza iyi gelen elma, zencefil ve balla yapılan zencefilli elma çayı ile vücudunuz ısınacaktır.

 • Elma …… yarım
 • Su……200mL
 • Zencefil……Uygun miktar
 • Bal …… Uygun miktar

Elmayı ve zencefili soyup rendeleyin. Su ve balı kısık ateşte küçük bir tencereye koyun kaynatıp demleyin.

Boğaz İçin Latte

 • Süt……200mL
 • Zerdeçal tozu…… 1/4 çay kaşığı
 • Tarçın tozu…… 1/4 çay kaşığı
 • RendelenmiÅŸ zencefil…… 1/4 çay kaşığı
 • Bal …… Uygun miktar
 • Kakule tozu……uygun miktarda (istenirse isteÄŸe baÄŸlı)

Sütü küçük bir tencerede ısıtın. Kaynamayacak kadar ısındığında diğer tüm malzemeleri karıştırın ve ılıkken için.

Bademli İçecek

Pek çok insan bademli tofu sever, ancak soğuk mevsimde soğuk yiyeceklerden kaçınmak ister. Boğaza iyi gelse de tofu yiyemem derseniz işte tarif.

 • Süt……150mL
 • Badem kreması … 1 çay kaşığı
 • Bal …… Uygun miktar

Sütü ısıya dayanıklı bir bardağa koyun ve mikrodalgada ısıtın. Badem kreması ve balı ekleyin, iyice karıştırın ve servis yapın.