Kategoriler
Doğru beslen!

Baklagiller ile Formda Kalmak Mümkün

Baklagiller ile Formda Kalmak Mümkün
Baklagiller ile Formda Kalmak Mümkün

barbunya, bakla, bezelye ve börülce olarak sınıflandırmak mümkündür. Türk mutfağının baş tacı olarak kabul edilen ve Anadolu mutfağında da kendisine çok fazla yer bulan baklagillerin faydaları oldukça fazladır. Ülkemizde yapılan araştırmalar da yurt dışı araştırmaları incelendiğinde baklagillerin bir diğer faydası ortaya çıktı. Son araştırmalara göre baklagiller kilo verme konusunda vücudu destekliyor. Baklagil tüketmeyi seviyor yahut baklagiller ile nasıl zayıflanır? Merak ediyorsanız yazımızı incelemeyi ihmal etmeyiniz.

Metabolizmayı Hızlandırıyor

Baklagillerin besin değeri yüksektir ve diğer besin kaynaklarına göre daha cep dostu olması çok sık tercih edilmesine sebep olmaktadır. Baklagillerin tercih edilmesinin sebeplerinin başında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ortaya çıkmıştır. İçerisinde vitamin, mineral, demir ve protein barındıran bu besinler metabolizmanızı hızlandırarak zayıflama da size destek verecektir. Ayrıca sadece metabolizmayı hızlandırmakla kalmıyor aynı zamanda yağların da yakılmasını hızlandırıyor. Kolesterol gibi rahatsızlıklarında yaşanma oranını düşünerek zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir.

Baklagiller ile Formda Kalmak Mümkün; Tok Tutuyor

Baklagiller Anadolu mutfağında çok eski dönemlerden itibaren varlığını sürdürmektedir. Bunun sebeplerinden biri ise lif oranının yüksek olması ise tok tutucu özelliğinin bulunmasıdır. Mercimek, bezelye, nohut ve mercimek gibi besinler tokluk sürenizi uzatarak acıkma sürenizi de uzatmaktadır. Yapılan araştırmalar baklagil tüketen kişilerin açlık hissetmediği için daha az yeme eğilimi gösterdiklerini ve daha hızlı kilo vermeye başladıklarını ortaya koymuştur. Beslenme düzeninizde baklagillere daha fazla yer vererek ayda 1-2 kilo vermeniz olasıdır. Ayrıca öğünler arasındaki açlık hissinin az olması bir sonraki öğünü de destekleyerek daha az yenilmesini sağlayacağından sporu da hayatınıza alarak daha fazla kilo verebilirsiniz.

 

Baklagil Tüketirken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir

Baklagil diyeti yapmak istiyorsanız uzmanlar birkaç noktada uyarıda bulunmaktadır. Öncelikle iki öğün veya üç öğün üst üste baklagil tüketilmemelidir. Beslenme şekliniz farklı olmalıdır. Bu aldığınız vitamin ve minerallerin tek çeşit olmasını sağlayarak uzun vadede vücudunuzda eksiklik oluşturacaktır. Bu sebepten günde bir öğün baklagil tüketmeniz önerilmektedir. Baklagillerin içerisinde yüksek olan demir vitamininden daha fazla faydalanmak ve zayıflama sürecini desteklemek için yanında bol limonlu bir salata tüketebilir veya piyaz yapabilirsiniz. Baklagillerin yanında C vitamini demir emilimini arttıracaktır.

Baklagiller ile Formda Kalmak Mümkün; Nasıl Pişirilmelidir?

Baklagiller bilindiği üzere mutlaka uzun süre suda beklemeli veya ıslatılmalıdır. Suda beklettikten sonra ise haşlayarak tüketebilirsiniz. Kilo vermek için yemeklerinizi pişirirken az salçalı ve yağsız pişirilmesine özen göstererek pişirme esnasında tuz dökmeyerek daha lezzetli bir yemek elde edebilirsiniz. Salça kullanmak yerine dilerseniz taze domateslerini kabuklarından ayırarak salça gibi domates ile pişirmeniz diyetinizi desteleyecektir. Ayrıca yine metabolizma hızını arttırmak için karabiber, kimyon veya kırmızı toz biber de ekleyebilirsiniz. Baklagilleri beslenme listesine koyarak ve günde bir öğün tüketerek kilo verebilirsiniz.