Kategoriler
Doğru beslen!

Baklagiller İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Baklagiller İle Zayıflamak Mümkün Mü; Baklagiller bitkilerin olgunlaşmış haline verilen isimdir. Anadolu mutfağında önemli bir yere sahip olan baklagiller düzenli tüketildiğinde vücuda ciddi yararı vardır. Yeşil mercimek, bakla, bezelye, nohut, kırmızı mercimek ve barbunya gibi yiyecekler baklagiller olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalar baklagillerin faydasına değinirken son yollarda baklagillerin zayıflama etkisi olduğu yönünde görüşler artar.

Baklagillerin Faydaları Nelerdir?

Baklagillerin etten sonra en iyi bitkisel protein içeren üründür. Baklagillerin içerisinde E vitamini, folik asit, B12 vitamini, fibolavin, tiamin, demir, magnezyum ve çinko bulunur. Bu vitamin ve mineraller vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken metabolizmayı da hızlandırır. Özellikle kış aylarında haftada en az 2 öğünde kuru baklagillerin tüketilmesi soğuk havalara karşı bünyeyi korur. Baklagiller yemeklerinin içerisinde limon, C vitamini, domatesli, biber veya marul koyarak tüketildiğinde etkisi artar.

Baklagiller İle Zayıflamak Mümkün Mü
Baklagiller İle Zayıflamak Mümkün Mü

Baklagiller Zayıflatıyor Mu?

Baklagillerin içerisinde yüksek oranda lif bulundurur. Lif oranı yüksek gıdaların tüketilmesi tokluk hissini arttırdığı herkes tarafından bilinir ve kabul edilir. Bezelye, nohut, fasulye ve mercimek lif oranı yüksek baklagillerdir. Yapılan son araştırmaya göre baklagiller tüketen kişiler tüketmeyenlere göre daha hızlı kilo verir. Haftada en az 4 öğün lif oranı yüksek besinler tüketmek ayda en az 1 kilo fazla vermeyi sağlarken düzenli olarak tüketildiğinde ise daha fazla kilo kaybı sağlanır. Diyetisyenler öğün azaltmadan baklagillerin tüketim miktarını arttırarak kilo verme sürecini hızlandırır. Baklagiller tüketilmesinin ardından sonraki öğüne kadar daha az açlık hissedildiği için az yemek yenir.

Baklagiller Nasıl Tüketilmeli?

Baklagillerin glisemik indeksi düşüktür ve bu yüzden porsiyon olarak abartıya kaçmadan normal boyut tabaklarda tüketilebilir. Baklagiller pişirilmeden önce en az 1 gün boyunca suda kalmalıdır. Bu baklagillerin daha kolay pişmesini sağlarken vitaminlerinin de vücut tarafından alınmasını sağlar. Kuru baklagil yemeklerinden hoşlanmıyorsanız sevdiğiniz bir yemeğin içerisine de ekleyerek tüketebilirsiniz. Kuru baklagil yemekleri geleneksel Anadolu mutfağında genellikle salçalı ve yağlı pişirilir. Zayıflamak için kuru baklagiller tüketirken yağ ve salça kullanmadan pişirilmesi yararlıdır. Kuru baklagillerin piştikten sonra ağızda dağılmasını isterseniz et pişirir gibi tuzunu en son atabilirsiniz. Baklagil tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise peş peşe tüketilmemelidir. Her gün bir öğünde kullanmanız yeterliyken uzmanlarda haftada 4 öğünün zayıflamak için yeterli olduğunu vurgular.

Baklagiller Metabolizmayı Hızlandırır

Kuru baklagiller lif oranı yüksek olup tokluk hissini uzun süre sağlarken besin değerleri de yüksektir. Ayrıca diğer besinlere nazaran daha ekonomik fiyatlı oluşları tüketim sayısında sorun çıkarmaz. Kuru baklagiller doyuruculuğunun yanında içerisindeki vitamin, mineral, protein ve demir açısından vücut için yararlıdır. Kuru baklagillerden mercimek, bezelye, kuru fasulye ve nohut tüketildiğinde metabolizma hızlanır. Metabolizmanın hızlanması kilo verme sürecini de hızlandırır. Kuru baklagiller başka besinler ile tüketildiğinde yağları azalttığından kilo almayı bir nebze engellediği de araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.