Kategoriler
Doğru beslen!

Başarısız Diyet Vardır!

Kilo vermek için birden fazla yol varken kişilerin ilk başvurusu internet üzerinde yer alan çeşitli diyetleri denemek oluyor. Kilo verme süreci başlasa dahi birçok diyet bu süreci desteklemiyor ve kısa süreli diyet deneme girişimi gerçekleşiyor. Kilo verme düşüncesi ile size uygun olmayan ve sağlığınızı tehdit edecek diyetlerin faturası ise ağır olabiliyor. Geri dönüşü olmayan sağlık problemleri yaşamamak için öncelikle diyetin size uygunluğundan emin olmalı ve mutlaka bir doktoran görüş alınmalıdır. Diyet yaparken doğru olan sağlıklı kilo verme sürecini devam ettirmektedir. Birçok diyet denediniz ancak başarısız olduysanız suçu sadece kendinizde değil diyetinizde de arayabilirsiniz. Diyet sürecini hüsrana uğratan sebepler yazımızda.

Yeme Listesi

Diyete başlarken genelde yenilmesi gereken yiyeceklerden ziyade yasaklı listesine göz atılır ve derinlemesine incelenmeden beslenme programı oluşturulur. İnternet üzerinde yer alan yahut doktor kontrolü dışında belirlenen diyetler ise genellikle katı gıdalara dayanmaktadır. Diyetlerin katı gıdaları kapsamasının temel nedeni kilo verme sürecini hızlandırmasıdır ancak diyetten uzaklaşıldığında verilen kilolar daha hızlı bir şekilde alınmasına neden olur. Bu sebepten sadece katı gıdalarla beslenilmesi doğru değildir. On beş günü aşkın süre katı yeme programı metabolizmayı yavaşlatacağından kilo verme süreci de yavaşlayacaktır. Ayrıca günlük alınması gereken kalori miktarından daha azını almak kilo vermenize neden olurken kısa sürede sağlık sorunları yaşamanıza neden olabileceği unutulmamalıdır.

Süreç Doğru Yönetilmelidir

Her diyet herkese uygun değildir ve kişilerin beslenme düzeni, metabolizma hızı, vücut yapısı ve yaşı önemlidir. Bir kişinin diyeti uyguladığında elde ettiği sonuç diğer kişi de de olacak diye bir kural yoktur. Bu sebepten diğer insanları diyetinizi düzenlerken referans alabilirsiniz ancak kendinize uygun bir şekilde yorumlayarak doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Diyet yaparken çok fazla kilo vermek istiyor ve bunu sürekli düşünüyor iseniz beyninizde korku hormonu ve kortizon hormonu oluşacaktır ki bu hormon vücudun ödem toplamasına neden olurken motivasyonunuzu da düşüren etmenler arasındadır.

Sürekli Tartılmak Doğru Değildir

Diyete başladıktan sonra çok sık tartılmanız stres yaşamanıza neden olurken motivasyonunuzu da düşürebilir. Ayrıca her tartım gerçek sonucu verecek diye bir kaide de yoktur. Her gün akşam saatlerinde tartılmak veya her gün öğün sonrası tartılmak uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Doğru tartım haftada bir veya iki olmalıdır.

Hızlı Sonuç Alınmamalıdır

Hızlı verilen kilolar beslenme programı değiştiğinde daha büyük bir hızla geri gelmektedir. Dünya sağlık örgütü haftalık olarak kişilerin ortalama 1 kg vermesinin uygun olacağını açıklarken uzmanlarda hız yerine istikrar vurgusu yapmaktadır. Hızlı kilo verme süreci sağlığı tehdit ederken aynı zamanda kalıcı bir süreci getirmemektedir. Bunun yanında diyette başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız diğer sebepler arasında kullanılan ilaçlar, bağırsakların yapısı, metabolizmanın hızı, tiroit, insülin ve psikolojik kaygılarda etkilidir. Tüm etkileri gözden geçirerek diyetinizin başarısız olma sebebini çözümleyerek dilediğiniz fit görünüme giden yolu belirleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki kilo vermek için beslenme programının yanında mutlaka egzersizlerde eklenerek doğru ve kalıcı kilo verme sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir