Kategoriler
Doğru beslen!

Basen Eritme Diyeti

Kalçalardaki yağın kaybedilmesi ve kalça kaslarının güçlendirilmesi için, basen eritme diyeti tercih edilir. Basen eritme diyeti nedir; basenleri küçültmek ve güçlendirmek için tercih edilen diyetin tüm ayrıntılarını, yazımızda sizler için derledik.

Basen Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet ya da egzersizle, vücudun herhangi bir bölgesindeki yağ azaltılamayacağı için, genel vücut yağı kaybetmeye odaklanmak gerekir. Basen eritme diyeti nasıl yapılır; daha fazla kas ve daha az yağ sahibi olmak için, kaloriyi daha hızlı yakmak ve kiloyu kontrol altına almak gerekir.

Basen Eritme Diyeti
Basen Eritme Diyeti
 • Güne limonlu ılık su içerek başlanır. C vitamini bağışıklığını artırmaya yardımcı olduğu ve zararlı serbest radikalleri temizlediği için önemlidir. Aynı zamanda pH dengesini ve metabolizmayı hızlandırmak için gereklidir. Asitlerle herhangi bir sorunu olmayan kişiler limon ya da misket limonuna alternatif elma sirkesini de tercih edebilir. Elma sirkesi yemekten 30 dakika önce alınırsa etkili olur.
 • Kabızlığın önlenmesi ve sindirim sisteminin rahat çalışması için, yiyeceklerde deniz tuzu kullanılmalıdır. Deniz tuzu sayesinde, kolon temizlemesi yapılır ve sindirim daha güzel çalışır.
 • İçecekler konusunda şekersiz kullanıma dikkat edilir. Çay ya da kahve şekersiz tüketilmelidir. Günlük 3-4 litre su yanında, 2 fincan kahve, kilo verirken size destek sağlar.
 • Diyetlerde Hindistan cevizi yağı, sade tereyağı, zeytinyağı, pirinç kepeği, kavun çekirdeği, kabak çekirdeği, chia tohumu, keten tohumu gibi gıdalar tüketilir. Porsiyonlar kontrollü olmalıdır.
 • Dondurulmuş gıdalar, kızartma yiyecekler, salam sosis gibi paket ürünler tüketilmemelidir.
 • Tam yağlı süt ve yoğurt, yağsız proteinler, mevsiminde meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
 • Şekersiz ya da kremasız yeşil çay ya da matcha yeşil çay içilebilir. Zayıflatıcı bitkisel çaylar da tüketilebilir.
Basen Eritme Diyeti
Basen Eritme Diyeti

Öğün aralarında ya da özellikle akşamları, atıştırmalık gıdalardan uzak durulmalıdır. Cips, çikolata gibi atıştırmalıklar yerine; salatalık, havuç, humus, taze sıkılan meyve suları tercih edilmelidir.

Herkesin yağ oranı ve yağ ağırlığı farklıdır. Diyet doktor kontrolünde gerçekleştirilirken, en fazla 2 ay uygulanmalı ve istenilen ölçülere gelindiğinde, yeme alışkanlığı aynı düzende devam ettirilmelidir.

Basen eritme diyeti aşamaları; kilo vermek ve kalçaları inceltmek için, sağlıklı bir diyet uygulamakla başlar. Farklı yiyecekler kullanılırken; hangi yiyeceklerin neye yaradığını bilerek tüketmek önem kazanır.

Basen Eritme Diyet Faydaları

Hemen birçok kadın, basenleri konusunda şikayetçidir. Aynı zamanda aşırı ve sağlıksız beslenmek, vücudun belli bölgelerinde yağlanmaya ve dolayısıyla istenmeyen kilo alımına sebep olur.

Kadınların basen problemi oldukça fazladır. Bu yüzden basenleri eritme diyeti uygulayarak; yağ alım oranı azalırken, aynı zamanda düzenli ve sağlıklı beslenme düzeni sağlanır.

Basen eritme diyeti sağlıklı mı; evet. Kalça bölgesinde kilo vermek kararlı ve özgüvenli olmayı gerektirirken; kilo verimi yavaş ve sağlıklı şekilde olmalıdır. Bu yüzden kalça diyetiyle de vücuda ve sağlıklı yaşama dair birçok fayda sağlanır.

 • Sabahları aç karnına ılık limonlu su ya da elma sirkeli su içmek, metabolizmayı hızlandırır.
 • Yemeklerden önce içilen su, daha fazla yemek tüketimini önlemeye yarar.
 • Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin tüketimi azaltılır.
 • Sağlıklı bir yaşam sayesinde hayat kalitesi yükselirken; düzene girecek beslenme alışkanlıkları sayesinde, istenen kiloya gelindiğinde, formu koruma daha da kolaylaşır.

Basenlerdeki yağların eritilmesi için uygulanacak diyet programı, en az 2 ay sürdürülmelidir. Özellikle doktor kontrolünde yapıldığında, çok daha yararlı olacaktır.

Basen Eritmek için Diyet Yapanlar

Basen bölgesinde oluşmaya başlayan yağların, vücuttaki yağlanma oranıyla bağlantılı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden basenleri eritme diyeti uygulanırken, fiziksel ve ruhsal olarak da denge sağlanmaya başlar.

Basen eritme diyeti yapanlar; basen bölgesinde oluşan yağlanmanın, östrojen dengesizliğinden oluştuğunu da unutmamalıdır. Kadınlık hormonu olan östrojen sayesinde yağ hücreleri salgılanır ve düzensiz adet görülmeye başlar.

Kalçaların eritilmesi konusunda yapılacak bu diyet sayesinde, basen bölgesindeki yağlamayı en aza indirebilir ve ideal basen ölçülerine kavuşabilirsiniz.