Kategoriler
Doğru beslen!

Bu Besinlerin Buzdolabında Yeri Yok

Bazı besinler oda sıcaklığını sever. Bu durumu bazen yaşayarak öğrenir bazense neden aldığımız ürünü buzdolabından çıkarırken farklı buluruz. Bunun sebebi birçok meyve, sebze ve bazı besinlerin oda sıcaklığını sevmesidir. Dolaptan çıkardığınız besinlerin tadında farklılıklar sezinliyorsanız yanlış saklama uyguluyor demeksinizdir. Yaz ayları geldiğine göre buzdolabını daha çok kullanacağız ancak sizlere sıralayacağımız gıdalar için dolap dışında saklama yapmak uygun olacaktır. Sözü uzatmadan hangi besinler oda sıcaklığında kalmalı listemizi açıklıyoruz.

Çok Yapılan Bir Yanlış: Muz

Muzu buzdolabında saklayan kişilerin sayısı bir hayli fazla. Oysa muzun asla buzdolabına girmemesi gerekiyor. Bazen henüz olmamış yeşil muzları oda sıcaklığında beklettiğiniz de sarardığını ve olgunlaştığını fark edebilirsiniz. Bunun sebebi muzun içerisindeki maddelerin normal ısıyı sevmesidir. Bu sebepten muzun en yararlı haline ulaşmak için dolaba değil oda sıcaklığında saklamak olacaktır.

Leziz Avokado

Manavdan aldığınız avokado hem ham veya tam olgunlaşmamış ise asla buzdolabına koymayın. Olgunlaşmış avokadonun yeme süresini uzatmak için buzdolabında bekletebilirsiniz.

Domates

Domates herkesin evine ve mutfağına girer. Alırken mis gibi kokan domatesiniz birkaç gün sonra o lezzeti vermez. Oysaki manavda saplarına kadar domates kokusu sinmişti değil mi? Bunun sebebi domatesin besin değerlerinin, dokusunun ve tadının dolapta kaybolmasıdır. Ayrıca oda sıcaklığı domatesin olgunlaşmasını da sağlamaktadır. Eğer dolapta saklamanız gerekse idi alışveriş yaptığınız yer de dondurucu kısmında satılıyor olmalıydı. Çok fazla almadan birkaç günlük tüketebileceğiniz kadar alıp oda sıcaklığında bekleterek mis gibi domatesinizi tüketebilirsiniz.

Fıstık Ezmeli Dondurma

Fıstık ezmesini dolaba koymayan neredeyse yoktur. Sık yapılan hataların başında gelir. Dolaba koyulduğunda katılaşıyor ve tadının azalmasına sebep oluyor. Bu sebepten tadına varabilmek için çok daha fazla tüketilmesine sebep oluyor. Hazır alamadığınız için zaten tam doğal olarak mutfağınıza girmiyor ancak bu da kolay kolay bozulmamasına sebep oluyor.

Çok Tartışılan Yumurta

Uzun yıllardır bu konu tartışılmakta ve uzmanların da ortak bir yanıtı bulunmamaktadır. Yumurta kabuğu yüzünden nerede saklanırsa saklansın besin değerlerinde herhangi bir ortaya çıkmıyor ancak bazı araştırmalar aromasının bozulduğunu göstermektedir. Bu sebepten dilersen dolabında da saklayabilirsin. Ancak tıklım tıklım bir dolaba sahipsen yumurtalar güvenli bir bölgede dışarıda da bekleyebilir.

Fazla Salata

Yine yapılan ve besinlerin ziyan olmasını sağlayan bir uygulamadır. Akşamdan kalan salatayı saklamak için buzdolabına koymaya ihtiyacınız yoktur. Bu durum hem salatanın bozulmasına hem de kötü bir koku yapmasına sebep oluyor. İçerisinde yoğurt yok ise taze sebzeleri kapatarak oda sıcaklığında da saklayabilirsiniz.

Pörsümüş Salatalıklar

Salatalık soğuğu sevmez ve bu sebepten dolaba girdikten iki gün sonra pörsümeye başlar. İçi su dolu olan bir sebze dolapta donacak ve doğal özelliğini kaybetmeye başlayacaktır. Bu sebepten güneş görmeyen kuru bir yerde saklanması çok daha uygun olacaktır.

Ketçap

Ketçaptan konuşmadan ekleyelim ki mayonez için doğru saklama yeri buzdolabıdır. Ancak ketçabın içindeki malzemeler çok farklıdır ve bu sebepten eğer çok sık ketçap kullanıyorsan dolapta saklamana gerek yoktur. Eğer raf ömrünü uzatmak istiyorsan ve çok tercih etmiyorsan dolabı kullanabilirsin.

Bunun yanında henüz kullanılmamış yoğurt, taze fasulye, ananas, elma, armut, reçel ve biberleri de dolapta saklama zorunluluğunuz yoktur. Bu besinleri mutfağınızda bir kez daha gözünüzün önüne getirebilir ve saklamaya yerlerini değiştirebilirsiniz. Sağlıklı günler ve şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir