Kategoriler
Doğru beslen!

Bir Öğünden Çok Daha Fazlası

Sağlıklı beslenme deyince aklımıza ilk olarak öğün sayıları gelmektedir. Uzmanlara göre kişiler üç ana öğün ve iki ara öğün olmak üzere beş kez beslenmelidir. Gün içerisinde ise 120 dakikadan daha fazla kişi aç kalıyor ise bu durum sadece sağlığı değil psikolojiyi de olumsuz etkilemektedir. Şok diyetler adı altında birçok kişi zayıflamak için ara öğünün olmadığı ve iki ana öğünden oluşan yeme listesi uygularken uzun süre aç kalınacağı için beslenilen kalori miktarını arttırarak hem kilo veremiyor hem de sağlığını olumsuz etkiliyor. Gün içerisindeki yoğun temponun içerisinde ise gereken enerjiyi karşılayabilmek için ara öğünlerin yeri daha da belirginleşiyor. Bu sayede kişi sağlıklı ve dengeli beslenme periyodunu gerçekleştirmiş olmaktadır.

Neden Ara Öğün Atlanmamalıdır?

Ara öğünler kan şekerini dengeleyerek hızlı şekilde düşüş ve çıkışları engelleyeceğinden enerji düşüklüğü ve halsizlik durumunu ortadan kaldırır. Kilo vermek isteyen kişiler ara öğünlerini düzenli yaparak metabolizmayı hızlandırarak kilo verme ve yağ yakma sürecini hızlandırabilir. Kan şekerinin dengede kaması ayrıca midenin çok boş olmaması anlamına gelirken bir sonraki öğünde daha az yemek yenilmesini sağlayarak kilo verme sürecini destekler. Sindirim sisteminin belirli saatlerde değil de tüm gün çalışıyor olması şişkinlik, hazımsızlık ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklarında yaşanmasına engel olacaktır.

Sağlık İçin Ara Öğün

Ara öğün herkes için çok önemli ve gerekliyken bazı hastalar ve hastalıklar için doktorlar tarafında da tavsiye edilmektedir. Örneğin reflü hastalarının yemek boru kapakçığının mideye fazla baskı yapması ve mideyi birden fazla yemekle doldurması hastalığı arttıracağından azar azar gün içerisinde yemek yenilmesi tavsiye edilir. Şeker hastaları yine kan şekerlerinin dengede kalması için ara öğünlerde ana yemeklerini desteklemelidir. Hipertansiyon hastaları ise az ancak çok yemek tükettiğinde kan basıncının da hızla yükseleceğinden tansiyonlarında problem yaşanırken aynı zamanda uzun süreli dönemde şeker hastalığına yakalanma riskini de arttırabilir.

Ara Öğünlerin Faydaları Nelerdir?

İş yerinizdeki saatlerinizde ara öğünlerinizde küçük molalar vererek işin stresinden kurtulabilir veya arkadaşlarınızla bir araya gelerek mutlu dakikalar geçirebilirsiniz. Bu süreci dilerseniz iş yerinde dilerseniz dışarıda geçirebilirsiniz. Ara öğünler size enerji vereceğinden işinizden alacağınız verim ve motivasyonunuz artacaktır. Masa maşında çalışıyor iseniz ara öğünün ardından kısa egzersizler yaparak sağlığınızı da olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Ara öğününüzü düzenli yaparak akşam yemeğinizi fazla kaçırma ihtimalinizi de azaltarak kilo kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Ara Öğünlerde Neler Tüketilebilir?

Ara öğünlerde fazlaca tüketilebileceğiniz besin bulunur. Kuruyemişler, taze meyveler, kuru meyveler, yağsız ve sütlü omlet, 1 dilim ekmek ve kibrit kutusu kadar peynir, meyveli yoğurt, ayran, bir bardak süt, yağsız ve sossuz tost, orta boy sandviç gibi ürünler ile ara öğün yapabilirsiniz. Dilerseniz galeta ve türevi ürünler de ara öğün olarak tüketilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir