Kategoriler
Doğru beslen!

Bir Sporcunun Uzak Durması Gereken Besinler

Günümüzde pek çok insan spor yapıyor. Gerek sağlığını korumak gerekse kilo vermek, mevcut kiloyu korumak bağlamında çoğu insan spor yaparak yaşıyor. Spor yapmayı günlük rutin haline getiren insanlar için sporcu beslenmesi hakkında bazı bilgileri bilmek önemlidir. Zira sporcuların bazı yiyecekleri fazla tüketmesi gerektiği gibi bazı yiyeceklerden de uzak durması gerekmektedir. Sizler için bir sporcunun uzak durması gereken besinleri bu yazımızda sizler için derledik.

Sporcu Beslenmesi Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sporcu için egzersizden önemli olan bir şey varsa o doğru beslenmedir. Doğru, sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine sahip olan insanların daha kolay kilo verdiği, kilosunu korudu ve fit gözüktüğü bilinir. Sadece antrenman yapmak aslında doğru ve sağlıklı yaşamak için yeterli değildir. Bu noktada sporcuların tüketmekten kaçınması gereken bazı yiyecekler var. Bunların bilinmesi ve tüketilmesinden kaçılması gerekmektedir. Yoksa bir sporcu doğru beslenmediği için besin kaybı yaşayarak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu noktada sizler için sporcuların kesinlikle kaçınması gereken besinleri sizler için listeledik.

Fast Food’tan Kesinlikle Uzak Durmak

Bir sporcunun öncelikle kaçınması gereken ilk besin, fast foodlardır. Hazır yiyecekler sağlığımızı olumsuz etkiler, çok kolay kilo almayı destekler, göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Bu yiyeceklerin içerisinde fazla miktarda doymuş yağ mevcuttur. Bu yağların tüketimi arttıkça vücutta yağ ve kilo artışı da bununla doğru orantılı olarak artar. Obezite dahil pek çok hastalığa da sebep olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Mutlak surette bu yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Basit Şeker Yemekten Kaçınılmalıdır

Sporcuların beslenmesinde kaçınması gereken besinlerden biri basit şekerdir. Şekerin aşırı tüketilmesi durumu sağlıklı her insan için oldukça zararlıdır. Eğer spor yapıyorsanız kesinlikle basit şeker tüketimini de olduğunca minimuma indirilmesi gerekir. Vücudun gerekli olan şekeri basit şekerden alınmaması gerekir. Basit şeker yerine meyvelerden alınan doğal yollardan alınan şeker en doğru yoldur. Ancak tatlılar, unlu tatlılar ya da basit şeker gibi tatlılardan mutlak surette kaçınılmalıdır. Ancak çok ama çok nadir olmak koşulu ile basit şekerli tatlılar ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Sıvı Tüketiminde Asitli ya da Gazlı Yiyeceklerden Ziyade Su Tercih Edilmeli

Sporcu beslenmesinde kesinlikle kaçınılması gereken içecekler asitli ve gazlı içeceklerken, mutlaka tüketilmesi gereken sıvı ise sudur. Asitli ve gazlı içecekler fazla miktarda işlenmiş şeker ve sıvı içerir. Fazla tüketimleri de doğal olarak kilo artışına sebebiyet verir. Ancak spor yaparken asitli içecek tüketmek oldukça sakınca arz eder. Çünkü sporcu diyetiyle beraber sporcunun vücudu da doğal olarak daha farklı besinlere gereksinim duyar. Bu noktada bolca sıvı kaybı yaşanır. Sıvı kaybını düzeltmek için önemli olan şey esasında bolca su tüketmektir. Böylelikle spor sırasında dökülen terle beraber vücuttan atılan su da dengelenmiş olur. Her gün en az 3 litre su tüketmek bir sporcu için elzemdir.

Aşırı Yağlı ve Tuzlu Besinlerden Uzak Durmalı

Sporcu beslenmesi egzersizler kadar önemli bir konudur. Kaçınılması gereken noktalardan biri de gereğinden fazla yağ ve tuz içeren yiyeceklerdir. Bu besinler tüketimi sporu olumsuz etkiler ve kilo vermenin yavaşlamasına sebep olur. Bir sporcu günlük beslenmesini doğru karbonhidrat ve proteinler ile gerçekleşmelidir. Ancak bu besinlerin içerisinde mevcut olan yağ ve tuza önem göstermelidir. Fazla yağlı ve tuzlu yiyecekler, vücutta yağ şeklinde depolanmaya sebep olur. Böylelikle mevcut yağ oranı artarak kilo verme hızınız oldukça yavaşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir