Kategoriler
Doğru beslen!

Bitkilerin Gücünü Keşfedin

Sağlıklı yaşamanın ilk koşulu sağlıklı beslenmekten geçer. Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli uyku sistemi, düzenli spor yapmakta getir. Bitkiler ise sağlıklı beslenme açısından oldukça önemlidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yollarını sizler için derinlemesine irdeleyeceğiz.

Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Zerdeçal

Zerdeçal özellikle son yıllarda çok fazla tüketilmeye başlanmıştır. Öğrenme becerisini arttırmasının yanı sıra hafızayı da güçlendirir ve antioksidan özelliği bulunur. Kilo vermek isteyen kişiler düzenli olarak zerdeçal tükettiğinde ise metabolizma hızını arttırıcı etkisinden ötürü süreci olumlu etkiler. Hareketsiz yaşam, susuz kalma ve dengesiz beslenme sonucu oluşan ödemi atmak için yine zerdeçal tüketebilirsiniz. Dilerseniz kaynatıp içebilir dilerseniz yemeklerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz.  Ayrıca uzmanlar zerdeçalın etkisini arttırmak için karabiberle kullanılmasını önermektedir. Karabiber zerdeçalın emilimini arttırdığından etkisini de arttırmaktadır.

Biberiye ve Adaçayı Beyni Güçlendirebilirsiniz

Adaçayı ve biberiye hafızaya doğrudan etki etmektedir. İleri yaşlarda görülen Alzheimer rahatsızlığını engellemek için tüketilebileceği gibi yaşlanmayı geciktirici etkisi de bulunmaktadır. Dileyen kişiler kaynatıp suyunu içebileceği gibi dileyen kişiler özel olarak hazırlanmış kapsüllerden de kullanabilmektedir. Biberiye ve adaçayının aynı anda kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmezken dönüşümlü kullanılması etkisini arttırmaktadır. Ayrıca adaçayı ve biberiye tüketmekten hoşlanmayan kişiler nane veya nane yağı ile yine hafızayı güçlendirici etkiyi oluşturabilir.

Nohut Vitamin Kaynağıdır

Uzun süreli halsizlik, kas krampları veya sinir sistemi sorunları yaşıyorsanız magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Magnezyum eksiliği için doğrudan takviye edici gıda kullanabileceğiniz gibi dilerseniz magnezyum kaynaklarından biri olan nohutu da tüketebilirsiniz. İlaç kullanmak istemiyor iseniz haftada 2 veya 3 gün nohut tüketerek bu eksikliği giderebilirsiniz. Ayrıca 30 yaşından itibaren metabolizma hızının yavaşlamasını engellemek ve kasları güçlendirmek için en az bir gün nohut tüketimine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Beslenme Planı Düzenlenmesi

Sağlıklı yaşamanın en ileri boyutu var olan sağlığı korumaktır. İleri yaşlarda oluşabilecek riskleri engellemek ve dengeli beslenebilmek adına vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller düzenli olarak irdelenmeli ve kişi çeşitli beslenmelidir. Örneğin ahududu, yaban mersini ve çilek gibi meyveler antioksidan etkisinden dolayı sıklıkla tüketilirken A, K ve C vitaminleri her zaman alınmalıdır. Beslenme düzeni oluşturmada sorun yaşayan veya her besini yiyemeyen kişiler ise gerektiğini durumlarda vitamin almayı ihmal etmemelidir. Vitamin ve mineral destekleri için mutlaka hekim onayının alınması gerekirken beslenme düzeninizi de hekimlerin önerisi doğrultusunda oluşturabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki fazla alınan bir mineral veya vitamin farklı bir bölgede etkileşime girerek rahatsızlık yaşanmasına sebep olabilir. Son olarak ise ülkemizde çok fazla tüketilen ve kolajen değeri yüksek olan kelle ve paça isteğe bağlı olarak yenilebilir. Sağlık problemi olmayan ve tüketildiği zaman rahatsızlık vermeyen kişiler on günde bir paça veya işkembe çorbası içebilir. Kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlarken içerisine katılan baharatlar ile etkisi arttırılabilir. Doğa sağlıktır, doğal ürünleri hayatınıza bilinçli olarak dahil ederek sağlığınızı arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir