Kategoriler
Doğru beslen!

Böcekler İyi Bir Protein Kaynağı Mı?

Böcekler İyi Bir Protein Kaynağı Mı; Dünya kalabalıklaşan nüfusu ile evrim geçiriyor ve hayatta kalmak için senaryolar çiziliyor. İnsan nüfusunun artması ile günden güne bazı yokluklar gözleneceği bilim adamları tarafından duyurulmaktadır. Birçok kültürde ve birçok ülkede yüzyıllardır böcek olarak adlandırılan besin grubu tüketilmektedir. Bizim kültürümüzdeki insan nüfusunun büyük bir çoğunluğu bu duruma tepkiliyken uzmanların gelecek öngörüsünü sizler için araştırdık.

Gelecekte Ne Yiyeceğiz?

Dünya’daki insan nüfusu günümüzdeki ölçütü ile devam ederse 10 yıl sonra dünya üzerinde 10 milyara yakın insan yaşayacağı tahmin ediliyor. Tahminler doğru tutar ise dünyadaki tohum, et, sebze ve meyve sayısı ihtiyacı karşılayacak ölçüde olmayacaktır. İnsan doğası gereği beslenmelidir ve besin kaynakları arasında proteinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebepten araştırıcılar ve bazı hükümetler insan varlığını devam etmek için alternatif beslenme oluşturmaya çalışmaktadır. Bazı devletler gıdaların genleri ile oynayarak yeni besinler üretmeye çalışmaktadır.

Böcekler İyi Bir Protein Kaynağı Mı

Yenilebilen Böcekler Nelerdir?

Ülkemizde de bolca bulunan Çekirge veya cırcır böceği en fazla tüketilen böceklerin başında gelmektedir. 100 gram çekirgenin yaklaşık 20 gramı proteindir ve protein açısından ciddi bir besin grubu oluşturmaktadır. 100 gram çekirgede 150 kalori bulunurken 7 gramı yağ, 4 gramı karbonhidrat, 70 gramı ise sudur. Diğer tüketilen böcek grubundaki besin ise solucandır. 100 gram solucanın yine 20 gramı protein 8 gramı yağ iken sadece 150 kaloridir. Diğer bir tüketilen böcek ise karıncadır. 100 gram karıncanın içerisinde 15 gram protein, 1 gram yağ bulunurken 100 gram karınca sadece 100 kaloridir. Uzak doğu ve Asya ülkelerinde çok fazla böcek tüketiliyor olması ve bu böceklerin besin değerleri yüksekken kalori değerlerinin düşük olması sağlıklı olarak atfedilirken bu kültür insanların kilo probleminin yaşanmaması da beslenme şekillerine dayandırılıyor.

Böcekler İyi Bir Protein Kaynağı Mı?; Besleyici Ama Çirkinler

Yenilebilen böceklerin bazıları küçük bazıları büyüktür. Bazılarının kanatları bazılarının iğneleri varken bazılarında zehir dahi bulunmaktadır. Bazı böcekler direk larva olarak tüketilmektedir. Bu böcekler insanlığın nesli tükense dahi hayatta kalacaktır çünkü böcek sayısı insan sayısının çok daha üzerindedir. Yapılan bir araştırmaya göre kişi başına yaklaşık 1500 kg böcek düşmektedir. Bu böcekler sadece protein açısından değil çevre açısından da faydalıdır.

Ülkeler Böcek Yemeye Başladı

Son zamanlarda popülerleşen yeme alışkanlığı böcek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı ülkelerde ete ulaşmak çok pahalı olduğu için orta ve alt kesim tabaka insanlar et ihtiyacını böceklerden karşılaşmaktadır.  Deniz yıldızı, akrep, salyangoz ve diğer böcekler keyifle tüketilmektedir. Uzmanlar birkaç yıl önce böcek yemek zorunda kalır mıyız? Sorusunu araştırırken artık Ne zaman böcek yemeye başlayacağız? Sorusuna yanıt arıyor. Bu durum yukarıda da söz ettiğimiz gibi insan nüfusunun artması ile değişmektedir. Ülkemizde birçok insanın bu konuyu düşünürken dahi midesi bulanırken gelecek günlerde protein ihtiyacımızı karşılamak için böcek tüketeceğimiz günleri görebiliriz.