Kategoriler
Doğru beslen!

Boş Mide İle Bu Besinlerden Uzak Durun!

Dengeli ve düzenli beslenmek kişilerin ruhsal sağlığını, fiziksel ve bilişsel durumunu etkilemektedir. Beslenme programı hazırlarken birçok kişi ne yemesi gerektiğinin üzerinde dururken ne yememesi gerektiğini ise göz ardı etmektedir. Oysaki istikrarlı bir program için kişiler hangi durumlarda ne yememesi gerektiğinin de farkına vararak daha doğru ve zararsız bir program oluşturabilir. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar yememiz gereken besinlerin listesini yaparken bakış açınızı geliştirerek ve değiştirerek uzak durmanız gereken besinlerin de listesini çıkarmak doğru olacaktır. Özellikle aç karnına tüketilen bazı besinler tüm gün midenizi yakabilir ve sizi rahatsız edebilir. Hangi besinlerden ne zaman uzak durmalısınız merak ediyorsanız? Ayrıntıları ile yazımızda bulabilirsiniz.

Baharatlı ve Yağlı Besinler

Çok aç olduğunuz dönemde yahut sabah kahvaltısında önerilmeyen besinlerden ilki baharatı bol ve yağı yüksek yiyeceklerdir. Bu yiyecekler özellikle boş mideye alındığına midenin suyuna zarar vermekte olup tüm gün mide yanmasına ve midenizin acımasına neden olabilmektedir. Acı biber, bol karabiber, sarımsak, soğan ve zencefil gibi besinlerden aç karnınızla uzak durmanız gerekmektedir. Mide suyunun ekşimesine ve ağır gelmesine neden olan bir diğer besinler ile yağ oranları yüksek olanlardır. Sabah saatlerinde veya uzun süre yemek yemediğiniz dönemde uzak durmanız sağlığınız açısından olumlu olacaktır.

Hamur İşleri

Birçok kişi sabah saatlerinde poğaça veya börek yediğinde midesinin yanmasından şikâyet eder. Bu durum her zaman satın aldığınız fırıncılardan kaynaklanmamaktadır. Mayalı hamurların içerisinde midede şişkinliğe neden olan ve mideyi tahriş eden maddeler bulunur. Mayalı hamur işleri tükettikten sonra mideniz yanıyor veya ekşiyor ise midene iyi gelmediğini düşünerek özellikle sabah saatlerinde bu besinleri tüketmekten kaçınabilirsiniz. Dilerseniz bu yiyeceklerden önce biraz su içerek yahut tatlı meyveler tüketerek midenin ön hazırlığını yapabilirsiniz.

Tek Başına Domates

C vitamini barındırması, likopen ve antioksidan özelliği ile domates hayatımızın önemli ve gerekli besinleri arasındadır ancak boş mide ile tüketildiğinde içerisinde asit nedeni ile reflü, ülser ve gastrit gibi birçok mide rahatsızlığına sebebiyet verebileceğinden uzak durulması gereken besinlerden biridir. Bu kahvaltıda dilimlenmiş domates yahut menemen yemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Domatesi tek başına aç karnınız ile tüketmemeniz gerektiği vurgulanmaktadır.

Uzak Durulması Gereken Meyveler

Bilindiği üzere turunçgillerin yani portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerin asit oranı yüksektir ve bu asit özellikle aç karnına tüketildiğinde mideyi yakmakta olup sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Uzak durulması gereken bir diğer meyve ise armuttur. İştahınızı bastırması için aç karnına armut yenmesi karın ağrısına neden olabilmektedir. Lif oranı yüksekliği sebebi ile özellikle diyet yapan kişiler tarafından listede yer alırken gün içerisinde tüketilmesinde fayda vardır. Hızlı bir kahvaltıda armut tüketmek istiyor iseniz yanında tahıl gruplarına yer verebilirsiniz. Boş mide ile tüketilmeyen bir diğer meyve ise muzdur. Muz magnezyum seviyesini bir an yükselterek kalp atışlarını hızlandırabilir. Bu durumda özellikle kalp rahatsızlığı yaşayan kişiler için tehlikeli bir sonuç yaşanmasına neden olabilmektedir. Sağlığınıza ve beslenme düzeninize dikkat etmenin bir diğer yolu ne yememeniz gerektiğini bilmek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir