Kategoriler
Doğru beslen!

Çakraları Açmanıza Yardımcı Olacak Besinler

Vücudumuzda bulunan 7 enerji noktasına çakra ismi verilmektedir. Bu çakralar gökkuşağının renklerini de temsil ederken enerjinin giriş ve çıkışını kontrol etmek için kullanılır. Çakralarını etkili şekilde kullanan kişiler duygularına yön verirken aynı zamanda bedeni ile ruhu arasındaki dengeyi de kurabilir. Her bölgenin farklı çakrası bulunurken çakraları açmanın yollarından biri de doğru besinleri tüketmektedir.

Kök Çakrayı Açmak İçin

Bu çakra tüm çakraların ilk noktasıdır ve kırmızı rengini temsil eder. Eklemler, kemikler, bacaklar ve ayakları içine alır. Kök çakrayı açma çalışmaları yapan kişilerin zencefil, mercimek, yer fıstığı, frenk soğanı, mercimek, pancar, tofu, sarımsak, tarçın, yulaf, bulgur, şalgam, havuç, patates, nar, kırmızı elma, karpuz ve rooibos çayı içmesi önerilir. Bu besinler çalışmalarınızı yapmadan önce tüketilmesi önerilmektedir.

Sakral Çakra

İkinci merkez çakrası olan sakral çakra doğrudan ilişkileri yansıtmaktadır. Kişilerin temek duygusal ihtiyaçlarını ve bağlanmayı kapsarken aynı zamanda neşe, üreme ve ruhsal istekleri de yönetmekte etkilidir. Sakral çakranın temsili rengi ise turuncudur. Bu sebepten havuç, bal kabağı, biber, sedir ağacı ve sandal ağacı kokuları, portakal mandalina, vanilya veya tarçın tüketilmelidir. Bu çakra çalışılırken ortamda size turuncuyu anımsatacak kokular veya mumlarda kullanabilirsiniz.

Solar Plexus Çakrayı Özgür Bırakmak İçin

Özgüveni temsil eden bu çakra tam olarak karın boşluğundadır ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Metabolizma, heyecan, korku ve öfkeyi kontrol altına almak için kullanılır. Bu çakra sezgilerin güçlenmesini sağlarken güneşli havalarda çalışılmalıdır. Rengi sarıdır ve elementi ise ateştir. Uygun besinler ise sarı biber, muz, limon, mısır, yoğurt, kefir, papatya çayı, zencefil çayı veya nane çayıdır.

Kalp Çakrası

Ruhsal çakralar arasında bulunan etkiyi sağlayan bu çakra doğrudan kalp ve ilişkileri temsil eder. Kalp çakrasının iyileştirilmesi ile geçmişteki travmalar hafifler ve kişi kendisini dünyaya açarak sevgiyi kabul eder. Göğüs bölgesini temsil ederken rengi yeşil ve elementi ise havadır. Kişinin sevdiklerine bolca sarılması kalp çakrası için önemliyken önerilen besinler kekik, fesleğen, kişniş, yeşil elma, misket limonu, nane, bergamot, taze fasulye, ıspanak ve maruldur.

Boğaz Çakrası

Kişinin sesi, sözü ve kendini ifade etme yöntemini temsil etmektedir. İletişime kapalı bir kişi olduğunuzu düşünüyor veya kendinizi tam olarak ifade edemiyor iseniz boğaz çakrası ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Mavi ve turkuaz renkleri simgelerken elementi ise sestir. Boğaz çakrası ile ilgili çalışmalar yapmadan önce elma, erik, kayısı, armut, ekinezya, kişniş, papatya, lavanta ve çeşitli bitki çayları tüketebilirsiniz.

Üçüncü Göz Çakrası

İki kaş arasında yer aldığı kişi üçüncü göz olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin altıncı his olarak tanımladığı bu çakra aynı zamanda diğer çakralarında olumlu etkilenmesini sağlat. Kapalı olan kişiler sezgileri yerine sürekli mantığıyla hareket eder ve kolay kolay kimseye güvenmez. Algılamayı arttırmak için çalışmalarınızı yapmadan önce haşhaş tohumu, üzüm, Hindistan cevizi, yasemin yağı, böğürtlen veya çiğ ceviz tüketebilirsiniz. Rengi çivit mavisi olup elementi ise ışıktır.

Son: Tepe Çakrası

En tepedeki çakradır ve taç olarak da ifade edilir. İlahi ilişkiyi desteklerken aynı zamanda ruhsal olarak kişinin kuvvetlenmesini sağlar. Bu çakra ile ruh beslenir ve kaygı ve stresten uzaklaşılır. Rengi menekşe morudur ve elementi kozmik enerjidir. Bu çakra için bol taze meyve tüketebilir veya tütsülerden yardım alabilirsiniz. Mumların rengini değiştirerek gücünü kullanabilir ve mum ışığı rengine odaklanarak çakralarınızı açarken odaklanmayı daha kolay sağlayabilirsiniz. Çakra meditasyonu yaparken beslenme düzeninize dikkat etmeli ve bitki çayı tüketerek bedenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir