Kategoriler
Doğru beslen!

Can Çekmesi Neden Olur?

Beslenme konusunda bilinçli davranarak ve dengeli beslenerek vücudun temel alması gıdaları almak sağlık için esastır. Beslenme konusunda yapılan bazı yanlışlıklar eksik ve düzensiz beslenme ise sağlık sorunu olarak vücudumuza geri dönmektedir. Bu durum bazen canımızın bir şeyler çekeceği süreci de yaşamamıza neden olmaktadır. Canınız bazen çikolata bazen kahve bazen ise süt çekebilmektedir. Nedensiz olarak birden gelen ani istek vücudun ihtiyacını anlayabilmek açısından değerlidir. Bir şey gördüğünüz veya kokusunu aldığınızda canınızın çekmesi normalden hiçbir dış faktör olmadan birden bir besine istek duymak ise eksiklikten kaynaklanıyor olabilir. Hangi besini canınız neden çekiyor öğrenmek için tüm ayrıntılar yazımızda.

Canımız Neden Et Çeker?

Canınız sürekli et yemek istiyor ve her yemeğinizde mutlaka kırmızı et ve türevleri arıyor iseniz bunun temel nedeni demir eksikliği olabilmektedir. Demir oranı azaldıkça kişilerin ete olan düşkünlüğü artmaktadır. Özellikle kırmızı etin içerisinde bulunan demir vitamini ile vücut demir eksikliğini tamamlamaya çalışacaktır. Düzenli olarak bir süre et ağırlıklı beslenmek demir ihtiyacınızı karşılarken var olan beslenme düzeninizi devam ettirmek istiyorsanız vitamin ve takviye gıdalar ile demir eksikliğini giderebilirsiniz.

Canınız Yumurta Çekiyor İse?

Yumurtayı her gün düzenli olarak tüketseniz dahi gün içerisinde de aklınıza yumurta geliyor ve giderek yediğiniz yumurta miktarı artıyor ise bu vücudun biotin eksikliğini bizlere göstermektedir. Biotin cilt güzelliği, saç ve tırnak üzerinde etkiliyken eksikliğinde ise soluk ve çabuk kırılan saç ve tırnaklara sahip olabilirsiniz. Yumurtanın beyazında yer alan biotin bazı kişilerde ise doğrudan yumurtanın beyazını tüketme eğilimi göstermektedir. Biotin eksikliğini giderebilmek için her sabah bir tane yumurta beyazı tüketebilir yahut dışarıdan takviye edici gıdalar yardımı ile biotin eksikliğini giderebilirsiniz.

Canınız Aniden Çikolata İstiyor

Canınız birden özlenemez bir istek ile çikolata yemek istiyor ise bu magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Kadınlar bazı dönemlerde çikolata daha fazla meylederken bu durumun daha uzun bir dönemi kapsaması vitamin eksikliğinin göstergesidir. Özellikle diyet yapıyor tatlı ve türevlerini çok az tüketiyor iseniz vücudunuzdaki krom, magnezyum ve çinko seviyelerinin düşmesi normaldir. Bu sebepten canınız her çikolata istediğinde istediğiniz aslında çikolatanın kendisi değil içerisindekiler olabilir.

Diğer İstekler

Acil kahve içme ihtiyacı duyuyorsanız bu demir ve fosfor seviyenizin düşüklüğünün göstergesi olabilir. Durduk yere yine canınız taze meyve çekiyor ise bu özellikle C vitamini eksikliğini gösterirken ayrıca vücudunuzun soğuk bir şeyler tüketme ihtiyacı da artacaktır. Akşam evinizde bol sarımsaklı kızartma yemenin hayali ile yanıyorsanız bu durum ise vücudunuz yağa ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Özellikle Omega-3 yağının azlığı vücudun yağlı yemeklere olan ilgisini arttıracaktır. Normalde çok aramazken son dönemlerde asitli içeceklere olan isteğiniz arttı ise bu durum kalsiyum eksikliğini gösterebilir. Son olarak ise sabah kahvaltıda sürekli eliniz peynire gidiyor ve canınızın peynir çektiğini düşünüyor iseniz bu durum yine kalsiyum eksikliğini gösterirken vücudun yağ ihtiyacından doğabileceğini de eklemek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir