Kategoriler
Doğru beslen!

Cevizi Daha Düzenli Tüketmek İçin Nedenleriniz Var

Cevizi Daha Düzenli Tüketmek İçin Nedenleriniz Var; Uzun raf ömrü, herkesin bütçesine uygun oluşu, lezzetli ve sağlıklı oluşu ile çok fazla seveni olan bir kuruyemiştir. İçerisinde vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar bulunması kalp ve kemik sağlığı için faydası bulunurken ister tek başına ister diğer yiyeceklerin içerisinde tüketiliyor oluşu cevizin en olumlu yanlarıdır. Her evde bulunan cevizin faydaları için detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Cevizi Daha Düzenli Tüketmek İçin Nedenleriniz Var; Ceviz Kilo Verdirir Mi?

Ceviz kalorili kuruyemişler arasındadır. 30 gram cevizin içerisinde 200 kalori enerji, 0,7 gram şeker, 6 gram protein, 26 gram yağ, 22 miligram kalsiyum, 0,67 mg demir ve 3 gram lif bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde Omega-3 yağı, fosfor, bakır, magnezyum ve B6 vitamini bulunmaktadır. Besin değerleri de dikkate alındığında ceviz tek başına zayıflamak için yeterli değildir ancak iştahınızı azaltmak ve tokluk sağlamak açısından önemlidir. Ceviz lif oranı ve diğer kaynakları ile ara öğün olarak kararında tüketildiğinde açlık hissini azaltarak kişiye enerji vermektedir.

Kemiklerin Gelişmesini Sağlar

Cevizin içerisindeki mineral ve vitaminler kemik yapısını güçlendirmektedir. Kemik sanıldığı gibi çok güçlü olan bir yapı değildir içerisinde birçok bileşim kolajen ve elastin bulunur ve bu dokuların bozulması ile kemiğin yapısında ciddi hasar oluşturmaktadır. Cevizin içerisinde omega-3 yağı, magnezyum, bakır ve kalsiyum kemik yapısındaki bu dokuların güçlenmesini ve yeniden onarılmasını sağlamaktadır. Düzenli spor yapan kişiler kas yapısını geliştirmek ve kemiklerini güçlendirmek için ceviz tüketimine önem gösterebilir.

Cevizi Daha Düzenli Tüketmek İçin Nedenleriniz Var
Cevizi Daha Düzenli Tüketmek İçin Nedenleriniz Var

Cevizi Daha Düzenli Tüketmek İçin Nedenleriniz Var; Çağın Hastalığı Kansere Karşı Koruyucudur

Yapılan araştırmalar düzenli ceviz tüketen kişilerin prostat kanseri, meme kanseri ve kolon kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu ortaya çıkarmaktadır.  Cevizin kansere karşı koruyucu etkisinin olmasının temel sebebi içerisinde polifenollerin bulunmasıdır. Bağırsaklardaki yararlı bakteriler bu bileşeni kullanarak kansere karşı koruyucu etki kullanmaktadır. Ayrıca bu bileşenler hormonlara oldukça fazla benzer ve hormon kanserleri olan özellikle prostat ve meme kanserlerinde koruyucu etkisi bulunur.

Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirirken Erkekler için Faydaları

Cevizin yapısının beyine benzemesi bir tesadüf değildir ve araştırmalar bu benzerliğin boşa olmadığını ispatlamıştır. Düzenli ceviz tüketimi ile unutkanlık ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma ihtimalinizi azaltırken kaygı bozuklukları, göz bozukluğu ve depresyon gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca cevizin içerisindeki E vitamini, yağlar ve polifenoller beyinde var olan veya oluşabilecek iltihaplarında oluşmasını engellemektedir. Beyin hala araştırma aşamasındadır ve insanoğlu beyin ile ilgili her bilgiye henüz ulaşamamıştır ancak cevizin beyin üzerindeki yapılan tüm araştırmaları olumlu sonuçlanmıştır. Erkekler için cevizin faydasına değinecek olursak ise erkeklerin beslenme şekli üreme sağlığını doğrudan etkilemektedir. Yapılan araştırmalar düzenli ceviz tüketimi yapan erkeklerin üreme oranında ciddi artış yaşandığını ispatlamıştır. Düzenli spor ve düzenli beslenmenin yanı sıra ceviz tüketimi de beslenme listenize ekleyerek üreme sağlığını iyileştirmeniz mümkündür. Beyinden kansere kemiklerden üreme sağlığına pek çok faydası bulunan cevizi ister ara öğünlerinizde ister salatanızda isterseniz şekersiz kekinizde sağlıkla kullanabilirsiniz.