Kategoriler
Doğru beslen!

Çok Acıkanlara Çok İyi Tavsiyeler

Çok Acıkanlara Çok İyi Tavsiyeler; Dengeli, düzenli ve yeterli beslenme sağlıklı yaşamak için gereklidir. Ancak bazı insanlar bu dengeyi sağlamakta zorlanmaktadır. Birçok insan sık sık acıktığını veya acıkmasa dahi sürekli bir şeyler atıştırmak istediğinden şikâyet etmektedir. Durum böyle olunca sağlıklı ve yeterli beslenme bir kenarda kalarak alınan kalori miktarı artarak kişi kilo almaya başlar. Sürekli aç hissetmek veya ani açlık basması duygusu uzmanlara göre gerçeği yansıtmamaktadır. Kişilerin fiziksel ve psikolojik durumları acıkma hissiyatı uyandırmaktadır. Sık sık acıkmaktan rahatsız oluyor ve beslenme düzeni oluşturmak istiyorsanız acıkma gerçeklerini ve alabileceğiniz önlemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Çok Acıkanlara Çok İyi Tavsiyeler; Sık Yemek Yiyin

Eğer sık sık yemek yeme durumunuz yok ancak öğünler arasında çok acıkıyor ve yemeği kontrolsüz yiyorsanız uygulamanız gereken en doğru yöntem sık sık yemek yemek olacaktır. Az ancak daha sık beslenmek açlığınızı kontrol altına alabileceğiniz gibi gün sonunda daha az kalori alarak kilo verme konusunda büyük bir adım atmanızı sağlayabilir. Bunun için en iyi yöntem ise yiyeceklerinizin bir kısmını yanınızda taşımak olacaktır. Sık yemek adına dikkatsiz ve dengesiz beslenir iseniz bu durum aleyhinize işleyebilir. Dikkatli, az ve dengeli yiyerek ani bastıran açlığı kontrol altına alabilirsiniz.

Çok Acıkanlara Çok İyi Tavsiyeler
Çok Acıkanlara Çok İyi Tavsiyeler

Diyetinizi İyi Belirleyin

Diyet deyince aklınıza onlarca diyet gelmekte ve internet üzerinde de kısa sürede çok fazla kilo veriden diyetleri sıralayarak uygulamak isteyebilirsiniz. Ancak doğru ve sağlıklı tercih olmayacaktır. Açlığınızı kontrol altına almak ve sağlıklı kalmak istiyorsanız size hızlı kilo verdirecek halk arasındaki şok diyetlerden uzak durmanız gerektiğinin bilgisini vermek isteriz. Bu diyetler kısa vadede başarılır ve kişi tartıda rakamların ufaldığını görecektir ancak uzun vadede uygulanması imkansıza yakındır. Bu tarz diyetler alınması gereken kalori miktarının çok altında kalarak kişinin sürekli açlık çekmesine neden olacağından bırakıldığında açlık krizine girme oranınız çok daha artacaktır. Bu sebepten dengeli ve alınması gereken kalori miktarının yanında vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi de üretecek sağlıklı diyetlerin tercih edilmesi ani bastıran açlık için kalıcı çözüm olacaktır.

Neden Yemek Yemek İstiyorsunuz?

Aniden acıkma eylemini ne zamanlar hissettiğinizi düşünerek bir kenara not edebilirsiniz. Karınınız tok olduğu halde psikolojik olarak yemeğe yöneliyor olabilirsiniz. Stresli durumlarda, TV izlerken, yürüyüşe çıktıktan sonra vs. gibi durumları irdeleyerek ne zaman bu hisse kapıldığınızı bilerek bilinçli hareket etmek sizi yemekten uzak tutacaktır. Farkında olmak her zaman en etkili yöntemdir.

Çok Acıkanlara Çok İyi Tavsiyeler; Spor Yapın ve Bol Su Tüketin

Her gün yeterli oranda su tüketilmesi sağlığınız ve formunuz için çok önemlidir. Yeteri kadar su içmezseniz vücudunuz sıvı ihtiyacını karşılamak adına sizi bir şeyler yiyip içmeye yönlendirecektir. Ayrıca aniden acıktığınızı hissettiğinizde bir yudum su alarak açlığınızın azaldığını hissedebilirsiniz. Son olarak ise ani açlık çektiğiniz dönemlerde hem formunuzu hem de psikolojinizi desteklemek adına spor yapabilirsiniz. Spor yapmak sizi daha sağlıklı ve daha enerjik bir hale getirirken mutluluk hormonunun salgılanmasını da sağlayarak psikolojik yemek yemenin önüne geçilmesine katkı sağlayacaktır. Spor yaparken gerekli tüm ekipmanlar için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.