Kategoriler
Doğru beslen!

Corona Krizinde Akıllı Alışverişin Sırrı

Sağlıklı olmak için sağlıklı beslenmek gerekiyor ve bunun yolu da sağlıklı alışveriş yapmaktır. Birçok kişi alışveriş yaptığı marketten kısa sürede alacaklarını alıp çıkmak ister ve çoğu zaman pazarlamacıların kendi adına karar vermesine izin verir. Buna cevabınız hayır ise bile gerçek budur. Marketlerde ürünlerin raflara sıralanış biçimi bile size bunu istemsiz olarak söylemektedir. Süpermarketler hakkında merak edeceğinizden çok daha fazlası yazımızda…

Özel Tekliflere Düşmeyin

Süpermarketlerde aradığını bulamadığını düşünenler çok haklılar. Çünkü çoğu zaman aradıklarınız farklı alanlarda konumlandırılmıştır. Bunun sebebi market içerisinde harcadığınız süreyi arttırmaktır. İçeride geçirdiğiniz her süre zarfında gözleriniz başka şeylere takılacak ve ihtiyacınız olmasa da alışveriş yapacaksınız. Daha fazla süre geçirerek aslında çok da özel olmayan teklifler size cazip gelecek ve satın alacak kıvama gelebilirsiniz.

En Çok Alınan En Uzakta Olandır

Birçok uzman bakmakla görmek arasındaki farkı yıllardır açıklamaktadır. Bu durumda tam olarak budur. Gözleriniz size lazım olan ürünü ararken sürekli açık olacak ve aklınızın bir köşesine bu ürünler yazılacak. Örneğin marketlerden alınan en fazla ürünlerden biri de süttür ve birçok market süt reyonunu girişten uzak bir bölüme konumlandırır. Süt almak isteyen kişi mağazayı boydan boya yürüyerek aradığı reyona ulaşır. Araştırmalara göre bu yürüyüşü yapıp sadece süt satın alan müşteri sayısı çok azdır ve bu da planın doğru yapıldığının göstergesidir.

Bunun yanında büyük marketler hariç reyon arası yönlendirmelerin çok az olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Yönlendirmeler bulunsa dahi birçok zaman ürünlerin reklamları ile bilerek kapatılmaktadır.  Yine örnek vermek gerekir ise tahıl ürünleri yine marketlerde çok satılan ürünler arasındadır ve yönlendirmeleri çok az bulunur. Burada önemli olan hedefe odaklı gitmektedir. Odaklanmış şekilde aradığınız ürüne ulaşırsanız yönlendirme tuzağına düşmeden alışveriş yapabiliriniz. Burada en önemli olay sürekli farklı marketlerden alışveriş yapmak yerine genelde bir marketi kullanmaktadır. Böylece her ürünün yerini öğrenir ve direk hedefe doğru giderek indirimlere veya cazip tekliflere kanmamış olursunuz. Ayrıca siz ürünlerin yerlerini öğrendikten sonra yönlendirmelere ihtiyacınız olmaz ve her zaman satın almak istediğiniz ürüne doğrudan ulaşırsınız.

Alışveriş Listesi Yapmak Önemlidir

Evinizde eksik olan ürünleri haftalık olarak düzenli listeler halinde yazmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Yahut küçük mutfak alışverişleri yapmak istiyorsanız bu hafta diyetinizde ne olacak ise sıralayıp ona göre ihtiyaç listesi hazırlayabilirsiniz. Burada önemli olan listeye sadık kalmaktır. Bunun yanında az vakit markette alışveriş süresinizi en aza indirgemek için tercih ettiğiniz günlerde önemlidir. Herkes bilir ki hastaneler ve bankalar pazartesi kalabalıkken marketler pazartesi ve Salı günleri boştur. Bu yüzden uzun kasa kuyruğundan kurtulmuş ve sürenizi azaltmış olabilirsiniz.

Ayrıca sağlıklı alışveriş için marketlerin en doğal kısmı yani taze sebze ve meyvelerin satıldığı kısımdır. Bu yüzden iç koridorlara dalmadan alışverişinizde buralara yoğunluk vererek yine süreyi azaltabilirsiniz. İç koridorların renkli dünyası sizi abur cubura yönelteceğinden eğer diyet yapıyor iseniz yolunuzu mutlaka değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir