Kategoriler
Doğru beslen!

Covid-19 Pozitif Olanlara Etkili Tavsiyeler

Covid- 19 hız kesmeden ülkemizde devam ediyor ve artan vaka sayıları ile kısıtlamalar başlatıldı. Giderek artan kişi sayısı ile henüz hastalanmaya yakalanmayan kişiler içinde çember daralıyor. Tat alma da bozukluk, ishal, burun akıntısı, yüksek ateş, baş ağrısı, nefes darlığı, koku alma da azalma ve öksürük gibi belirtilerde hastaneye başvurulması gerekmektedir. Bazı durumlarda evde karantina süreci bazı durumlarda ise hastaneye yatış gerekli olduğu gibi çoğunlukla bireylerde evinde tedavi ediliyor. Hastaneye gitmekte tereddüt eden kişiler öncelikle Aile hekimine gözükerek hekiminde yönlendirmesi ile hastaneye başvurabilir. Covid 19 testi pozitif çıkan kişilerin ise kendilerine ve beslenmelerine dikkat ederek süreci en hafif şekilde atlayabileceği öne sürülmektedir. Testi pozitif çıkanlara tavsiyeler yazımızda.

C Vitamini Kullanılmalı

Bağışıklık sistemini çökerten bu hastalık için öncelikle bağışıklık sistemi güçlendirilmeye çalışılmalıdır. Uzmanlar bu süreçte dışarıdan takviye edici gıda olarak vitamin almak yerine meyve ve sebzeler yolu ile vücuda alınmasını daha doğru bulmaktadır. Yeterli miktarda meyve tüketildiğinde alınan C vitamini kişilerin günlük ihtiyacını karşılayacağından dışarıdan vitamin alınmasına gerek kalmayacaktır. Ayrıca çok fazla C vitamini almak böbreklerin rahatsızlanmasına neden olabilecekken hastalığı ağır seyreden hastalarda ise başka zararları olabileceğinden günlük alınması gereken miktarın üzerine çıkılmaması tavsiye edilmektedir.

Öksürmekten Korkmayın

Hastalığın seyrinde eğer öksürükte bulunuyor ise öksürüğünü tutmaya, az öksürmeye veya öksürük kesici ilaçlar ile azaltmaya çalışmayın. Öksürük akciğerin koruyucusudur ve akciğeri temizlemek için refleks olarak oluşmaktadır. Bir müddet bunu engellemeye çalışmadan süreci ilerletebilirsiniz. Boğazınızı yumuşatmak için bitki çayları ve bol su tüketebilirsiniz. Bu süreç içerisinde bağımlılık yaratan zararlı alışkanlıklarınızdan uzak durmanız, çay ve kahve tüketimini de azaltmanız tavsiye edilmektedir.

Evde Mesafe Ayarlanmalı

Evinizde bazı kişilerin testi pozitif bazı kişilerin ise negatif çıkabilmektedir. Hane içerisinde bir kişiye bulaşması hanenin de hastalanmasına neden olabilecekken bulaşmadığı durumlarda görülmektedir. Evinizde negatif olan kişiler bulunuyor ise ortak kullanım alanlarınızı olabildiğince kısıtlamak ve bu alanlarda maske kullanarak mesafeli hareket etmek gerekmektedir. Testi pozitif çıkan kişiler kendilerini ayrı bir odada izole ederek diğer kişilere hastalığın bulaşmasını önlemeye çalışıyorken ortak alanlar sürekli havalandırılmalıdır. Eğer testi pozitif bir kişi ile uzun süre aynı ortamda kalacak iseniz maskenizi sık sık değiştirmeniz gerekirken uyku sürecinde dahi maskenizi çıkarmamanız gerektiğini unutulmamalısınız.

Uyku Düzeni

Covid 19 hastalığı akciğerin özellikle arka kısımlarını ve sırtımızı etkilemektedir. Bu sebepten sırt üstü uzanmak ve sırt üstü uyumak nefes darlığını arttıran sebepler arasındadır. Bu süreçte dinlenirken ve uyurken yüz üstü uzanmayı tercih ederek daha rahat nefes alabilirsiniz. Dinlenme sürecini verimli geçirmek doğru olacaktır ancak uyku düzeniniz de değişkenlik yapılmamalıdır. Yine gündüzleri dinlenmeli ancak geceleri uyku saatinde uyumalısınız. Halsiz olduğunuz süreçte uzanarak dinlenirken dahi yüz üstü uzanarak rahatınızı arttırabilirsiniz. Geçmiş olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir