Kategoriler
Doğru beslen!

Daha Fit Bir Vücut İçin: Yulaf Ezmesi

Dünya mutfaklarının birleşmesi ile artık kolayca her lezzete ulaşır ve birçok şeyi mutfağımıza sokar olduk. Bu durum sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin anahtarı olarak görülse de aynı oranda yine çok lezzetli ancak sağlıksız yiyecekleri de yanında getirdi. Kişinin bir öğünden beklentisi hem sağlığını korumasına yardımcı olurken hem kilo aldırmayacak hem de kasları besleyecek olması ise çok uzaklara gitmenize veya egzotik iklimlere akmanıza gerek yok bildiğimiz asırlardan beri mutfağımıza giren yulafa bir kez daha dikkatli bakmanızı öneriyoruz. Aradığınız sağlıklı ve sizi tok tutan aynı zamanda gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerji veren bir besinse yulafı tercih etmeniz gereken nedenler yazımızda.

Uzun Süre Tok Kalmak İstiyorsan

Kilonuza önem veriyor ve fit bir görünüm elde etmek istiyorsanız hem uzun süre tok hissedeceğiniz hem de kilo aldırmayacak yulafı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesi içerisindeki lif kaynağı ile sizi doyururken sindirim sisteminizi de dengeleyecek ve kilo almak yerine kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Sporcu Dostu

Spor yapanlar için kaslarını korumak ve gelişmesini sağlamak çok önemlidir. Ancak ister spor yap ister spor yapma ister zayıflamaya çalış ister çalışma herkes kaslarını çok önemsemelidir. Yulafın içerisinde bol miktarda protein bulunur ve protein kaslarınızın gelişmesine ve onarılmasında çok etkili olarak kullanılır. İler ki yaşlarda kas erimesi gibi sorunlar yaşamak istemiyor ve bedeninize sadık bir dost olarak hizmet etmek istiyorsanız yulafı daha sık tüketmenizi öneriyoruz.

Kilo Vermek İsteyenler

Yulaf ezmesinin sindirim sisteminize yaptığı dengelemeyi yaşadıktan sonra bugüne kadar neden düzenli tüketmediğinizi sorgulayacağınıza eminiz. Sindirim sistemi düzenli çalışmayan ve metabolizma hızı düşük olan kişiler sürekli kilo aldığından söz eder. Bunun sebebi tam olarak sindiremedikleri için besinlerden gerekli olanlar hücrelere aktarılamaz ve bu sebepten kalan glikozda enerjiye dönüşmeden doğrudan yağ olarak vücutta depolanmaya başlar ve bu da kilo almakta en önemli adımı oluşturmaktadır. Yulaf ezmesi ile doğrudan sindirim sisteminizi çalıştıracağınız için kilo vermek için en sevdiğiniz besin haline gelebilir.

Kan Şekerini ve Kan Basıncını Dengeler

Yulafın içerisindeki lif ve karbonhidrat daha yavaş şekere dönüşeceğinden kan şekerinin de daha yavaş artmasını veya düşmesini sağlayacaktır. Buda uzun soluklu olarak diyabeti önleyeceği gibi ani yeme isteğini de bastıracaktır ayrıca kan basıncını da düşürecek ve tansiyon problemlerinin yaşanmasına engel olacaktır. Vücudunun dışına iyi geldiği kadar içeriden de bu etkiyi yulaf ezmesi ile sürdürebilirsiniz.

Nasıl Tüketebilirsin?

Dilersen ham halinde tüketebilirsin. Küçük bir tavaya yiyebileceğin kadar yulafı alıp su veya süt ile yemek oldukça kolaydır. Eğer yumuşak bir kıvam arıyorsan ise geceden süte veya yoğurda karıştırarak yumuşamasını bekleyebilirsin. Tadı çeşitlendirmek için taze meyveler ve yoğurt ile tüketebilirsin. Veya doğrudan metabolizmana etkisini arttırmak istiyorsan yaban mersini, zerdeçallı veya chia tohumu ile de karıştırabilirsin. Tamamen damak zevkine kalmış. Süt ile karıştırıp içerisine biraz ezilmiş ceviz veya fındıkta ekleyebilirsin. Yulaf çılgınları çorbasını dahi yapabilmektedir. Denemekten korkmadan canın nasıl istiyorsa tüketebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir