Kategoriler
Doğru beslen!

Demir Fazlalığı Diyeti

Demir fazlalığı diyeti; Demir yüksekliği, toplumda karşılaşılan önemli sorunlardan biridir. Demir yüksekliği yaşayan kişilerde iştahsızlık,  baş ağrısı, kusma ve kilo kaybı görülmektedir. Dikkat edilmediğinde karaciğerde demir birikmesine ve kısırlığa yol açmaktadır. Demir yüksekliği diyeti yaparak yaşadığınız sorunları çizebilirsiniz.

Demir Yüksekliği Diyeti Nasıl Yapılır?

Demir fazlalığı için diyet nasıl yapılır;  Vücuda alınan demir takviyesinin fazla olması çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle demir fazlalığı diyeti yaparak değerleri normal seviyelere indirebilirsiniz.

 • Demir içeren gıdaları ve C vitamini azaltmalısınız.
 • Kırmızı et, yumurta, balık, ciğer gibi gıdalar az olarak tüketilmelidir.
 • Koyu yeşil yapraklı olan sebzelerin porsiyonları azaltılmalıdır.
 • Diyet listesinde alkol hiç bulunmamalı veya azaltılmalıdır.
 • Çiğ olarak deniz ürünleri yememelisiniz.
 • Diyeti yaparken demir fazlalığını azaltmak için yemek sonrasında çay ve kahve içmeniz önerilir.
 • Aynı zamanda yemekten hemen sonra kakao tüketimi demir emilimini azaltmaktadır.
 • Diyet listesinde ıspanak gibi gıdalar bulunmalıdır. Ispanağı yumurtayla yaparsanız demir emilimi artacaktır. Yoğurt ile tüketirseniz demir fazlalığına engel olabilirsiniz.
Demir Fazlalığı Diyeti
Demir Fazlalığı Diyeti

Demir Fazlalığında Diyetin Faydaları

Doku ve organlarda demir dağılımı dengeli bir şekilde oluşur.  Diyet;  Diyabet, karaciğer, kalp, kanser gibi sorunların oluşmasını önlemektedir.

Demir fazlalığının önlenmesi sonucunda beyin ve kaslara oksijen gitmektedir. Vücudun direncini arttırarak yorgunluğu azaltmaktadır. Halsizlik, karaciğerde büyüme, karın ağrısı, sinirlilik, saçlarda oluşan sorunlara engel olur. Demir fazlalığı diyeti sağlıklı mı;  Mide ağrıları, bulantı, kusma ve iç organlara fayda sağlamaktadır. Beyin gelişimi ve zeka konusunda dolaylı etki yaratmaktadır.

Demir Fazlalığı İçin Diyet Yapanlar

Demir fazlalığı diyeti yapanlar demir dengesini normal hale getirir. Diyeti yapan kişiler ıspanak tüketimi konusunda yoğurtla yenilmesini önermektedir. Yumurta ile tüketmek demir fazlalığını arttırır. Aynı zamanda kırmızı et ve yumurta tüketimini azaltmanın demir fazlalığa engel olduğunu savunurlar. Bu diyeti yapanlar demirle ilgili iğne ve hapların azaltılmasını savunur. C vitamininde sınırlandırma yapmanın demir fazlalığı konusunda ise yaradığı konuşulmaktadır.

Demir Fazlalığı Diyeti
Demir Fazlalığı Diyeti
 • Pişmemiş balık ve kabuklu deniz ürünlerden uzak durmak gerektiği savunulmaktadır. Aynı zamanda alkol oranının azaltılması gerektiği söylenmektedir.
 • Kırmızı et, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeleri azaltarak kullanan bazı kişilerin demir fazlalığı sorunu düzelmiştir.
 • Diyetin aşamaları uzmanlar tarafından takip edilmeli. Bu nedenle uzman doktorunuza danışmalısınız.

Portakal, greyfurt, limon, ananas gibi gıdaların tüketimi konusunda azaltma yapan kişilerin değerlerinde düzelme görülmektedir. Demir fazlalığı sıkça rastlanılan sorunlardan biridir. Demir fazlalığı ile ilgili diyet yapan kişiler kendilerine özgü bir diyet listesi oluşturmuştur. Diyet listesinin içinde demiri fazla olan öğeleri çıkarmaktadır. Emilimi azaltmak için farklı ürünlere ağırlık vermektedir. İçerisinde demir olmayan ürünlerin tüketilmesi ile birlikte demir dengesi düzeltilecektir. Günlük öğünler içinde kuru baklagillerin kullanımında azalmaya gidilmesi önerilir.