Kategoriler
Doğru beslen!

Deniz Aşırı İsveç Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyadaki kişilerin en büyük rahatsızlıklarından biri de obezitedir. Aşırı kilo alımı sebebiyle birçok spor merkezi, diyetisyenler, zayıflama kampları ve forma girmek adına sayılamayacak kadar çok kuruluş bulunmaktadır. Bugünlerde durum daha da ileriye gitti ve ülkeler adına diyet listeleri oldukça popüler hale geldi. Dukan diyeti, Çin diyeti derken son birkaç yıldır popülaritesi gittikçe artan diyetlerden biri de İsveç diyeti konuşulmaya ve uygulanmaya başladı. Diyet araştırmak isteyen kişiler internet üzerinde mutlaka İsveç diyetine de denk gelmiştir. Ülkemize oldukça uzak konumda olan bu ülke soğuğuyla, karanlığı ile bilinirken artık aklımıza diyeti ile de kazınmaktadır. İsveç diyeti uygulayan kişiler kısa sürede kilo verme sürecini tamamladıkları yazıları ile öne çıkması bu diyete karşı iştah kabartan durumları da ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizde çok sevilen İsveç diyeti hakkında bilinmesi gereken ve merak edilenleri sizler için araştırdık.

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyetinin çok fazla tercih edilme sebeplerinden biri de kısa sürede kilo verdirmeyi sağlaması ve kolay uygulanmasıdır. Diyet sürecinde metabolizma hızınız artar ve sindirim sistemi düzenlenir. Ayrıca iştahınızı da azalttığı için daha az yiyerek kendinizi tok hissedeceksiniz. Bu diyette önemli olan yasaklı listesidir ve geniş bir yeme listesi bulunmaktadır. Bu süreçte vücut toksinlerinden de kurtulduğu için bedensel bir rahatlama da sağlanacaktır.

İsveç Diyeti İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu diyetin kişileri en fazla zorlayan kısmı kahve, çay ve meyve suyunun yasaklı olmasıdır. Diyet sürelidir ve bırakılması gereken nokta iyi ayarlanmalıdır. Başladığınız günden itibaren diyeti en erken altıncı günden sonra bırakabilirsiniz. Altı günden önce bıraktığınızda hiçbir etkisini göremezsiniz. Bıraktıktan sonra ise kısa bir süre sonra yeniden başlanılmamalıdır. En az üç ay geçtikten sonra İsveç diyetini yeniden yapabilirsiniz. Şeker ve tuz kullanımı çok azaltılmalıdır. Özellikle şeker yasaklı listededir. Yemekler zeytinyağlı hazırlanmalıdır. Diyetin normal yapılış süreci ise 13 gündür. 13 günden daha fazla sürede uygulanmamalıdır. Kolesterol de kontrol altına alındığından bu dönemde dikkat edilmelidir. Yasaklı olmayan yiyecekleri dikkatli olarak tüketmenizde sorun yoktur. 13 günlük diyeti tamamladığınızda 6 aydan önce 6. Günde bırakmak istediğinizde ise üç ay sonra yeniden 6 gün daha yapabilirsiniz.

Yemekte Özgür Olduğunuz Yiyecekler

Bütün et çeşitlerini tüketmekte özgürsünüzdür. Dana eti, tavuk eti veya balık çeşitlerini öğünlerinizde kullanabilirsiniz. Yumurtayı bazı günlerde sadece beyazını bazı günlerde tamamını tüketmeniz gerekirken çay ve kahve yasaklı olduğundan yeşil çay ve limonata tüketebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerini de kullanmanızda sorun yokken sebzelerde de herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ayrıca ara öğünlerinizde kuru yemişler yine tüketilmesinde sorun olmayan yiyeceklerdendir.

Yenmesi Yasaklı veya Nadiren Tüketmeniz Gerekenler

13 gün diyet uygulayacaksınız 2 kereden fazla kereviz ve havuç yenmeniz önerilmezken şekerli meyvelerinde tüketiminde dikkat edilmelidir. Ayrıca çikolata diyet boyunca kakao oranı yüksek olmak şartı ile sadece bir kez yenilebilir. Tamamen yasaklı olanlar ise alkollü içecekler, çay, kahve, margarin ve tahıllı yiyeceklerdir. Bu dönemde ekmek ve çeşitleri, makarna ve patates tüketilmemelidir. Diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı da ihmal etmemelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.