Kategoriler
Doğru beslen!

Detoks Gerekli Mi?

Son on yıldır çok fazla duyduğumuz ve oldukça popülerleşen beslenme rutinlerinden biri detokstur. Kelime olarak bakıldığında vücudumuzdaki toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bazen bağırsakları boşaltmak, bazen belirlenen besinlerin bir süre boyunca tüketilmesi, oruç tutmak veya bazı meyve ve sebzelerin sularının içilmesi detoks yöntemleridir. Bu sayede vücut temizlenirken aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Oldukça popülerleşen detoks gerçekten yapılmalı mı?

Detoks Zamanı Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle daha önce hiç detoks yapmadıysanız mutlaka bir uzmandan yardım almalı ve vücudunuzun hazır olduğunu tespit etmelisiniz. Çok fazla detoks yapmanın zararlı olacağını bilerek dozajını fazla kaçırmamalısınız. Örneğin bazı programlarda çok fazla sıvı tüketilmektedir ve programların uzun süre yapılması önerilmemektedir. Detoks yapma zamanınızın geldiğini kan şekerinizin sık sık düşmesinden anlayabilirsiniz. Yahut çok fazla şişkinlik problemi yaşıyorsanız veya sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız detoks yapma zamanınız geldi demektir. Vücudunuzda toksin birikmesi yaşadığınızı anlayabilmenin yollarından biri de ne kadar beslenmenize özen gösterirseniz gösterin kendinizi yeteri kadar sağlıklı hissetmiyorsanız vücudunuzu ve sindirim sisteminizi dinlendirmeniz gerekebilir. Bunun yanında sürekli yorgunluk problemi yaşıyorsanız yine toksinlerin vücudunuzdan atılması gerekmektedir. Uzun süreli uykusuzluk yaşıyor iseniz yine detoks nedenlerinizden biri olabilir.

Detoksun Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

Detoks tek başına zayıflamak için kullanılmamalıdır. Ancak detoks dönemlerinde daha az ve düzenli beslenme programları uygulandığı için vücuda daha az kalori girdiğinden kilo vermenizde olumlu etkisi olacaktır. Detoks döneminde ayrıca egzersiz yaparak da kalori kaybını ve diyetinizi destekleyebilirsiniz. Detoks ile diyet yapmak isterseniz ise dilerseniz aralıklı oruç tutabilirsiniz. Yahut kendinize şifalı otlardan kürler hazırlayabilir, bitki çayları içebilir, yoğun ve bağırsaklarınızı yormayacak besinler tüketebilir, zararlı alışkanlıklardan uzak durabilir veya lavman yapabilirsiniz. Süreli olarak uygulamanızda büyük ölçüde sorun yaşanmaz ancak uzun vadede sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

Hücre dokularınızın yenilenmesini ve kanın temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca detoks yapan kişiler enerjilerinin arttığını söylerken vücudu da temizlemektedir. Genellikle bu beslenme programları ilk olarak vücudun temizlenmesi için yapılmakta ve başarılı da olunmaktadır. Detoks dönemine sindirim sistemini düzenlenirken ayrıca bağırsaklarda temizlenmektedir. Bağırsakların temizlenmesi kuvvetlenmesi anlamına da gelecektir bu da otomatik olarak vücudunuza olumlu etki edecektir. Bu dönemde cildinizin de rahatladığını ve temizlendiğini hissedebilirsiniz. Bazı kişilerde ise arınma döneminde cildin ilk dönemde kirli hücreleri atıp sonradan temizlendiği de görülmektedir. Cilde faydası olduğu gibi saçlarınızda aynı zamanda güçlenmektedir. Saç kökleriniz beslenerek yeni saçların çıkmasına ve saç kırıklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Detoksun Zararı Var Mıdır?

Dengesiz beslenme programı oluşturulur ise vücudun direni düşecek ve sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca yetersiz besin alımı sayesinde bitkinlik yaşayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre yanlış detoks uygulamaları ölüme bile sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kalp sorunlarının yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeplerden ötürü detoks zamanı ve programı iyi ayarlanmalı ve ihtiyacınız var ise uzmandan yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir