Kategoriler
Doğru beslen!

Detoks! Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar!

Vücudun zaman zaman yenilenmeye ve kendini yapılandırmaya ihtiyacı vardır. Yıl boyunca çeşitli sebeplerle kendini yıpratan vücut, yapılacak detoks sayesinde yenilenmeye ve yapılanmaya başlar.

Yapılacak doğru bir detoks, sağlık kazandıracağı gibi, enerji ve kilo kayıplarını da beraberinde getirecektir. Uzun kış mevsimi, hayatın getirdiği gerginlikten ve stresten uzaklaşmak için, en ideal detoks programını seçmek gereklidir.

Doğru yapılacak detoksta asla katı kurallar yoktur. Hiçbir şey yemeyeceksiniz, su dahi içmeyeceksiniz. Sadece meyve suyu içeceksiniz. Yağ yok, meyve yok, sadece verilen mor hapları kullanacaksınız. Tüm bunları unutun.

Detoks Nedir Ne Değildir?

Detoks, bir moda değildir. Bir ünlünün yaptığı diyet programı değildir. Detoks, bir trend değildir. Detoks, vücudun metabolizmasının sıfırlanması ve desteklenmesi için, yaşam tarzınıza göre uygulanan bir programdır.

Vücudun daha sağlıklı olması, yıl boyunca vücudun geçirdiği aksaklıkların düzeltilmesi, vücudu desteklemek için yapılanların bütünüdür. Metabolizmanızın doğru şekilde çalışabilmesi için, ona doğru şeyleri vermelisiniz.

Bağırsaklarınıza İyi Davranın

Metabolizmanın başı bağırsaktan başlar. Bağırsak; sindirim, besinlerin emilimi ve bu emilimin gerçekleşmesi için göbekten oluşur. Yapılan diyetler, vücudu strese sokar ve çeşitli iltihaplanmalar meydana gelir.

Ortaya çıkan yüksek orandaki şeker, karbonhidrat ve trans yağlar, yemeyi sağlar. Yapılacak bir detoks, oluşan iltihaplanmanın daha fazla artmasına neden oluyorsa, bağırsak, daha fazla strese neden olur ve yapılan detoks anlamsızlaşır.

Bu yüzden, bağırsak iyileştirici özelliği bulunan yiyeceklerden mesela bir lahana turşusu tercih edilmelidir.

Yiyecek Sınırı Koymayın

Detoks programı, hiçbir zaman tek bir yiyecekle sınırlandırılmamalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratlar, bir detoks programından çıkarılmamalıdır. Karbonhidratlar için meyve, sebze, et ve deniz ürünleriyle yumurtayı tercih edin.

Hindistan cevizi yağı, avokado ve tereyağı gibi sağlıklı yağlar, vücudun iyileşmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynarlar. İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle nereden geldiği belli olmayan, tanıtım etiketi olmayan yiyecekleri tüketmeyin.

Meyveleri Sıkmayın

Şeker yüklü meyve suları, detoks programından çıkarılmalıdır. Bol bol antioksidan alınmalıdır. Antioksidan, stresi oluşturan tüm serbest radikallere karşı bir perde görevindedir. Meyve ve sebzeler, en iyi antioksidanlardandır.

Detoks dönemi, bağırsakların temizlenmesi ve metabolizmanın desteklenmesi için ekstra bir şeyler yapmak istediğinizde, konsantre sebze ve meyve formülü olan meyve yeşilliklerin kullanılması gerekir.

Aç Kalmayın

Oruç tutan birçok kişi, bunu detoks olarak da yapmaktadır. Ancak bu detoks yerine geçmez. Detoks dönemi yavaş işleyen bir dönemdir. Kahvaltı sonrası, kendinize göre bir saat belirleyerek, o saatte protein, yağ ve karbonhidrat alımı yapın.

Haşlama bir yumurta, yerfıstığı yağı ya da yarım bardak çilek ya da çiğ havuç tercih edebilirsiniz. Sonrasında tekrar kendinize bir saat belirleyerek, protein, yağ ve karbonhidrat tüketimi yapın. Bu durum, kan şekeri seviyenizi dengeleyip, metabolizmanızı artıracaktır. Aynı zamanda detoks yaparken, karaciğer ve böbrekleri korumak için, su tüketilmelidir.

Detoks yaparken unutmamanız gereken en önemli kural; detoksun bir aç kalma cezası olmayacağıdır. Kendinizi yiyeceklerden mahrum etmemelisiniz. Vücudunuzu yenilemek, yeniden yapılandırmak ve kilo kaybı için, yüksek enerji seviyeleri ve hedeflerinizi seçmelisiniz.

Öğlene Kadar Yemek için Beklemeyin

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ve metabolizmanın hızlanması için önemlidir. Uyandıktan sonra 1 saat boyunca kahvaltınızı sürdürebilirsiniz. Bir detoksun amacı, vücudu desteklemektir. Vücudun strese sokulması, vücuda zarar verir.

Kahvaltı yapan biri olmasanız bile ya da kahvaltı yapmaya vaktiniz olmasa da kendinizi aç hissetmiyorsanız da detoks döneminde, kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapmaya vakti olmayanlar, hızlı ve dengeli olarak bir yemek yiyebilir.

Detoks; enerjinizi artırmak, devamlılık gösterilebilecek bir kilo kaybını başlatmak için oldukça önemlidir. Vücudunuzun dengesini yakalamasında, vücudun yenilenmesinde detoks programları, doğru şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir