Kategoriler
Doğru beslen!

Diyet Bitti Ama İş Bitmedi

Günümüzde düzensiz beslenme, aşırı stres, fast food yeme alışkanlığı, hareketsiz yaşam ve genetik faktörler kilo alımını tetiklemektedir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası obezite ile uğraşırken ülkemizde de fazla kiloluların oranı her geçen gün artmaktadır. Siz bu dengede yer almamak için kendinize uygun bir diyeti seçtiyseniz ve başarılı olup egzersizlerinde desteğiyle fazla kilolarınızdan kurtulup istediğiniz kiloya vardıysanız artık diyeti bırakmayı düşünebilirsiniz. Diyeti bırakmak demek eski alışkanlıklara geri dönüleceği anlamına gelmemektedir. Artık yeni bir dönem başlıyor ve verilen kiloların geri alınmaması için artık çok daha dikkat olmalısınız. Verilen kiloları geri almamak için sizde birkaç önemli tüyo vereceğiz.

Kahvaltı En Önemli Öğündür

Günün enerjisini alacağımız bu öğün kilo almak istemeyen kişilerin uzmanlara göre en fazla önemsemesi gereken öğündür. Kahvaltıdan az doymuş bir mide ile kalkmak gün içerisinde açlık hissini arttıracak ve akşam yemeğinde belirlenen kalorinin üzerine çıkmanız çok olasıdır. Bu sebepten mantıklı, doyurucu ve hafif bir kahvaltı yapmak kilo vermek isteyen ve verdiği kiloyu geri almak istemeyen kişiler için önemlidir. Kahvaltı için günlük kalori miktarının %30’unu harcayabilirsiniz. Doyurucu ve enerji veren bir kahvaltı için %50 oranında karbonhidrattan oluşturabilirsiniz ve mutlaka içerisinde süt veya tahıl grubu yer almalıdır. Dilerseniz taze meyve sularını sıkarak da tüketebilirsiniz.

Egzersizlerinizi İhmal Etmeyin

Diyet yaparken egzersiz hayatınıza ne kadar önem veriyorsanız diyetinizi bıraktıktan sonra da devam etmelisiniz. Düzenli spor salonuna gitmek istemiyorsanız bile hareket etmeye mutlaka dikkat edin. En azından her gün yürüyüş yapabilir veya evde ekipmansız egzersiz yapabilirsiniz. Fiziksel aktivite metabolizmanızın hızını korumak için ve yağ yakmanın en kolay yollarından biridir. Bu sebepten diyetinizi bıraksanız bile egzersizlerinizi bırakmayı sakın düşünmeyin.

Verdiğiniz Kiloları Geri Almaya Başladıysanız Ne Yapmalısınız?

Kilo verme sürecini gerçekleştirmeye çalışırken yeme düzeninizi önemsemek önemlidir. Bu süreç tamamlandıktan sonra da beslenme düzenini büyük ölçüde devam ettirmelisiniz. Kilonuzu verdikten sonra kaçamaklar yapmaktan kendinizi sakınmalısınız. Bu kaçamakları kontrol etmekte önemlidir. Bir kereden bir şey olmaz diyerek ipin ucunu kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Rutine oturmuş yeme düzeninizi aksatmayın. Günde kaç öğün yiyorsanız aynen öyle devam ettirmelisiniz. Tokluk hissini arttırmak için yemekleri mutlaka çok çiğneyin ve bolca su tüketin. Su midede yer işgal edeceğinden tokluk hissinizi de arttıracaktır. Unutmayın ki verilen kiloları geri almamanın en sağlıklı dengeli ve düzenli beslenmedir. İstenilen kiloya eriştikten sonra düzen devam etmeli ve yaşam tarzınız haline gelmelidir.

Neden Kilo Alıyorsunuz?

Öncelikle diyete başlamadan ve diyeti bitirdikten sonra mutlaka kan tahlili yaptırmalı ve değerlerinize baktırmalısınız. İnsülin direnciniz veya guatrınız olabileceği gibi vitamin eksiklikleri de kilo yapabilir. Sağlık açısından herhangi bir problem yok ise genetik yatkınlığı özümsemek gerekir. Bazı kişilerin metabolizma hızlarının yavaşlığı kilo almayı tetiklemektedir. Bunların dışında ise beslenme düzeni ve egzersizler ile dilediğiniz kiloda kalmanız mümkün olacaktır. Diyet bitti artık serbestim diye düşünmeyin ki zamanınız, emeğiniz ve istediğiniz boşa gitmesin. Sağlıklı ve dengeli bir yaşamı hayatınıza uyarlayarak ömür boyu fit bit vücut ile yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir