Kategoriler
Doğru beslen!

Diyet Yapanlar İçin 4 Etkili Kural

Diyet Yapanlar İçin 4 Etkili Kural; Diyet yalnızca harcadığınız kaloriden daha azını almak değildir. Sağlıklı kilo vermek için öğünlerin zamanı, öğünlerin içeriği ve besin değeri çok önemlidir. Bunun yanında diyetler mutlaka kişiye özel hazırlanmalı yahut yapacağı diyeti kişi kendine uygun hale getirmek için ufak dokunuşlar gerçekleştirmelidir.

Şok diyetler adı altında sağlığınızı tehlikeye atabileceğiniz beslenme listeleri uygulanmamalı diyette verilen kiloların kalıcı hale gelebilmesi için diyet benimsenmelidir. Diyet yaparken verilen kiloların kalıcı olabilmesi için dikkat etmeniz gereken 4 etkili kuralı yazımızdan takip edebilirsiniz.

Az Yağ, Az Karbonhidrat

Diyet yaparken genellikle hangi besinin kaç kalori olduğu üzerine yoğun düşünülür. Bu yanlış bir bakış açısı olmamakla birlikte yetersiz kalmaktadır. Diyetinizi yaparken az karbonhidrat tüketmeli ve yemeklerinizi yaparken tükettiğiniz yağ oranına daha fazla dikkat edilmelidir.

Yemeğin içeriği kısmında yer alıyor ise koyulması gereken yağ oranı dikkatle incelenmeli yer almıyor ise pişirirken de çok fazla yağ koymamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde istediğiniz zaman diliminde dilediğiniz kiloya erişmekte zorlanırken diyet sonrası kilo almaya yeniden başlayabilirsiniz. Diğer bir değişle yağsız yemek tüketmeye çalışırken içerisine eklediğiniz yağlar kilo verme durumunuzu yavaşlatabilmektedir.

Diyet Yapanlar İçin 4 Etkili Kural

Çok Aç Kalmak Çok Yemeye Sebep Mi?

Tüm canlılar besine muhtaçtır ve insan uzun süre aç kaldığında fiziksel ve psikolojik açıdan kendisini doyurmaya odaklanır. Uzun süre yemek yemediğiniz takdirde bir sonraki öğünde çok daha fazlasını tüketerek doyuma ulaşacağınızdan diyetinizi bozma eğilimi gösterme eşiğiniz çok yüksek olacaktır.

Bunun yanında bir sonraki yeme zamanı çok uzun sürecek ise yine psikolojik ve fiziksel olarak daha fazla yeme eğilimi gösterebilirsiniz. Birçok kişi günde iki öğün tükettiğini ancak yine de kilo almaya devam ettiğini söylemesi bu durumundan kaynaklanmaktadır. Vücut doyma eğilimine ulaşamadığı takdirde her zaman daha fazlasını istemektedir. Gün boyu aç kalmak ve ardından yüksek kalorili bir öğün tüketmek kilo almanıza yardımcı olmamakla birlikte kan şekerinin düşmesi veya tansiyon gibi ciddi rahatsızlıkların yaşanmasına nedende olabilir. Bu sebepten az ve sık yemelisiniz. Üç ana öğün ve iki ara öğün ile metabolizmanızı düzenli çalıştırarak sağlıklı kilo vermek mümkün olacaktır.

Diyet Yapanlar İçin 4 Etkili Kural; Gözünüzü Doyurun

Diyet yapanlar bilmelidir ki önce beynin bunu istemek ve hazır olmak gerekirken küçük psikolojik etkiler ile diyetinizi destekleyebilirsiniz. Çok açken yediğiniz şeyler için mutlu olurken doyduktan sonra pişmanlık duymak gibi durumlar yaşamak psikolojini yansımasıdır.

Bu sebepten önce psikolojinizi ve gözünüzü doyurmanız gerekir.  Bu sebepten büyük tabaklara küçük porsiyon ürünler koyarak doyuma erişmeniz imkansızlaşır veya diyetiniz kısa süreli gerçekleşir. Küçük bir tabak kullanarak çok fazla besin bulunuyormuş gibi bir görünüm tabağın bittiğinde doyum hissiyatına erişmenizi sağlayacaktır.

Diyet Yapanlar İçin 4 Etkili Kural; Düzenli Egzersiz

Tek başına düzenli beslenmek kilo vermek için her zaman yeterli değildir. Kişinin düzenli egzersiz yaparak diyetini desteklemesi gerekir. Düzenli beslenme ve düzenli egzersiz muhteşem ikilidir ve kilo vermek isteyen kişilerin birini eksik yapması sağlıklı ve kalıcı kilo verme durumunu sekteye uğratır. Doğru planlama, dengeli bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile forma girebilirsiniz.