Kategoriler
Doğru beslen!

Diyet Yapanların Gözde Meyvesi Hünnap

Halk arasında çiğde olarak bilinen Hünnap meyvesi Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen oldukça yararlı bir meyvedir. 5 metre yüksekliğinde ağaçlarda yetişen kırmızı zeytin görünümdeki bu meyvenin ana vatanı ise Suriye’dir. Sağlık deposu olarak adlandırılan meyveler arasında gösterilirken aç karnına tüketildiğinde dahi olumlu etkileri gözlenmektedir. Hünnap meyvesi ile henüz tanışmadıysanız veya faydalarına yeteri kadar vakıf değilseniz bu yazıda detaylı işleyeceğiz.

Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Besin değeri oldukça yüksek olan bu meyve yapılan araştırmalar sonucunda kanseri önleyecek özelliklere sahiptir ve düzenli tüketildiğinde kansere karşı doğal bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde ve sunduğu vitaminler ile bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Doğal antidepresan olarak kullanılırken ayrıca flavonoid, polisakkarit ve saponin bileşenleri ile sakinleştirici özelliği güçlenmektedir. Kabızlığa iyi gelirken bağırsak sorunlarını da çözümlemektedir. 1 küçük bardak hünnap suyunda ise günlük ihtiyacın %10’unu karşılayacak kadar potasyum bulunduğu açıklanmıştır. Diş sağlığına iyi gelirken fosfor ve kalsiyum içermesi ile kemikleri de güçlendirmek amacı ile tüketebilirsiniz.

Fazla Tüketimi Zararlı Mıdır?

Sağlık için tüketilmesi gereken meyveler arasında gösterilen hünnap diğer meyveler gibi fazla tüketildiğinde yan etkileri gözlenebilmektedir. Aşırı tüketimde kişide çok fazla şişkinlik ve gaz sorunları yaşatabilirken ayrıca kan şekerini yükseltirken karbonhidrat miktarı ile kişide geçici dengesizlik yaşatabilmektedir. Bu sebepten kararında tüketilmelidir. 60 gram hünnap meyvesi 50 kaloridir ve %94 karbonhidrat ve %6 protein içermektedir. Yağ ise bulunmamaktadır.

Hünnap Meyvesi Nasıl Tüketilmeli?

Dilerseniz güneş altında kurutarak çerez olarak ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Yahut birçok kişi daha fazla yararlanabilmek adına kaynatıp soğuduktan sonra suyunu içmektedir. Ayrıca bu meyvenin de reçelini yapabilirsiniz. Bitkisel ilaçların birçoğunun içeriğinde bulunan hünnabı ağrıyan bölgelere de sürebilirsiniz. Son dönemlerde ise kurutulduktan sonra ufalanarak siyah çaya karıştırılarak tüketildiği bilinmektedir.

Hünnap Meyvesi Zayıflatır Mı?

Besin değerleri göz önüne alındığında yağsız olması diyetlerde kullanılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca karbonhidrat, protein içermesi ve kalorisinin oldukça düşük olması diyet listelerinde yerini almasını sağlamıştır. Kilo vermek isteyen kişiler gün içerisinde veya ara öğün olarak bu meyveyi tüketebilir. Sağlık için yemek isteyen kişiler için günde 4-5’i yeterli olurken diyet yapan kişiler için bu rakam 6’ya kadar çıkabilmektedir. Açlığı bastıracak ve metabolizmanıza olumlu etki edecektir. Faydaları çok olun bu meyveyi hamilelerin tüketmesi ise önerilmez. Doktoruna danışarak tüketilmesi önerilir. Çünkü içerisinde sakinleştirici etkileri bazı alerjik bünyelere zararlı gelebilmekte olup bünyesi zayıf kişilerde dokularında kabarmalara neden olabilmektedir. Uyku problemi yaşayan kişiler için ise akşam saatlerinde 1-2 adet tüketildiğinde uykuya daha rahat dalmalarına yardımcı olmaktadır. Doğa ihtiyacımızdan çok daha fazlasını bize sunmaktadır. Sağlığımıza olumlu etki edecek ve diyetinizi destekleyecek meyvelerin kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Dünya genelinde araştırmalara konu olan Hünnap meyvesi diyet yapanların tercihleri arasında yer alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir