Kategoriler
Doğru beslen!

Diyet Yaparken Hurafelere Değil Bilime Kulak Ver

Her insan zinde bir vücut ister ve bunun için egzersiz ve diyet programları uygularız. Sağlıklı şekilde kilo vermek her zaman mümkün olsa da sonuca giden zaman uzadıkça kafamız karışabilmekte ve her ağızdan çıkanı uygulamaya çalışabiliriz. Hızlı şekilde kilo verdiren diyet programlarının uygulanması ise sağlık açısından sorun yaşatabilmektedir. Aslında vücuttaki ödemin ve sıvının atıldığı bu dönemde kilo verdiğinizi zannedebilirsiniz ve diyeti bıraktığınızda bu sebeptendir ki eskisinden çok daha fazla geri dönüş yaşanacaktır. Sağlığı tehdit eden diyetlerin yanı sıra diğer bir tehlike ise doğru bilinen yanlışlardır. Bu inanışlar kilo verme eylemini daha zor hale getirir.  Diyet programları hakkında hurafelere değil bilime inanarak yazımızı okumaya devam edin.

Yağlar Her Zaman Kas Olur

Kas ve yağın dokusu ve yapısı farklıdır. Yani birbirinin yerini almazlar. Bu söylem bilimden uzak ve hurafe doludur. Doğrusu ise yapılan diyet ve egzersizler ile yağların eriyerek yerini kasların dolgun hale gelmesidir Yani yağlarınız eridikçe kas oranı artar ve kaslar daha görünür bir hal alır. Kasların üzerinin yağlarla kaplı olmasından bu söylem ortaya çıkmıştır. Sadece yağları eritmek doğru olmayacak ve egzersizler ile kaslarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir.

Aç Kaldığın Sürede Kilo Verirsin

Aç kaldığınız sürede kilo vereceğinizi düşüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Aç kaldığınız dönemde kilo aldığınızı görürseniz şaşırmayın çünkü metabolizma hızı çok yavaşlayacak ve vücut enerji alamadığı için kendini kapatıp yenilen her şeyi depolamaya çalışacaktır. Ayrıca meyvenin kilo aldırmadığına dair de bir inanış bulunmaktadır ki yine yanlıştır. Diyet programı uyguladığınızda elbette ki meyve tüketmelisiniz ancak kararında olmalı. Meyvelerin içerisinde de şeker ve çeşitli vitaminler bulunmaktadır fazlası yine size kalori olarak dönecektir. Yine yeme konusunda düşülen en büyük yanlışlardan biri ise yağsız veya light ürünlerin bolca tüketilmesidir. Bir ürünün az yağlı olması onun tam yağlı olanına göre daha az kalorili olduğunu gösterir. Bu sebepten fütursuzca bu besinleri tüketmek yine size kilo olarak dönecektir.

Sadece Ekmek Yemeden Zayıflayabilirsin

Çok fazla konuşulan ve üzerine tartışılan bir konudur. Ekmeğin içerisinde karbonhidrat bulunur ki bu da vücudun mutlaka alması gereken temel besin kaynakları arasındadır. Aynı zaman ekmek yiyerek tokluk hissinizi arttırabilirsiniz. Lifli çavdar veya buğday ekmeklerini tüketerek kan şekerinizin dengede tutulmasını sağlayarak tokluk hissinin uzun sürmesini ve ani açlık hissinin ortadan kalkmasında büyük fayda sağlar. Bunun gibi şekersiz olduğu sürece çay ve kahvenin ne kadar tüketildiğinin önemi yokmuş gibi bir inanışta aynı yanlışlıktadır. Elbette şekersiz olması kalorisinin düşük olduğunu gösterir ancak bu 0 değildir. Bu içeceklerin çok fazla tüketilmesi aynı zamanda vücudun su tutmasına yani ödem oluşturmasına da sebep olacağından doğru kilonuzu öğrenmekte zorlanabilirsiniz.

Aman! Boşuna Spor Yapma Bırakınca 2 Haftada Eskisi Gibisin

Her gün nasıl yemek yiyor, uyuyor veya zaruri ihtiyaçlarımızı karşılıyorsak kaslarında her zaman çalışmaya ihtiyacı vardır. Diyet yaparken yaptığınız egzersizleri bıraktığınız zaman değil iki hafta bir gün sonra bile sönmeye başlar ve gözle görülür değişiklikleri fark edersiniz. Bu sebepten diyeti bıraksanız dahi egzersizlerinizin ağırlığını düşürmenizde fayda vardır. Bu sebeptendir ki duyduğunuz her şeyi kendinizde uygulamayın ve hakkında mutlaka araştırma yaparak hayata geçirin. Söz konusu sağlıksa her zaman iki kere düşünmek gerekir. Sağlıklı ve formda günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir