Kategoriler
Doğru beslen!

Diyet Yaparken Bu Yanlışlara Düşmeyin!

Diyette esas olan ne kadar kilo verdiğinizdir ancak çok kısa sürede hızla kilo verilen diyetler genelde doğruyu yansıtmamakla birlikte ciddi oranda sağlığı tehdit eden sonuçlarda doğurabilmektedir. Ayda yüksek oranda kilo verdiren diyetler gerçek kabul edilse dahi dikkat edilmesi gereken husus verilen kiloların geri alınma ihtimali veya potansiyelidir. Kilo vermek isteyen kişiler bu süreci geniş bir plana yaymalı ve verilen kiloların geri alınmaması için sürdürülebilirliği sağlam ve kendilerine en uygun program ile hareket etmelidir. Vücut direncini düşürmeden, ideal kiloya ulaşabilmek için mutlaka bir egzersiz programı oluşturulmalıdır. Beslenme programı spor ile desteklenmediği sürece istenilen fit görünümü elde etmek hayalden öteye geçmeyecektir. Bunun yanında diyet yaparken yapılan yanlışları irdelediğimiz yazımızı dikkatle okuyarak varsa hatalarınızı bulmanızı ve değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Bir Ayda Ne Kadar Kilo Vermek Sağlıklı Kabul Edilir?

İnternet üzerinde birçok diyet için şok edici rakamlar ortaya çıkmaktadır. Hiçbir sağlık problemi olmayan bir kişi keskin bir diyet uyguladığında en fazla 5 ila 8 kilo arasında verebilir ki bu durum sağlık açısından 4 ve 5 kiloyu aşmamalıdır. Kişiden kişiye rakamda küçük değişiklikler olmakla birlikte sağlıklı kilo verme uzmanlar tarafından beş kilo ile sınırlandırılmaktadır. Aksi halde kişi eskisinden daha hızlı bir şekilde verdiği kiloları alma sürecine başlayabilmektedir.

Yağdan Kilo Verilmelidir

Kilo verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kastan değil de yağdan kilo verilmesi sağlanmalıdır. Ayda beş kilodan fazla kilo veren kişiler sadece yağ oranlarını değil kas oranlarını da kaybetmektedir ki bu durum daha kötü bir sürecin başlangıcını ortaya koymaktadır. Çünkü tam tersi yağdan kilo almak çok kolayken kaybedilen kasların yerine gelmesi daha zorlu bir durumu yaşatmaktadır. Kişinin gün içerisinde mutlaka protein, yağ ve karbonhidrat alarak beslenmesi daha sağlıklı kilo vermesini sağlamaktadır. Yağ oranı hiç olmayan diyetlerde vücut enerji ihtiyacı için var olan kasları enerjiye çevirmektedir.

Verilen Kiloların Geri Alınmaması

Herkes hayatında en az bir kere diyet uygulamıştır ve genelde verildiğinden daha fazla kilonun alındığı gerekçesi ile diyet yapmaya bir daha yanaşılmaz. Bu durumun yaşanma sebeplerinden biri kişinin kendine uygun olmayan bir program uygulamaya çalışmasıdır. Diyetler genel sonucu kişiye göstermekle birlikte küçük adımlar ile ilerlemelidir ve her besin grubundan yiyecek mutlaka içermelidir. Kalıcı kilo verilmesini sağlamak için ise sürekli aç kalmadan zayıflamak gerekir. 10 gün boyunca aç kaldıktan sonra verilen kilolar yenildiğinde geri gelecek ve kişi açlık hissini bastırmak için daha fazla yemek yemeye meyledecektir. Bu sebepten ara öğünlerle zenginleştirilmiş yeterli miktarda aç kalmadan diyet uygulanmalıdır.

Sporsuz İdeal Kiloya Ulaşılamaz

Diyetin yanında spor olmazsa olmaz bir etkendir ve spor ile kişi yağ kütlesini azaltarak kas kütlesini arttırabilir. Tek başına spor zayıflamada etkili olamazken tek başına diyette yeterli olmayacaktır. Sadece spor yaparken yetersiz beslenme ile kaslarınız azalırken sadece diyet ile yine kas kütlenizde azalma gözlenecektir. Bu durumu yaşamamak ve sağlıklı kilo vermek ve istenilen kiloya erişildiğinde koruyabilmek için iki faktöründe her zaman dengede olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir