Kategoriler
Doğru beslen!

Doğanın Bilinen Son Mucizesi Yer Elması

Toprağın altında yetişen bitkilerden olan yer alması sağlık konusunda deva olmadığı şey neredeyse yok denecek kadar az. Ünü henüz çok taze ve birçok kişi tarafından değeri bilinmiyor. Sizde azınlık olun ve yer elmasına evinizde yer açarak doğadan gelen sağlığı kabul edebilirsiniz.

Yapısı Nasıl?

Görüntüsü itibari ile patatesi andıran bu bitki ara öğünlerde çok rahat tüketilebilir. Köklü yapısı ile dilerseniz kök kısımlarına hiçbir işlem uygulamadan çiğ olarak tüketebilirsiniz. İçerisinde B ve A vitamini yüksek oranda bulunurken çok az miktarda yağ bulundurması ve lif oranının yüksek olması nedeni ile değerli besin özelliklerini yapısında barındırmaktadır.

Yer Alması ile Kan Şekerinizi Dengeleyin

Son dönemde yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlar bayılarak yediği besinler içeriklerini araştırmıyor ve neye yararlı veya neye zararlı geldiği konusunda bilgi toplamıyor. Yapılan araştırmalara göre yer elması birçok hastalığa deva oluyor. Lifli besinlerin genel özelliklerinden biri olan kan şekerinin dengelenmesi işlevini yer alması yiyerek yapabilirsiniz. Patatese benzerliği sizi yanıltmasın içerisinde nişasta bulunmuyor ve şeker hastalarının rahatça tüketebileceği besinlerin başında yer alıyor. Aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesi anne sütünün de artmasına neden olacağından emziren annelerin de yer alması tüketmesi önerilmektedir.

Sindirim Problemi Yaşayanlara Tavsiye

Besinleri yerken her şey hoş ancak yedikten sonra sorun yaşıyorsanız bir de yer elması tüketmeyi deneyin. İçerisindeki insülin değerleri ile sindirim sisteminizin hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda kabızlığın önüne geçerken vücudunuzdaki şişliklerinde azaldığını fark edeceksiniz.

Jerusalem artichoke, topinambur

Et mi? Yoksa Yer Elması mı?

Özellikle millet olarak kırmızı eti çok fazla tüketir ve yerine hiçbir şeyi koyamayız. Tadı konusunda tercih tamamen size kalmıştır ancak sofranızı çeşitlendirmek ve daha ekonomik bir şekilde faydalanmak istiyorsanız yer almasını tercih edebilirsiniz. Orta boy bir yer almasında ortalama 3 Ons bulunur ve bufa 100 gram bir et ile aynı değerlere sahiptir. Yani bir yer alması ile 100 gram et yemiş sayılabilirsiniz. Bunun yanında içerisin deki yüksek potasyum oranı ile çok bilinen muzu bile geride bırakmaktadır. Potasyum kalp ve kasların en yakın dostudur. Haftada bir kez yer elması tüketerek çok daha güçlü ve sağlıklı kemiklere kavuşabilirsiniz hatta ileriki yaşlarda kendinizi osteoporoz hastalığın dada korumak için iyi bir yöntemdir.

Saçlarınız Işıldasın

Son dönemlerde yediğimiz her şeyi hemen hemen saçlarımız ve cildimiz içinde kullanmaya başladık. Elbette çok eskilerden bu yana yer elması da saçlar için kullanılmaktadır. Saç sağlığına olumlu etkileri eskiye dayanan bu besin içerisinde demir, mineral ve vitamin zenginliği ise saçların güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda beyazlamasını yavaşlatıp dökülmelerin de azalmasına yardımcı oluyor. Birçok büyük markanın öz olarak kullandığı da bilinmektedir.

Nasıl Tüketilmelidir?

Dilerseniz kabuklarını incecik soyarak çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz. Özellikle kan şekerinizin dengelenmesini istiyorsanız çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ederiz. Dilerseniz suyunu çıkartıp içebilir veya kızartmasını yapabilirsiniz. Tek başına tadı hoşunuza gitmediyse küçük parçalar halinde veya rendeleyerek salatalarınıza da koyabilirsiniz. Son olarak bir ana öğün için ise içerisinde dilediğiniz sebzeleri ekleyerek karışık sebze yemeği yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir