Kategoriler
Doğru beslen!

Doğru Beslenme İle Yağ Yakmak Çok Kolay

Uzun dönem evde kalmanın sonucunda birçok kişi kilo aldı ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler beslenme programlarını değiştirerek kolay bir şekilde yağ yakmanın yollarını arıyor. Sağlıklı kilo vermek öncelikle hemen olacak bir şey değildir ve beslenme programınızda yapacağınız değişiklikle ile süre içerisinde hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kendine en uygun diyet programınızı belirledikten sonra sizlere önereceğimiz besinleri de ekleyerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Günün En Verimli Dönemi Kahvaltıdır

Zayıflamak isteyen kişilerin yaptığı en büyük hatalardan biri kahvaltıyı atlamaktır. Bu durum elbette gün içerisinde alacağınız kalori oranı azaltırken kişinin sağlığını tehdit eden unsurlardan biridir. Kahvaltıyı bilinçli yaparak da kilo vermek olasıdır ancak neyi ne kadar yediğinizi hesaplamanız gerekmektedir. Beslenme programınızda kahvaltı için protein ağırlıklı ilerlemeniz tavsiye edilmektedir çünkü karbonhidrat yerine protein ağırlıklı yapılan kahvaltı hem kaslarınızı güçlendirecek hem de sizi uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca sabah saatlerinde alınan protein doğrudan sindirim sistemini etkilemekte de olup metabolizmayı hızlandıran yöntemlerden de biridir.

Yağ Yakımını Arttırıcı Besinler

Bazı besinler doğrudan metabolizmayı etkilemekte olup yağ yakılmasını hızlandırmaktadır. Örneğin yoğurt özellikle karın bölgesindeki yağlardan şikayetçi kişilerin mutlaka gün içerisinde tüketmesi gereken bir besindir. Yoğurt gibi pul biberde metabolizmayı hızlandırır ve yapılan yemeklere katıldığı için çok fazla tercih edilmektedir.

Limon tek başına bile yağ yakıcı özelliklere sahipken içeriğindeki vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminizi de desteklemektedir. Kendinizi acıkmış hissettiğiniz anlarda açlığınızı bastıracak ve yağ yakılmasını kolaylaştıracak diğer bir besin ise salatadır. Bol limonlu salata tüketerek az kalori almış olacak kendinizi daha doymuş hissedecek ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Kolay Yağ Yakımı İçin Tüketilmesi Gereken İçecekler

Yağlarınızdan daha hızlı kurtulmak istiyorsanız besinleri içecekler ile destekleyebilirsiniz. Sabah saatlerinde kahvaltınızdan yaklaşık bir on beş dakika önce az limonlu su tüketebilirsiniz. Gün içerisinde içeceğiniz bir bardak sade Türk kahvesi yine metabolizmanızı hızlandırırken aynı zamanda ara öğün gibi tokluk hissi de verecektir. Gün içerisinde sürekli tüketmek için ise karbonatlı su yapabilirsiniz. Dilerseniz içine limon, tarçın kabuğu veya salatalık da kullanabilirsiniz. Mevsimine göre ise yeşil bitkilerden oluşan içecekler yine lif oranları ile size tokluk hissi verecek ve metabolizma hızınızı arttıracaktır.

Küçük Değişiklikler ile Büyük Adımlar

Sağlıklı kilo vermek için öğün atlamak uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bunun yerine yemeklerinizde hazırladığınız her türlü adımı irdelemeniz gerekmektedir. Metabolizmanızı hızlandırmak için öncelikle kullandığınız yağları değiştirebilirsiniz. Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı veya Ayçiçek yağını tercih edebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde yediğiniz öğünlerin porsiyonlarını düşürerek diyetinize destek verirken metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yağ yakmanın en temel yöntemlerinden biri ise bol su tüketimidir. Su içerek kan değerlerinizi normale döndürürken yağ yakılmasını hızlandırmak için gerekli olan enerjiyi sağlayabilirsiniz. Son olarak ise mutlaka spor yapılmalıdır. Haftanın birkaç günü egzersiz yaparak yağ yakımını kalıcı olarak sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir