Kategoriler
Doğru beslen!

Doğru Bilinen Yanlışlardan Karbonhidrat Kötü Müdür?

Son dönemler sporcuların veya doğru beslenme programı uygulamak isteyenlerin kafasını en fazla karıştıran konulardan biridir karbonhidrat. Beslenme uzmanlarının bu konuda ikiye bölündüğünü net bir şekilde söyleyebiliriz. Bazı uzmanlar karbonhidratın doğru beslenme programlarında asla yerinin olmadığını ve diyetlerde uygulanmaması gerektiğini bir yandan kronik hastalıkların da tetiklendiğini söylerken diğer grup yanlış bir bilgi olduğunu ve üç temel besin öğesinden birinin karbonhidrat olduğunu ve vücuda enerji verme görevini üstlendiklerinden mutlaka tüketilmesi gerektiğini savunur. Bu konuda sizde tereddütte iseniz sizler için karbonhidrat dosyasını açıyoruz.

Önemli Bir Besin Midir?

Vücudun tüm gün boyunca ihtiyacımız olan fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyacı vardır. Tüm dokular, beyin, sinirler ve organlar bu enerji ile çalışmaktadır ve gerekli enerjinin üretilmesi içinde temel yağı taşlarından biri de karbonhidratların içerisinde yer alan glikozdur. Yetersiz beslenme, yağ ve düşük karbonhidratlı öğünler vücudun yeteri kadar enerji alamaması anlamına gelir ve başka kaynaklardan bu enerji karşılaşmaya çalışılır. Diğer besinlerden enerji elde etmek doğrudan olmadığında bazı olumsuz sonuçlar ile karşılaşa bilinir. Bu durumda aşırı ve ani kilo kayıpları gözlenirken aynı zamanda damar ve kalp hastalıklarının da temeli atılmış olacaktır. Normal ve sağlıklı bir vücut normalde alınan enerji miktarının %60’ını karbonhidratlardan karşılamaktadır. Eksik alınması enerjinin bedene girmemesi anlamına gelecektir. Böyle bir olasılığı en aza indirgemek için dikkat edilmesi gereken iyi karbonhidratları tüketmeye özen göstermektedir.

Kötü Karbonhidratlardan Uzak Durulmalı

Diyetinizin tamamında bütün karbonhidratlardan kaçınmak hata olacağından sadece kötülerinden kaçınmak yeterli olacaktır. Bu isimle tabir edilen besinler aslında vücuda enerji sağlama görevleri dışında aynı zamanda posa içeriğinde düşük olmasından ve basit şeker içerikleri ile yüksek kalorili besinler anlamına gelmektedir. Örneğin nişasta, şeker, beyaz un ve tahıllar bu grupta yer almaktadır. Bu besinlerin fazla tüketilmesi diyet yapan kişilere önerilmemektedir.

İyi Karbonhidratlar Nelerdir? Nasıl Tüketilmeli?

Bu grubun diğer bir ismi ise kompleks olarak geçmektedir. Tam tahıl veya saflaştırılmış tahıllar bu grupta yerini alır.

  • Çavdar
  • Tam buğday
  • Bulgur
  • Arpa
  • Yulaf

Gibi mineral, lif ve B vitamininin fazla olması bakımından önerilmektedir. Kompleks yapılarının sayesinde sindirilmesi daha uzun sürer ve kan şekerini aniden yükseltme oranları daha düşüktür. Örneğin bu besinler düzenli tüketildiğinde diyabet hastalığına yakalanma riskinizi en aza indirmiş olabilirsiniz. Posa içeriklerinin fazla olmasından ötürü de sindirim sistemini düzenler ve uzun süre tokluk hissi verir. Bu sebepten uzmanlar iyi karbonhidratların beslenme programlarında mutlaka yerinin alması gerektiğini savunmaktadır.

Doğru Beslenme Programı

Beslenme programı hazırlayacaksanız en doğru ve en sağlıklı program içerisinde yeterli oranda yağ ve karbonhidrat içermelidir. Sağlığınıza dikkat etmek ve formunuzu korumak istiyorsanız bu program sadece beslenme üzerine değil spor yapmak üzerine de kurulmalıdır. Örneğin haftada birkaç gün yürüyüş yapmak ve çeşitli egzersizler ile programınızı desteklemek çok daha etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir