Kategoriler
Doğru beslen!

Doğru Diyet Nasıl Seçilir?

Son on yıldır hayatımıza sağlıklı yaşam denilen bir tabir girdi. Bunun sebebi çok artan obezite, kronik rahatsızlıklar ve güzellik algısıdır. Kişi bazen daha güzel bir vücuda sahip olmak için veya artan hastalıklardan korunmak için beslenme düzenini değiştirmeye veya iyileştirmeye başladı. Bu sebeptendir ki uzmanlar son yıllarda çok fazla diyetler ortaya atıyor ve beslenme programı oluşturmak isteyen kişiler yemek listelerinin içerisinde kayboluyor. Piyasada bilinen çok fazla diyet olunca kafaların karışması gayet normal bir durumdur. Unutulmamalıdır ki her diyet herkese uymaz ve arkadaşınızın yaptığı program onda işe yararken sizi pek olumlu etkileyemeyebilir. Bunun sebebi kişisel farklılıklardır. Boyunuz, kilonuz, anatomik yapınız, vücut tipiniz ve yaşam tarzınızın farklı olmasıdır. Bugün sizlere bir diyet önermeyeceğiz. Bugün kendinize en uygun diyeti nasıl seçerseniz bu konuda ışık tutmaya çalışacağız. İyi okumalar.

Kendini Tanımalısın

Öncelikle zayıflayacağım diye çok düşük kalorili diyetleri hemen gözüne kestirmek yanlış olabilir. Çünkü esas amaç az kalori almak değil alınan kaloriden fazlasını harcamaktır. Yani sen vücudunun ihtiyacı olandan veya günlük yaşamında kullandığından enerjiden çok daha azını alırsan hareket etmeye halin kalmayacağı gibi bu dolaşım sisteminizi de olumsuz etkileyerek sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Bu işin en sarsılır kısmı ise dokularınızın zedelenmesidir ki bu sizi çok daha sancılı bir sürece sokabilir. Ayrıca yağ oranı veya karbonhidrat oranı neredeyse yok denecek kadar az olan diyetleri uygulamakta sizi çok zorlayabilir. Bu sebepten hangi diyeti seçerseniz seçin sağlıklı olabilmesi için içerisinde mutlaka protein yağ ve karbonhidrat bulundurmalıdır. Olmaması halinde dengesiz tüketim sağlığınızı riske sokabilir diyerek harcadığınız enerji miktarını belirleyerek yola çıkmak mantıklı olacaktır.

Pratik Olması

Çok hırslı bir şekilde başlanılan diyetler kolay uygulanabilir veya pratik olmaması sebebi ile kısa sürede kişide motivasyon kaybına sebep olur ve hedefe ulaşılamadan yoldan sapılır. Pazartesi diyete başlayıp Cuma günü bırakanların sayısına bakacak olursak bu söylediğimize kulak vermenizi öneririz. Bu sebepten size en uygun diyet yaşam tarzınıza uygun diyet cevabını vermek isteriz. Örneğin bir diyet uyguluyorsunuz anca yemek saatleri size uygun değil. İş yerinizdeki molalara uymuyor veya öğün sayısını tutturamıyorsanız bu diyetin sizin hayatınıza uygun olmadığını gösterir ve uygulama süresi ne yazık ki kısa sürmektedir.

Sağlıklı Diyet Nasıl Olur?

Bu konuya ayrı bir parantez açmak isteriz. Pandemi sürecinde daha iyi anlaşıldığı üzere her şeyin başı sağlıktır. Doğru diyet dengeli bir beslenme düzeni sunmalıdır. Elbette özel olarak beslenme alışkanlığınız yok ise. Sebze ve meyvelere yer verdiği gibi et ve tahıl gruplarını da içermelidir. Sadece ana öğünler değil ara öğünlerde destekleyici olmalıdır. Örneğin eğer ara öğünde bol karbonhidrat içeriyor ise bu kan şekerinizin hızlı çıkmasına ve aynı seviyede hızlı düşmesine sebep olacak ve sizi çabuk acıktıracaktır. Ancak ara öğünde protein tüketirseniz bu sizi daha uzun süre tok tutacak ve ana öğünde de doyarak vücudun gerekli olan enerjiyi almasını sağlayabilirsiniz. 3 ana öğün ve 2 ara öğün uzmanlara göre en ideal olanıdır.

Mutlaka Sporda Yapılmalıdır

Elbette kalori miktarını düzende tutarak dilediğiniz kiloya uzun bir süreçte de olsa gelebilirsiniz. Ancak bu size hayal ettiğiniz vücudu vermez. Hem bu süreci hızlandırmak hem de istediğiniz vücuda sahip olmak ve sağlıklı yaşamı gerçekten hayatınıza almak istiyorsanız spor olmazsa olmazdır. Spor yaparak metabolizma hızınızı arttıracak ve daha rahat kilo vermenizi sağlarken şekillenmiş vücudunuzu gördükçe motivasyonunuzda artacaktır.

Suyun Önemi

Son olarak ise değinmeden geçemeyiz ki sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketimi olmaz ise ödem oluşur ve metabolizma yavaşlar. Bu sebepten yaz aylarında 3 litreden fazla kış aylarında ise 2,5 litre su tüketiminize sağlığınız için özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir