Kategoriler
Doğru beslen!

Doğru Yolda mısın Dikenlere Dikkat!

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin ilk başvurduğu yöntemlerden birisi diyet. Bu noktada yaptığınız diyetten kaliteli sonuçlar elde edebilmeniz için, dikkat etmeniz gereken birçok şey var. Aksi takdirde hem yaptığınız diyetten fayda görmenizin hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermenizin olanağı yok.

Diyet Yaparken Doğru Yöntemleri mi Kullanıyorsunuz?

Teknolojinin hayatımıza gelip yerleşmesiyle birlikte, hareketsiz yaşama günden güne daha çok alıştık. Bu da beraberinde istenmeyen kiloları getirdi. Kilolarından kurtulmak için de insanlar diyet programlarına başvuruyor. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, yaptığınız diyetin size ne kadar iyi geldiği. Aksi takdirde diyet sizin sağlıklı bir yaşama kavuşmak yerine, sağlığınızı elinizden alabilir. Doğru bir diyet programı için, yanlış diyet programlarının nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyor. buna göre kendinize doğru bir program hazırlamak daha kolay olacaktır.

Yanlış Diyet Programları Hastalanmanıza Neden Oluyor

Öncelikle diyet yapmak kavramıyla aç kalmak arasında bağlantı kuruyorsanız, bu düşüncenizi unutmanız gerekiyor. Diyet doğru beslenmek anlamına geliyor. Diyet yaparken günde bir öğünle beslenmeye çalışmak, kendinizi uzun saatler boyunca aç bırakmak, özellikle ilerleyen yaşlar sağlığınızda ciddi olumsuzluklara yol açabilir.

Uzun süre aç kalan bir vücut, günlük alması gereken protein, vitamin gibi birçok besin değerinden yoksun kalacaktır. Bu da beyninizin açlık bilincini harekete geçirir. Vücut besin alamadığı için, tüm birikimi kullanır ve vitamin eksikliği, demir eksikliği, kansızlık gibi beraberin gelecek birçok soruna yol açabilir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet yaparken üzerinde durmanız gereken konulara göz atmak gerekirse;

  • Arkadaşlarınızın yaptığı diyetin size yarar sağlama olasılığı düşüktür. Her vücut aynı tepkileri göstermez, bu yüzden kendinize uygun olan diyet programını bulun.
  • Birkaç ay içerisinde çok fazla kilo vermeye çalışmak doğru değil. Bunu adım adım yapmalısınız, vücudunuz ancak sistematik bir şekilde ilerlerseniz zarar görmez.
  • Ekmek, makarna ve pilavı hayatınızdan çıkarmak, kilo vermenizi sağlamanız.
  • Hiçbir besin tek başına yağ yakmaz. O nedenle bütün gün limonlu su içerek yağ yakamazsınız.

Yanlış Diyet Yapmak Sizi Geriye Götürür

Yanlış diyet programları uygularken, kilo vermeyi bekleyip hiçbir şekilde yol kat edemeyebilirsiniz. Bu durum sizi daha da mutsuz edecektir. Yapmanız gereken şey, belki de bir uzmana danışarak, kendinize uygun diyet programını hayatınıza sokmak. Diyet yapmak demek aç kalmak değildir diye söylemiştik. Aslında sağlıklı beslenmek, zaten hayatınızın bir parçası haline gelmeli.

Sağlıklı Bir Diyet Programı Nasıl Olmalı?

Öncelikle diyet listenizde yer alan yiyeceklerin, günlük almanız gereken besin değerlerini karşılaması gerekiyor. Yani diyet programınızda yeterli ölçüde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral aldığınız besinler olmalı. Tek bir besinle diyet yapmaya çalışmayın. Listenizi esnek tutmalısınız. Bu besin değerlerini alabileceğiniz çok sayıda yiyecek var. Yaşam stilinizin, beslenme alışkanlıklarınızın, yaşınızın, cinsiyetinizin kilo vermeniz üzerinde rol oynadığını unutmayın. buna göre bir liste hazırlarsanız, hedefinize daha kolay ulaşırsınız. Listenizi yaparken, kolay ulaşabileceğiniz besinlerden bir liste hazırlamaya özen gösterin.

Kendim İçin Doğru Diyet Yöntemini Nasıl Öğrenirim?

Kendiniz için doğru diyet yöntemini öğrenmeniz, iyi bir araştırma gerektirir. Fakat gördüğünüz ve okuduğunuz her şeye inanmamanız da gerekiyor. Bu nedenle bir uzmana danışmanız ve kilonuza, yaşınıza ve diğer tüm belirleyici özelliklerinize göre bir program yaptırmanız, başvurabileceğiniz en sağlıklı yol olabilir.

Diyet Programınızda Asla Olmaması Gereken Yiyecekler

Sağlıklı bir diyet programı, sizi her zaman hedefinize ulaştırır. Bu programda yer almaması gereken besinler;

  • Kahvaltıda hamur işi (simit, börek…) yemeyi bırakın
  • Yemeklere koyduğunuz yağ oranına dikkat edin. Çok yağlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Sabah kahvaltınızda sağlıklı besinleri tercih edin, ağır şeyler yemekten kaçının. Yumurtanızı yağda kızartmak yerine (haftada bir iki kere yapabilirsiniz) haşlamayı tercih edin.
  • Tatlı ayarınızı kesinlikle kaçırmamalısınız.

Diyet listenizde bunlara dikkat ederek, kilo vermeyi daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir