Kategoriler
Doğru beslen!

Dondurulmuş Besinler Tehlikeli Mi?

Dondurulmuş besinlerin taze besinlerden daha ucuz olması ve daha uzun süre saklanılabiliyor olmasının yanı sıra besin değerlerini çok fazla kaybetmemesi nedeni ile tercih edilebilmektedir. Ayrıca pratik paketlenmesi ve kullanıma hazır olması ile de özellikle çalışan kesim tarafından sık sık tüketilmektedir. Bazı kişiler dondurulmuş besinlerde besin değerlerinde ciddi azalma olduğunu düşünse dahi bu azalma dondurulmak için yapılan işlemlerden ziyade bekletilen süreden kaynaklıdır. Evinizde güvenilir bir şekilde dondurmuş olduğunuz besinler de besin değerinde azalma olduğunu gözlenmeyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar dondurulmuş besinlerin sağlıksız olduğunu kanısını doğrulamamakla birlikte bazı durumlarda faydalı olduklarını da açıklamaktadır. Dondurulmuş meyve ve sebzeler ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

Koruyucu Bulunuyor Mu?

Genel olarak dondurulmuş besinlerin içerisinde koruyucu maddeler yer almamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus içerisindeki fazla tuz miktarıdır. Ayrıca kalori miktarının artmasına neden olabilecek soslar da eklenebilmektedir. Bu sebepten dondurulmuş ürün satın alırken öncelikle içindekiler kısmı dikkatlice okunmalıdır. Kilo vermek isteyen kişiler özellikle bu ibarelere dikkat ederek fazla kalori alımını engellemiş olacaktır. Aksi takdirde beslenme programında yapılan yanlışın nereden olduğunu düşünmek durumu zorlaştırabiliyor. Kronik rahatsızlığı ve tuza duyarlılığı olan kişiler ise tuz oranlarını gözden geçirerek olası rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi dondurulmuş gıdaların daha pratik olmasından ötürü tercih edilmekte olup hazırlanışının daha kısa sürmesi zamandan tasarrufu sağlamaktadır. Açık paketlere göre daha fazla raf ömrü sunması ile bozulma oranlarının düşüklüğü ekonomik olarak kişileri desteklemektedir. Yıl boyu mevsimini beklemeye gerek kalmadan ve vücudun ihtiyacı olan besinlere kolayca ulaşmak sağlık açısından yararlıdır. Fiyat ucuzluğu yine ev bütçesini desteklerken sebze ve meyve tüketimini arttırmak sağlığı olumlu etkilemektedir.

Zararları Nelerdir?

Dondurulmuş besinlerin içerisindeki yağ oranı tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına neden olurken ayrıca içerisindeki şeker ve tuz oranının fazlalığı da tansiyona ek olarak kan basıncını da arttırabilmektedir. Bu besinlerin birçoğunda tazeliğini daha fazla koruması için nişasta kullanılmaktadır ki nişasta diyabet hastaları için kaçınılması gereken besinlerdendir. Sebze ve meyve dışında dondurulmuş ürünleri et olarak kullanıyor iseniz daha dikkatli kullanılmalıdır. Dondurulmuş etler besin değerini sebzelere göre daha fazla düşürmesine neden olurken ayrıca bazı kanser türlerinin de oluşmasına yardımcı olmaktadır. Dondurulmuş besinler bazı folik asit ve bazı vitaminlerin azaldığı da araştırmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Tercih Edilmeli Mi?

Dondurulmuş besinler tek başına sağlık açısından büyük riskler barındırmamakla birlikte uzmanlar her sebze ve meyvenin mevsiminde taze olarak tüketilmesinin sağlıklı yaşam adına daha önemli olduğunu söylerken zamandan tasarruf etmek ve mevsim dışı tüketmek isteyen kişilerin evde kendilerinin dondurmasının daha uygun olacağını vurgulamaktadır. Paketlerin üzerindeki yönergeler dikkatli okunduğunda ve çok fazla tüketilmediğinde ise yine sağlık açısından önemli sorunlara yol açmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir