Kategoriler
Doğru beslen!

Dukan Diyeti

Fransız pratisyen Dr. Pierre Dukan tarafından ortaya koyulan Dukan diyeti kendi içinde dört aşamaya bölünmüştür. Yüksek derecede protein ve düşük karbonhidrat alımı üzerine kuruludur. Kilo vermek isteyen ve kilo yönetimini düzenlemek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir diyet türüdür. Bu diyet sayesinde kilo veren birçok insan vardır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet nasıl yapılır; Dr. Dukan bu diyeti 1970’li yıllarda yaratmıştır. Et hariç diğer tüm yiyeceklerden vazgeçmeyi planlayan obez bir hastadan ilham almıştır. İlham aldıktan sonra hastalarına uygulamıştır. Birçok kişi kilo kaybına uğrayınca Dukan Diyeti adında kitap yayınlanmıştır. Diyet hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır.

Dukan Diyeti
Dukan Diyeti
  • Diyet için yaş, zayıflama ve diğer faktörler dikkate alınarak kilo hesaplanır.
  • Bu diyet için dört aşama bulunmaktadır.
  • 1 ve 7 günleri arasında uygulanan saldırı aşamasında sınırsız yağsız protein ve 1 yemek kaşığı olacak şekilde yulaf kepeği yemeniz gerekir.
  • 1 ve 12 ay için uygulanan seyir aşamasında bir gün yağsız protein bir gün ise nişasta olmayan sebze şeklinde değişimli yiyecekler tüketilmelidir.
  • Güçlendirme aşamasında sınırsız bir şekilde yağsız protein ve sebze tüketilmelidir.
  • Haftada bir gün yağsız protein kaynağı günde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmelidir.
  • Dengeleme aşamasında güçlendirme aşamasında yer alan kurallara uyulmalıdır. Kilonuzda değişiklik olmadığı sürece var olan kuralları gevşetme fırsatınız vardır.

Nedir; kilo vermek isteyenlerin uyguladığı diyet türüdür.

Dukan Diyetinin Faydaları

Bu diyet sağlıklı mı; Yapılan diyet sonrasında çok fazla kilo verilmesi oluşturulan beslenme şekline devam edilmesi gerektiğini ortaya koyar. Kişilere izin verilen ve verilmeyen yiyeceklerin listesinin verilmesi kolaylık ve pratikliği sağlar. Bu diyette aç kalma durumu pek oluşmaz. Kişinin yiyeceği ürün miktarı belli değildir. Protein konusunda serbestlik sağlanmıştır. Ancak diğer yiyecekler yönünden diyetin kısıtlayıcı olması yağlı ve şekerli ürünlerden uzak durmanızı sağlar.

Dukan diyeti yapanlar çevrimiçi veya internet üzerindeki forumlarda diyet hakkındaki görüşlerini paylaşırlar. Bu diyet sayesinde fazla kilolar gittiği için kişiyi motive etmektedir.

Dukan Diyeti
Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Yapanlar

Diyet aşamaları; Sağlıksız ve düzensiz beslenen biri diyeti uygulayınca kilo vererek vücut anlamında daha dinç hissettiğini belirtmiştir. Diyet yapanlar birçok kilo verdiğini belirtmiştir. Ancak genel anlamda protein tüketilmesi kişinin bir süre sonra bıkmasına yol açar. Diyeti yapanlar bu durumdan sıkıntı çekmektedir.

Mucize diyet olarak halk arasında bilinmektedir. Kısa sürede kilo verildiği konuşulmaktadır. Aynı zamanda alkol tüketiminde azalma görülmüştür. Ödemli ve şiş olan yerlerde düzelme meydana gelir. Bu diyet hiç kilo veremeyen insanların bile kilo vermesini sağlayan bir diyet olmuştur. Ancak diyetin genel aşamaları protein üzerine kurulu olduğu için pahalıdır. Ancak uygulanma aşamasının zor olmadığı savunulur. Diyetle beraber su içmenin ve günde yarım saat yürümenin faydası olacağı söylenmektedir.