Kategoriler
Doğru beslen!

Dünya Mutfağının Şifası: Kemik Suyu

Faydaları say say bitmez tüm dünya mutfaklarında kendine yer bulmuş şifa bombası bir yemektir kendisi. Kemik suyu kırmızı veya beyaz etin kemiğinin su ile haşlanmasından elde edilir ve kemiğin içerisindeki besinlerin suya geçişi ile oldukça değerli bir su ortaya çıkar. Asya mutfağında balık kemiklerinde de yapılmakla birlikte bizim ülkemizde çok fazla tercih edilmez.  Hazırlanışı oldukça kolaydır ancak faydasının olmadığı şey neredeyse yoktur. Kemik suyunun şifalarını sizler için araştırdık.

Kemik Suyu Kemiklere İyi Gelir

İlk akla gelen elbette ki kemiklere iyi gelmesidir. Kırığı olan veya sakatlık yaşayan herkes bir büyüğünün elinden mutlaka bu suyu içmiştir. Çünkü içerisindeki besin direk kemik tarafından emilmektedir bu sayede kemik çok daha güçlü hale gelir ve kemiklerin daha hızlı iyileşmesi sağlanır. İçerisinde D vitamini, çinko, kalsiyum, potasyum, bakır, fosfor, C-K-A ve B vitaminleri bulunmaktadır. Vitamin takviyesi almak isteyen kişilerde bu suyu tüketebilmektedir.

Beynin Gücü ve Sindirim Sisteminin Dostudur

İnsanın evi vücududur ve iyi bakmak gerekir. Vücudumuzun merkezi sistemi ise beynimizdir. Bu suyun içerisinde yer alan besinler mutluluk hormonunu tetikler ve beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Unutmayın ki beyin dediğimiz şeyde sinirlerden yağdan ve sudan oluşmaktadır. Bu su ise beyin için biçilmiş kaftandır. Dondurarak veya taze olarak yemeklerinizin içine ekleyebileceğiniz gibi dilerseniz sade olarak da tüketebilirsiniz. Kemik suyu sadece beyine değil ikinci beynimiz olan sindirim sistemine de olumlu etkileri bulunur. Kemiklerin içerisinde jelatin bulunmaktadır ve bu jelatin mideye iyi geldiği gibi sindirim sisteminin daha sağlıklı ve daha düzgün çalışmasını sağlar.

Doğal Antibiyotiktir

İçerisinde yer alan besinler ile bağırsak sorunları yaşıyorsanız devası olabilir. Bağırsak duvarlarını ve iç yapısını onarırken aynı zamanda yediğiniz gıdaların bağırsaktaki izlerini de temizleyecektir. Kış aylarında ise gribe karşı koruyucudur. Genelde hasta olan kişilere neden tavuk suyu çorbası pişirildiğini hiç düşündünüz mü? İçerisinde yer alan doğal maddeler ile nefes ve iç bölgelerin temizlenmesini ve mikropların yok olmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücudunuzda iltihaplanmalarda var ise yine kemik suyu bu iltihabı kurutacak ve bölgeyi tedavi edecektir.

Cildin Doğal Mucizesi

Beyinden sindirim sistemine kadar etkili olan bu cilde de çok iyi gelmektedir. Kullandığınız ürünlerin içeriğine göz atarsanız içerisinde jelatin ve kolajen olduğunu görebilirsiniz. Kemik suyunun içerisinde de yer alan bu maddeler cildin temizlenmesine, parlamasına ve daha genç görünmesini sağlayacaktır. Eğer cilt rahatsızlığınız bulunuyor ise doktorunuzun tedavi sürecinde kemik suyunu da tüketebilirsiniz. Sadece cilde değil saçların ve tırnakların güçlenmesinde de etkilidir. Saçlarınız veya tırnaklarınız mat ve çok kırılıyor ise kemik suyunun içerisindeki jelatin iyi gelmektedir.

Sadece bu kadar da değil kilo vermek isteyen kişilerde kemik suyunu öğün olarak tüketebilmektedir. Besin değeri oldukça yüksektir ve tokluk hissi vermektedir. Her defasında kemiği kaynatmakla uğraşmak istemiyorsanız kavanozlara doldurup buzdolabınızda uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Şimdiden şifa olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir