Kategoriler
Doğru beslen!

Egzersiz Yaparken Proteinin Önemi

Vücudumuzun temel yapı taşlarından biri proteindir. Protein sadece spor yapan, koşan, egzersiz yapan kişiler için geçerli değildir. Herkesin, vücudunun daha iyi gelişmesi, sağlıklı olması, dengeyi bulması için, proteine ihtiyacı bulunur.

Protein, makro besinler arasında yerini alır. Yani her insanın, sağlıklı bir vücuda sahip olması için gerekli olan besinlerden biri proteindir. Protein, vücudun içinde ve dışında gerçekleşen hasarı onarmada yardımcıdır.

Protein bağışıklık sistemini koruduğu gibi, kişinin kendini daha iyi hissetmesine de olanak tanır. Temel yaşam fonksiyonlarının korunması, onarılması, DNA talimatlarının yerine getirilmesi, protein sayesinde gerçekleşir.

Protein Beslenme ve Egzersiz

Vücudun karbonhidrat ve yağ kadar, en fazla proteine ihtiyacı vardır. Özellikle egzersiz yapanlar için protein oldukça gereklidir. Spor yapan biri, spor yapmayan birine göre çok daha fazla proteine ihtiyaç duyar.

Sporcuların proteine daha fazla ihtiyaç duymasının sebebi; egzersiz esnasında kas liflerinin etkili şekilde parçalanması ve bu parçalanmanın protein sayesinde yeniden yapılandırılarak, vücudun onarılması içindir.

Bitkisel İçerikli Beslenmede Protein

Diyet anlamında bakıldığında günlük protein; fasulye, soya proteini ürünleri, fındık ve benzeri gıdalardan, günlük protein alınabilir. Eğer egzersiz yapan biriyseniz, protein alımını daha farklı yollardan gidermek gereklidir.

Egzersiz yapan kişiler, protein barları, protein tozları ve ek gıda maddeleriyle, protein alımını desteklemelidir.

Onarım Bakım ve Büyüme

Egzersiz yapan her insanın, egzersiz sonrasında protein almaya ihtiyacı vardır. Egzersiz sırasında etkili şekilde kaslar parçalara ayrılır. Parçalanan bu kasların tekrar toparlanması ve onarılması gereklidir.

Spor salonlarında spor yapan birçok kişi, protein barları ya da peynir altı suyu gibi içecekleri tercih ederek, protein eksiklerini tamamlamaya çalışır. Bunun yanında egzersizlerin etkisini artırmak için, bu tür bar ve peynir altı suyu gibi içecekler gereklidir.

Vücudun, proteini absorbe etmesi ve kas kütlesine dönüştürmesine yardım etmesi için, protein ve karbonhidrat karışımı besinlerin yenmesi önemlidir. Hem egzersiz yapıp hem düşük enerji hissediyorsanız bunun anlamı, yeterli protein almıyorsunuzdur.

Yemeklerde daha fazla protein tüketmek gereklidir. Protein bakımından zengin protein nut barlar, bunun için en güzel örnek gıdalardır. Protein alımınızı, atıştırmalıklar ile destekleyebilirsiniz. Protein ihtiyacınızın tam olarak karşılanması, daha sıkı çalışmanıza ve çalışmalarınızdan daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Proteinler Akıllıca Seçilmelidir

Yenilen her protein türü, başarılı kilo vermede ve genel sağlık açısından büyük rol oynar. Sosisli sandviç, sosis, şarküteri etleri, işlenmiş et tüketimi; tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara ve kolorektal kanser riskini ortaya çıkarır.

Bu proteinlerin sıklıkla tüketilmesi, kilo vermeyi sürdürmenizi zorlaştırır ve vücudunuza daha fazla zarar verir. Balık, fasulye, kuruyemiş, kepekli tahıllar, akıllı protein seçiminde birebirdir.

Balık, kalp sağlığına iyi geldiği gibi, omega 3 yağ asitlerini de sunar. Fasulye, diğer sebzelerdeki proteinden, daha fazla protein içermektedir. Kuruyemişlerden badem, muhteşem bir seçimdir. Kepekli tahıllar ise, size günde 3 gram protein ve lif sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir