Kategoriler
Doğru beslen!

Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon diyeti vücutta bulunan bağırsaklarda inflamasyona sebep olan besinleri kısa süreliğine beslenmeden çıkartıp sonrasında teker teker alınarak tepki ölçme durumuna denilmektedir. Bu diyeti yaparak fayda gören birçok insan bulunmaktadır. Vücudun neye iyi veya kötü geldiği tepki aracılığıyla öğrenilmektedir. Tıpta kullanılan olmazsa olmaz diyetlerden biridir.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet kendi içinde üç aşamadan oluşmaktadır. Eliminasyon, kendini tanıtma ve sonuç aşamaları şeklinde ilerlemektedir.

Eliminasyon diyeti nasıl yapılır; Mideye zarar veren yiyeceklerin listeden çıkarılarak bir süre sonra tekrar eklenmesi esasına dayanır.

  • Eliminasyon diyeti nedir; Kişi ilk aşamada rahatsız olduğu gıdaları hayatından çıkartmalıdır. En zorlanılan ve uzun süren bir aşamadır. Diyet yapılan süre içinde yasaklanan gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Eliminasyon diyetinin ikinci aşamasında rahatsızlık veren gıdaların teker teker tüketilme işlemidir. Tekrar tanıtma yaparak 2 3 gün içinde vücut üzerinde ne tür değişimlerin oluştuğu gözlemlenmektedir.
  • Eğer tüketildikten sonra kabızlık, ishal ve şişkinlik sık sık görülüyorsa gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Diyetin son aşamasında ise vücuda zarar veren gıdalar test yardımı ile ölçülmektedir. İlk olarak midenin 2 saat için boş bırakılması gereklidir.

Şüphe duyulan ürünü yemeden önce ve yedikten sonra nabız sayımı not alınmalıdır. Eliminasyon diyeti sağlıklı mı; İki nabız arasında karşılaştırma yapılarak 10’un üzerine çıkan farklarda vücudun tepkiye yol açtığı öğrenilmektedir. Reaksiyon gösterdiği anlamına gelir.

Eliminasyon Diyeti
Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyetinin Faydaları

Eliminasyon diyeti yaparak normal şartlarda tespit edilmesi zor olan yiyeceklerin intoleransları belirlemek için işe yaramaktadır. Kabızlık, migren, baş ağrısı, ülser, astım, depresyon ve akne gibi çeşitli hastalıklara uygun yiyecekleri görmek anlamında faydalı bir diyettir. Gıda duyarlılıklarını belirlemek için uygulanan bir yaklaşımdır. Eliminasyon diyeti yapanlar özellikle hızlı zayıflama konusunda işe yaradığını söyler. Uzun vadede değil ama kısa zamanda için değişimin kaynağını oluşturmaktadır. Kronik oluşan migren ağrılarını ve egzamayı azaltmaktadır. Birçok faydası bulunan bu diyet günümüzde en çok tercih edilen yollarından biridir.

Eliminasyon Diyetini Yapanlar

Diyet aşamaları; Diyeti yapan insanlar hem kilolarından hem de kronik rahatsızlıklardan kurtulduğunu söylemektedir. Aynı zamanda ilk 3 4 günün zor geçtiği ve sorunlar yaşattığı söylenmektedir. Ancak iki hafta geçtikten sonra diyeti yapan kişilerde hafifleme görüldüğü belirtilmiştir.

Gaz sorunu yok olan kişiler bulunmaktadır. Ciltte oluşan döküntülerin zamanla ortadan kalktığı belirtilmiştir. Az gıdayla midenin doyduğu ve ek gıda istenmediği ortaya çıkmıştır. Diyeti yapan çoğu kişi bu diyeti önermektedir. Hem kilo vermek hem de vücuduna iyi gelen yiyecekleri bulmak açısından tavsiye edilen bir yöntemdir. Eliminasyon diyetini yapan kişilerin oluşan rahatsızlıkları kısa sürede vücuttan uzaklaştırdığı konuşulmaktadır. Eliminasyon sayesinde nelerin etki edip etmediğini görebilirsiniz.