Kategoriler
Doğru beslen!

En Sık Yapılan Hatalı Beslenme Alışkanlıkları

En Sık Yapılan Hatalı Beslenme Alışkanlıkları; Sağlıklı beslenme sadece günü kurtarmak değil bir ömrü kurtarmaktır. Dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenerek yaşam kalitesi arttırırken kişi yaş aldıkça sağlık düzeyinin daha iyi ilerlemesini sağlayabilir. Çok fazla şekerli, yağlı ve karbonhidratlı ürünler tüketmek dengesiz beslenme olarak kabul edilirken aynı zamanda sağlık problemleri yaşanmasına da zemin hazırlamaktadır. Sağlıklı beslenmek kısa vadede siz fark etmeseniz dahi size olumlu etki bırakacaktır. Hatalı beslenme alışkanlıklarını öğrenerek sağlıklı beslenme adına adım atabilirsiniz.

Farkında Olmadan Beslenmek

İnsan sadece acıktığı zaman ve öğün zamanlarında besinler tüketmelidir. Açlık hissi oluştuğunda beyin otomatik olarak yemek isteyecek ve kişi kendisini mutfakta bulacaktır. Bunun dışındaki yemek yeme eğilimi ise bilinçsiz beslenme olarak kabul edilmektedir. Eğer aç değilseniz bazı aktivitelerde de yeme eğilimi içerisindeyseniz bilinçsiz beslenme yaptığınız göstergesidir. Örneğin bir şeylerde uğraşırken yemek yiyor ve akşamları film izlerken sürekli tüketim içerisindeyseniz bu durum farkındalığınızı kaybederek çok yemenize ve tokluk hissi hissetmemenize neden olabilir. Yediğiniz yemeğe konsantre olmadığınız sürece doygunluk hissi geç oluşmaktadır. Yemek yerken sadece yemeğinize odaklanarak farkındalığı yüksek bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

En Sık Yapılan Hatalı Beslenme Alışkanlıkları
En Sık Yapılan Hatalı Beslenme Alışkanlıkları

En Sık Yapılan Hatalı Beslenme Alışkanlıkları; Geç Saatlerde Tüketim

Günlük hayatın koşuşturması ve uzun süre mesai yapan kişilerde geç saatte yemek yeme alışkanlığı görülmektedir. Bu durumun iki sebebi bulunmaktadır. İlk sebebi kişi harcadığı enerjiyi geri kazanmak isterken geceleri yorgun bir şekilde evinde vakit geçirmek istemediğinden yine bilinç dışı yemek yiyebilir. Bir diğer sebebi ise evinde özgür olduğu zaman diliminde mutluluk hormonu salgılamak için sevdiği şeyleri tüketerek daha keyifli vakit geçirmektir. Ancak akşam saatlerinin ardından metabolizma hızı yavaşlar ve kişi özellikle yağlı, şekerli veya karbonhidrat oranı yüksek besinler tüketerek kilo alırken sağlığını da riske atıyor olabilir. Alışkanlığınızdan vazgeçmek istemiyorsanız hafif besinler tüketmenizi önermekteyiz.

Yiyeceğiniz Şeyleri Satın Alın

Markete veya pazara alışveriş yapmaya giderken mutlaka elinizde bir liste olmalı ve alışveriş listesinin dışına çıkılmamalıdır. Markete gidildiğinde hem sağlığınızı hem de bütçenizi sarsmamak için planlı alışveriş yapılmalıdır. Dolabınızda sağlıklı beslenme adına yemenizde sakıncalı olan besinlerin bulunması o besinin mutlaka tüketileceği anlamına gelmektedir. Sağlığınız için iyi olmayan besinleri tüketerek sağlıklı besinlerinizde dolabınızda bozuluyor olabilir. Bu durumu yaşamamak için alışveriş listesi dışına çıkılmaması gibi ayrıca acıktığınızda yine sağlıksız besinlere yönelmemek için yemeğinizi önceden hazırlayabilirsiniz.

En Sık Yapılan Hatalı Beslenme Alışkanlıkları; Ara Öğünleri Atlamayın

Bilerek veya bilmeyerek uzun süre aç kalıyor iseniz bu durum metabolizmanızın yavaşlamasına neden olurken bir sonraki öğünde çok fazla yemenize neden olacaktır. Bu durum hem sağlıklı değildir hem de kilo alma sebepleri arasında gösterilmektedir. Uzun süre aç kalarak ani açlık ve kan şekerinin düşmesi kalp rahatsızlıklarından tansiyona kadar pek çok rahatsızlığında temel nedenlerinden biridir. Bu sebeplerden ötürü ana öğünlerin yanında mutlaka iki ara öğün tüketebilirsiniz. İş yerinizde veya çantanızda size uygun sağlıklı atıştırmalıklar bulundurarak sağlıklı beslenebilirsiniz.