Kategoriler
Doğru beslen!

Enerji Kaynağı Chia Tohumu

Enerji Kaynağı Chia Tohumu; Son dönemine gözde besin öğelerinden biri olarak karşımıza Chia tohumu çıkmaktadır. Aztekler tarafından kullanılan bu besin öğesi kendi dilinde güç anlamına gelmektedir ve nane ailesine aittir. İki farklı renkte bulunan chia bitkisinin tohumları siyah renktedir ve insan oğlu genellikle bu siyah renkli tohumları tüketmektedir. Aztek ve Mayalardan günümüze gelen bu enerji deposu ile ilgili ayrıntıyı bilgiyi sizlere aktaracağız.

Chia Tohumuna Yakın Bakış

Besin değerleri bakımından oldukça zengin olan chia tohumunun içerisinde çok fazla vitamin ve mineral bulunmaktadır. 100 gram chia tohumu ortalama 500 kaloriye tekabül ettiğinden dikkatli ve bilinçli tüketmekte fayda bulunmaktadır. Uzmanlar günde bir yemek chia tohumu tüketmenin faydalı olacağını duyurarak fazla tüketimine karşı kişileri uyarmaktadır.

1 yemek kaşığı chia tohumunun yaklaşık 75 kaloriye karşılık gelmektedir. Chia tohumunun besin değerlerine detaylı bakılacak olursa içerisinde A vitamini, E vitamini ve C vitamini bulunurken aynı zamanda kalsiyum potasyum ve fosfor bakımında da zengindir. Ayrıca içerisinde lif de bulunduğundan diyet yapan kişiler belirtilen miktarda tüketerek gün içerisinde tokluk miktarını arttırarak ani açlık krizleri yaşama ihtimali azalacaktır.

Enerji Kaynağı Chia Tohumu
Enerji Kaynağı Chia Tohumu

Chia Tohumunu Kimler Tüketebilir?

Chia tohumunu doktorunuza danışarak herkesin kullanabileceği çok faydalı besin öğelerinden biriyken genellikle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak sadece diyet yapan kişiler değil günlük alması gereken besin değeri miktarına dikkat eden ve sağlıklı beslenmek isteyen herkes tarafından kullanılmasında herhangi bir sakında bulunmamaktadır.

Vegan kişiler chia tohumunu yumurta yerine kullanabilir. Suda bir süre tohumu beklettikten sonra yumurta beyazına benzer jölemsi bir kıvam alarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca içerisinde Omega-3 yağı da bulunduğundan gelişim çağındaki çocuklar içinde tercih edilebilir. Uzmanların önerdiği ölçüde ve kıvamında kullanıldığında 7’den 70’e herkes tarafından kullanılabilir.

Kilo Vermek İçin Chia Tohumu Tercih Edilebilir Mi?

İçerisinde lif bulunması ve protein barındırmasından mütevellit uzun süre tokluk hissi sağlayacağından diyet yapan kişiler tarafından tercih edilebilir. Chia tohumu tüketerek tek başına zayıflamayı beklemek yetersiz olurken düzenli egzersiz ile egzersiz programına dahil ederek chia tohumunu kullanabilirsiniz. Kilo verme sürecinde chia tohumu size iyi bir enerji kaynağı olabilirken aynı zamanda tokluk hissini de arttıracaktır.

Enerji Kaynağı Chia Tohumu; Chia Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Chia tohumu eski zamanlarda genellikle çorbalarda ve salatalarda kullanılırken günümüzde en fazla çiğ olarak tüketilmektedir. İsterseniz sizde çorbalarınıza, salatalarına katabilirken isterseniz hazırladığınız meyveli içeceklerin içerisine de ekleyebilir ya da direk suya katarak tüketebilirsiniz. Suda jöleleşen ve şişen bir tohum olduğu için tatlılarınızda da kullanmanız mümkündür. Diyet yapan kişiler genellikle chia tohumunu ara öğün olarak yoğurtlu veya sütlü karışımlarının içerisine eklemektedir. Bu tohum düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda kalp sağlığını da korumaktadır. Sizde dilediğiniz şekilde kahvaltıda öğle arasında veya akşam yemeğinde tercih edebilirsiniz.