Kategoriler
Doğru beslen!

Enginarı Bide Bizim Gözümüzden inceleyin

Enginarın içerisinde K- A- C vitaminleri bulunmaktadır. Tam bir vitamin deposu olan bu besin gerektiği kadar önem görmemekte ve değeri bilinmemektedir. Bugün sizler için günlük beslenme rutininizde rahatlıkla kullanabileceğiniz ve sağlıklı yaşam için tüketilmesi gereken besinlerden biri olarak hem faydalarını hem de kolay yemek tariflerini vererek enginarı mutfağa sokmanızı kolaylaştıracağız. İyi okumalar.

Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştiğinden kolayca bulabilirsiniz. Ege bölgesinde özellikle zeytinyağlı yemekler ile çok sık tüketilmektedir. Sadece lezzeti değil sağlık açısında da faydalıdır.  Sadece 100 gram enginarın içerisinde 12 gram karbonhidrat 4,3 gram protein içerirken sadece 60 kaloridir. K, A, C B12 vitamini içermesinin yanı sıra fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum minerallerini de bulundurmaktadır.

Faydaları

Vücutta kirli kanın temizlenmesini sağlayan enginar aynı zamanda kötü kolesterolünde düşmesini yardımcı olmaktadır. Bu sebepten haftada bir öğün enginarı yemek listenize alabilirsiniz. Lifli besinlerden olması ile aynı zamanda sindirim sisteminize de olumlu etkileri bulunmaktadır. Mideniz sık sık ağrır veya bağırsaklarınızdan mustaripseniz enginar ilacınız olacaktır. İçerisinde bulunan minerallerden ötürü aynı zamanda kan akışını hızlandıracağı gibi kan hücrelerinin de güçlenmesini sağlar. Kalorisi çok düşük olmasına rağmen lifli yapısı ile tokluk hissinin uzun sürmesini sağlar ve eğer kilo vermek istiyorsanız diyetlerinizde de çok rahat kullanabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde özellikle popülerleşen karaciğer detoksunda da enginar kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği ile detoks yaparken tercihlerinizden olabilir. K vitamini kemiklere iyi geldiğinden spor yaparken kemiklerinizin dayanıklılığını arttırır ve ileriki yaşlarda olası kemik hastalıklarının önüne geçişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca cilde de iyi geldiği tespit edilmiştir. Strese de iyi geldiğinden size sağlık ve huzur vaat eden nadir besinler arasında enginarın önemi görülmektedir.

Saklama Koşulları Nelerdir?

Elbette ki her besini mevsiminde tüketmek faydalıdır. Ancak zamana bağlı kalmak istemiyor veya aldığınız gibi yapacak durumunuz yoksa manavdan aldığınız enginarı saklama poşeti ile buzlukta tazeliğini korutabilirsiniz. 1 hafta kadar tam tazeliğini korurken kullandığınız beyaz eşyanın özelliklerine göre bu süreyi daha da uzatabilirsiniz. Derin dondurucu kısmını kullanarak kış aylarında da enginar tüketmek isterseniz 6 ay kadar ömrü bulunmaktadır. Pişirmeden aldığınız gibi dondurarak bu süreyi yakalayabilirsiniz.

Zararı Var Mıdır?

Araştırılan büyük çapta zararı olmamakla birlikte her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi enginarında bulunmaktadır. Örneğin sindirim sistemini düzenlediği için çok fazla tüketildiğinde ishal olma ihtimaliniz kuvvetli olacaktır. Ayrıca idrar sökücü özelliği de bulunduğundan eğer kum veya taşınız varsa bu süreçte sizi rahatsız edecektir. Lifli yapısı ile yine çok tüketildiğinde karnınızda şişkinlik ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu sebeptendir ki uzmanlara göre haftada bir öğün tüketmek sağlıklı ve faydalı olandır.

Enginar ile Kolayca Yapabileceğiniz Yemekler

Hiç enginar çorbası içmediyseniz şimdi tam zamanı. Üstelik yapımı da çok pratik. Yine diğer çorbalar gibi soğan, patates havuç ve enginarları limonlu bir suda haşlayın ve sonra tencereye alıp biraz su ekledikten sonra pişirin. Son olarak blender ile ezin. Terbiyesi için ise un, süt ve yumurtanın sarısını karıştırın ve çorbaya ilave edin.

Eğer et ve sebzeyi aynı anda seviyorsanız enginarlı et sote damak zevkinize hitap edecektir. Enginarları yine limonlu suda haşlayın ve domates, soğan, sarımsak ve salçayı bir tencerede soteledikten sonra etlerinizi de pişirin. Haşlanan enginarlarınızı yassı şekilde koyun ve üzerine etli sotenizi ekleyerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz et yerine aynı işlemi baklalı, nohutlu veya tavuklu da yapabilirsiniz. Canınız nasıl isterse. Şimdiden afiyet olsun sağlıklı beslenerek kendinize büyük bir iyilik yaptınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir