Kategoriler
Doğru beslen!

Et Yemeden Kas Yapmak Mümkün Mü?

Spor yapmıyor olsanız bile yapanlardan çok duyduğunuz bir gerçek var ki oda proteini zengin bir şekilde tüketmeden kas yapamayacağınızdır. Eğer spor geçmişiniz yoksa dahi bu söylenenlere kulak vermekte yarar vardır. Çünkü eğer vücut geliştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de doğru beslenmektir. Sporcu kişiler ete düşkün olduktan ötürü yağsız kırmızı et veya tavuk göğsü tüketmez aslında yaptıkları beslenme programı kaslarının gelişmesi için ihtiyaç duydukları enerji miktarı için protein tüketmekten başka bir şey değildir. Çünkü et ürünleri protein açısından çok zengin besinler arasındadır ve sporcuların çok tercih etmesi bu yüzdendir. Çok fazla et tüketmeden de bu ihtiyaç karşılanır mı? Diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kas Gelişimi İçin Doğru Beslenmek Gerekir

Vücut geliştirmek istiyorsanız elbette bu üç öğün et, yumurta veya süt ile besleneceksiniz demek değildir. Bu besinlerin gelişime ve daha fit bir vücuda etkisi yadırganamaz lakin vegan dediğimiz vejetaryen kişilerdenseniz et ile beslenmeden de kas oluşturacak yolları aramak gerekmektedir. Bunun için öncelikle protein oranı yüksek olan tahıl ve bitkileri programınızın baş köşesine almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca protein tozu içeren ürünler de yardımcınız olabilir.

Neden Protein Bu Kadar Önemli?

Bir sporcunun ya da spor yapmaktan hoşlanan herkesin kendisine koyduğu amaç neyse protein bizlere onu vermektedir. Egzersizlerinizden daha fazla verim almak ve daha fazla güçlenmek istiyorsanız protein kas yapınız için gerekliyken aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerinde beslenme programının bazı öğünlerine protein koyması gerekmektedir. Çünkü bu temel besin kaynağı aynı zamanda kasların oluşmasını desteklemenin yanı sıra aynı zamanda tokluk süresini de uzatacak ve açlığınızı yatıştıracaktır. Bu sebeptendir ki protein oranını arttırarak kilo verirken daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Bitkisel Proteinler Tercih Edebilirsiniz

Burada önemsenmesi gereken olay hangi besin zincirini tercih ettiğiniz değil temel olarak vücuda protein girmesini sağlamaktır. Protein tüketimini arttırdıkça yukarı da bahsettiğimiz faydalardan yararlanabilirsiniz. Eğer et ve et ürünleri tüketmek istemiyorsanız kahvaltı da antep fıstığı ezmesi tüketebilirsiniz.

Hangi Besinlerde Protein Bulunmaktadır?

Et tüketmek istemiyorsanız ancak kas gelişiminizi desteklemek için proteinden mahrum da kalmak istemiyorsanız alternatif seçeneklere yönelebilirsiniz. Bu besinler

  • Soya sütü ve soya
  • Bezelye
  • Mercimek
  • Kinoa
  • Enginar, brokoli, ıspanak
  • Muz, dut, böğürtlen, dut
  • Kenevir tohumu
  • Buğday
  • Kuru yemişler

Tercih edilebilir. Protein tüketiminin yetersiz olması durumunda sağlık sorunlarının yaşanabileceği unutulmamalıdır. Bu sebepten et tüketmek istemiyor veya sürekli et yemek istemiyorsanız bu yiyecekleri de beslenme programınıza alabilirsiniz.

Tüm bunların yanında protein aynı zamanda kemik dokularının da güçlenmesini sağlayacaktır ve gelişmekte olan bir bireyin de öğünlerinde mutlaka tüketmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. İster et olsun ister olmasın içinde yeter ki protein olsun. Kas gelişimi, kemik gelişimi veya daha fit bir beden için temel besin kaynaklarından biri olan proteinin önemli ve değiştirilemez bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir