Kategoriler
Doğru beslen!

Etkili Detoks Tavsiyeleri

Etkili Detoks Tavsiyeleri; Vücuttaki toksin maddelerin bir kısmını ter ve idrar ile atarız ancak tümünü atmak mümkün değildir. Vücutta toksin maddelerin birikmesi kronik yorgunluk, kabızlık ve şişkinlik yaparken stres seviyesini de arttırır. Detoks içeren besinler kullanılması metabolizmayı hızlandırıp sindirim sistemini düzenlerken cilt sağlığından tırnak sağlığına kadar pek çok durumu iyileştirir. Etkili detoks tavsiyeleri yazımızda.

Pirinç Lapası Detoksu

Pirinç lapası sindirim sistemini rahatlatmak ve cilde parlaklık kazandırmak için çok eski zamanlardan beri uzak doğu ülkelerinde tüketilir. Uzmanlar pirinç lapasını en fazla 3 gün kullanılmasını tavsiye eder. Aksi halde vücuda yararından çok zararının dokunacağı etkili detoks besinlerinden biridir.

Pirinç lapasını hazırlamak için 1 çay bardağı pirinç 1 litre su ile haşlayın. Haşladığınız pirincin suyu kalır ise suyunu saçınızı yıkarken durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Pirinç suyu saçı güçlendirerek parlaklık kazandırır. Pirinç lapasının içerisinde tuz veya şeker eklemeyin. Lapayı dilediğiniz besinle tüketebilir veya tatlandırmak için baharat atabilirsiniz. Kilo vermek isteyenler pirinç lapasını salata ile tüketebilir. Bir öğün lapa tükettiğinizde ayrıca bol bol su içerek kötü toksinlerin atılmasını hızlandırabilirsiniz Sabah veya akşam bir fincan yeşil çayda tüketebilirsiniz.

Etkili Detoks Tavsiyeleri
Etkili Detoks Tavsiyeleri

Ayran ve Yoğurt Detoksu

Yoğurt detoksu metabolizmayı dinlendirmek ve sindirim sistemini hızlandırmak için çok etkilidir. Bir hafta boyunca yoğurt detoksu uygulayarak şişlik ve kabızlık gibi sorunları aşarak kötü toksinlerin atılmasını sağlayabilirsiniz. Yoğurt detoksunu hazır yoğurtlar yerine doğal ev yoğurdu ile yapmanız faydasını arttırır. Kilo vermek istiyorsanız yoğurdun içerisine dilediğiniz besinleri ekleyerek yağ yakımını arttırabilirsiniz.

Tarçın, zerdeçal ve zencefil gibi metabolizmayı hızlandıran besinler ekleyebilirsiniz. Ayran detoksu ise 2 gün uygulanır. Ayran detoksu sadece bir öğün için değil tüm öğünlerde geçerlidir. Sabah hafif ve midenizi yormayacak kahvaltı yaptıktan sonra akşam yemeğinde büyük boy ev ayranı ve yanında haşlanmış sebze veya haşlanmış baklagil tüketilmelidir. Ara öğünlerde ayran detoksu yapmak için ayranın içerisine haşlanmış baklagiller koyarak doyuruculuğunu arttırabilirsiniz. Ayranın içerisinde tuz eklemeyin ve bol bol su tüketerek vücutta ki ödemi atmaya çalışın.

Etkili Detoks Tavsiyeleri; Elma Detoksu

Elma bağışıklık sistemini güçlendirirken sindirim sistemini rahatlatır. Vücuttaki fazla ödemi atarken cilt sağlığından diş sağlığına pek çok olumlu etkisi bulunur.

Elma detoksu için gün sınırlaması yoktur. Detokstan alınan etkiyi arttırmak için elma detoksunun yapıldığı günler hafif ve sağlıklı beslenmeye dikkat ederken tuz ve şeker tüketimini 0 indirgemeniz gerekir. Elma içeceğini hazırlamak için limon, 2 tane elma ve maydanozu tencereye alın. 1 çubuk tarçın, yeşil çay ve biraz karabiber de ekledikten sonra 2 litre suyu tencereye dökün. 20 dakika boyunca kaynatın ve dilediğiniz zaman tüketin.

Pancar ve Nar Detoksu

Bir adet nar, bir adet pancar ve 5 tane yaban mersinini ezin ve suyunu çıkarın. Ardından bir adet maden suyunu ekleyin ve her sabah kahvaltı yaparken için. Özellikle kış aylarında uygulanan bu detoks bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler ve kişiye enerji verir.